NÁZOR - Ukrajinský skandál, který může stát úřad amerického prezidenta Donalda Trumpa, ukazuje něco, co bylo dlouho zjevné, konstatuje Anders Åslund v komentáři pro server Politico. Ekonom z think tanku Atlantic Council poukazuje na osoby, kterými se Trump obklopil.
Manafort a Giuliani
Bývalý manažer Trumpova volebního týmu Paul Manafort a prezidentův právník Rudy Giuliani mají dlouholeté hluboké vazby na pochybné politické a podnikatelské postavy na Ukrajině, deklaruje Åslund, který ukrajinskou ekonomiku zkoumá již několik desetiletí.
Manafort se v létě 2005 stal vysokým politickým poradcem tehdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, připomíná ekonom. Připouští, že Manafort byl jako politický prostředník mimořádně zdatný, byl inteligentní, taktní a nenápadný, zaměřoval se na zajištění zvovuzvolení svého klienta a vydělávání co největšího objemu peněz.
"Přiznejme, že bez Manaforta by v roce 2010 Janukovyč prohrál těsné prezidentské volby s prozápadní Julií Tymošenkovou," pokračuje odborník. Dodává, že když Trump v roce 2016 učinil Manaforta manažerem svého volebního týmu, sotva se zajímal o jeho lobbistickou činnost ve prospěch politiků s pochybnou pověstí.
Podobně jako Janukovyč, i Trump vděčí za své těsné vítězství Manafortovi, věří expert. Proto považuje za překvapivé, že zvolený prezident se rozhodl Manaforta zbavit, když se ukázalo, že obdržel 12,7 milionu dolarů z Janukovyčových černých fondů.
Poté, co Manafort odešel, Trump obnovil své angažmá na Ukrajině skrze dva ukrajinské emigranty žijící v USA, kteří vytvořili tajný kanál na vrcholné politiky v Kyjevě a tlačili na odvolání amerického velvyslance v zemi, uvádí Åslund. Dodává, že další spojkou na Ukrajinu byl pro Trumpa jeho právník Giuliani.
Giuliani, podobně jako Manafort, vydělal na Ukrajině velké peníze, vysvětluje ekonom. Konstatuje, že právník začal do země cestovat okolo roku 2005 a vedl dobře placené přednášky na událostech pořádaných Vadimem Rabinovičem, obchodníkem s kontroverzní pověstí.
V roce 2017 Giuliani uzavřel lukrativní smlouvu o "kybernetické bezpečnosti"s tehdejším ukrajinským prezidentem Petro Porošenkem a "bezpečnostní" smlouvu se starostou Charkova Gennadyjem Kernesem, který v roce 2014 málem přišel o život v boji místního podsvětí, poukazuje Åslund. Doplňuje, že Giuliani také podepsal kontrakt také s rusko-ukrajinským developerem Pavlem Fuksem, který byl zapojen do neúspěšného jednání Trumpa o výstavbě mrakodrapu v Moskvě v roce 2006.
Loni v květnu Giuliani zasáhl do ukrajinské politiky, když zaútočil na protikorupční aktivisty a vystoupil s tvrzením, že Serhij Leščenko, někdejší investigativní novinář a tehdejší poslanec, byl zapleten do skandálu okolo černých fondů, uvádí expert. Dodává, že podle Giulianiho byla obvinění vznesená vůči Manafortovi vykonstruovaná.
Nic překvapivého
"Tento výčet by měl diskreditovat jeho poslední tvrzení, že bývalý (americký) viceprezident, aktuální demokratický prezidentský kandidát Joe Biden si v březnu 2016 vynutil odvolání ukrajinského generálního prokurátora Viktora Šokina," píše Åslund. Vysvětluje, že důvodem měla být snaha zastavit vyšetřování vlastníka plynařské společnosti Burisma, v jejíž dozorčí radě zasedal od roku 2014 Bidenův syn Hunter, údajně za štědré peníze.
Na Ukrajině není zvykem dosazovat čestné generální prokurátory a Šokin, který byl blízkým spojencem Porošenka, odmítl stíhat byť jediného příslušníka Janukovyčova režimu a čelil početným obviněním ze zkorumpovanosti, upozorňuje ekonom. Dodává, že v roce 2016 byl odvolán díky spojenému úsilí ukrajinských protikorupčních aktivistů a západního tlaku v čele s Bidenem.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Porošenko naneštěstí na jeho místo jmenoval Jurije Lucenka, který si počínal jako Šokin a neobvinil jediného významného člena Janukovyčových a Porošenkových vlád, zdůrazňuje Åslund. Za možný signál změn proto považuje to, že nový ukrajinský parlament, kde má většinu strana nedávno zvoleného prezidenta Volodymyra Zelenského, Lucenka odvolal hned na prvním zasedání, ačkoliv je zatím otázkou, zda se nový generální prokurátor Ruslan Rjabošapka rozejde s linií svých předchůdců.
Nechvalně známý telefonát mezi Trumpem a Zelenským, který je nyní jádrem kauzy, na níž upozornil whistleblower z amerických tajných služeb, proběhl 25. července a americký prezident v něm údajně chtěl pogratulovat svému protějšku ke zvolení, nastiňuje Åslund. Brzy se k němu ovšem dostaly zprávy z důvěrných zdrojů, že šéf Bílého domu Zelenskému pohrozil, že se s ním nesetká a zastaví Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 250 milionů dolarů, pokud nebude součinný v "hledání špíny" na Bidena a jeho syna.
Ohromený Zelenskyj údajně odpověděl, že žádné důkazy proti Bidenovým neexistují, ale Trump si stál za svým, připomíná odborník. Chování amerického prezidenta označuje za šokující a považuje za správné, že předsedkyně americké sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová podpořila zahájení impeachmentu proti Trumpovi.
"Nemělo by nás ale překvapovat, že k tomu došlo," deklaruje Åslund. Tvrdí, že Trump se obklopil lidmi, kteří vedli na Ukrajině špinavý byznys a bylo asi nevyhnutelné, že se sám dříve či později chytí to té samé pasti.
Související
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
USA (Spojené státy americké) , Ukrajina , Donald Trump , Rudy Giuliani , Paul Manafort
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 2 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.
Zdroj: Libor Novák