
NÁZOR - Ukrajinský skandál, který může stát úřad amerického prezidenta Donalda Trumpa, ukazuje něco, co bylo dlouho zjevné, konstatuje Anders Åslund v komentáři pro server Politico. Ekonom z think tanku Atlantic Council poukazuje na osoby, kterými se Trump obklopil.
Manafort a Giuliani
Bývalý manažer Trumpova volebního týmu Paul Manafort a prezidentův právník Rudy Giuliani mají dlouholeté hluboké vazby na pochybné politické a podnikatelské postavy na Ukrajině, deklaruje Åslund, který ukrajinskou ekonomiku zkoumá již několik desetiletí.
Manafort se v létě 2005 stal vysokým politickým poradcem tehdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, připomíná ekonom. Připouští, že Manafort byl jako politický prostředník mimořádně zdatný, byl inteligentní, taktní a nenápadný, zaměřoval se na zajištění zvovuzvolení svého klienta a vydělávání co největšího objemu peněz.
"Přiznejme, že bez Manaforta by v roce 2010 Janukovyč prohrál těsné prezidentské volby s prozápadní Julií Tymošenkovou," pokračuje odborník. Dodává, že když Trump v roce 2016 učinil Manaforta manažerem svého volebního týmu, sotva se zajímal o jeho lobbistickou činnost ve prospěch politiků s pochybnou pověstí.
Podobně jako Janukovyč, i Trump vděčí za své těsné vítězství Manafortovi, věří expert. Proto považuje za překvapivé, že zvolený prezident se rozhodl Manaforta zbavit, když se ukázalo, že obdržel 12,7 milionu dolarů z Janukovyčových černých fondů.
Poté, co Manafort odešel, Trump obnovil své angažmá na Ukrajině skrze dva ukrajinské emigranty žijící v USA, kteří vytvořili tajný kanál na vrcholné politiky v Kyjevě a tlačili na odvolání amerického velvyslance v zemi, uvádí Åslund. Dodává, že další spojkou na Ukrajinu byl pro Trumpa jeho právník Giuliani.
Giuliani, podobně jako Manafort, vydělal na Ukrajině velké peníze, vysvětluje ekonom. Konstatuje, že právník začal do země cestovat okolo roku 2005 a vedl dobře placené přednášky na událostech pořádaných Vadimem Rabinovičem, obchodníkem s kontroverzní pověstí.
V roce 2017 Giuliani uzavřel lukrativní smlouvu o "kybernetické bezpečnosti"s tehdejším ukrajinským prezidentem Petro Porošenkem a "bezpečnostní" smlouvu se starostou Charkova Gennadyjem Kernesem, který v roce 2014 málem přišel o život v boji místního podsvětí, poukazuje Åslund. Doplňuje, že Giuliani také podepsal kontrakt také s rusko-ukrajinským developerem Pavlem Fuksem, který byl zapojen do neúspěšného jednání Trumpa o výstavbě mrakodrapu v Moskvě v roce 2006.
Loni v květnu Giuliani zasáhl do ukrajinské politiky, když zaútočil na protikorupční aktivisty a vystoupil s tvrzením, že Serhij Leščenko, někdejší investigativní novinář a tehdejší poslanec, byl zapleten do skandálu okolo černých fondů, uvádí expert. Dodává, že podle Giulianiho byla obvinění vznesená vůči Manafortovi vykonstruovaná.
Nic překvapivého
"Tento výčet by měl diskreditovat jeho poslední tvrzení, že bývalý (americký) viceprezident, aktuální demokratický prezidentský kandidát Joe Biden si v březnu 2016 vynutil odvolání ukrajinského generálního prokurátora Viktora Šokina," píše Åslund. Vysvětluje, že důvodem měla být snaha zastavit vyšetřování vlastníka plynařské společnosti Burisma, v jejíž dozorčí radě zasedal od roku 2014 Bidenův syn Hunter, údajně za štědré peníze.
Na Ukrajině není zvykem dosazovat čestné generální prokurátory a Šokin, který byl blízkým spojencem Porošenka, odmítl stíhat byť jediného příslušníka Janukovyčova režimu a čelil početným obviněním ze zkorumpovanosti, upozorňuje ekonom. Dodává, že v roce 2016 byl odvolán díky spojenému úsilí ukrajinských protikorupčních aktivistů a západního tlaku v čele s Bidenem.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Porošenko naneštěstí na jeho místo jmenoval Jurije Lucenka, který si počínal jako Šokin a neobvinil jediného významného člena Janukovyčových a Porošenkových vlád, zdůrazňuje Åslund. Za možný signál změn proto považuje to, že nový ukrajinský parlament, kde má většinu strana nedávno zvoleného prezidenta Volodymyra Zelenského, Lucenka odvolal hned na prvním zasedání, ačkoliv je zatím otázkou, zda se nový generální prokurátor Ruslan Rjabošapka rozejde s linií svých předchůdců.
Nechvalně známý telefonát mezi Trumpem a Zelenským, který je nyní jádrem kauzy, na níž upozornil whistleblower z amerických tajných služeb, proběhl 25. července a americký prezident v něm údajně chtěl pogratulovat svému protějšku ke zvolení, nastiňuje Åslund. Brzy se k němu ovšem dostaly zprávy z důvěrných zdrojů, že šéf Bílého domu Zelenskému pohrozil, že se s ním nesetká a zastaví Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 250 milionů dolarů, pokud nebude součinný v "hledání špíny" na Bidena a jeho syna.
Ohromený Zelenskyj údajně odpověděl, že žádné důkazy proti Bidenovým neexistují, ale Trump si stál za svým, připomíná odborník. Chování amerického prezidenta označuje za šokující a považuje za správné, že předsedkyně americké sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová podpořila zahájení impeachmentu proti Trumpovi.
"Nemělo by nás ale překvapovat, že k tomu došlo," deklaruje Åslund. Tvrdí, že Trump se obklopil lidmi, kteří vedli na Ukrajině špinavý byznys a bylo asi nevyhnutelné, že se sám dříve či později chytí to té samé pasti.
Aktualizováno před 1 hodinou
První gratulace z USA. Blinken poblahopřál Pavlovi k vítězství ve volbách
Související

Rodina Tyrea Nicholse, který zemřel po zásahu policie, vyzvala Kongres k reformě policie

KLDR znovu odsoudila rozhodnutí USA dodat Ukrajině tanky, jde podle ní o zločin
USA (Spojené státy americké) , Ukrajina , Donald Trump , Rudy Giuliani , Paul Manafort
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 13 minutami

Americký generál varoval britského ministra kvůli stavu britské armády
před 39 minutami

Americké tanky dorazí na Ukrajinu nejdříve koncem roku, píše deník
Aktualizováno před 46 minutami

Útok v bruselském metru: Muž pobodal tři lidi, policie ho zadržela
před 47 minutami

Pavel se sešel s Koudelkou z BIS, počítá s pravidelnými schůzkami
Aktualizováno před 1 hodinou

První gratulace z USA. Blinken poblahopřál Pavlovi k vítězství ve volbách
před 1 hodinou

Ukrajina se ohradila proti snaze MOV vrátit Rusko do sportovních soutěží
před 2 hodinami

Ukrajina letos plánuje vynaložit asi 20 miliard hřiven na drony, uvedl ministr
před 2 hodinami

Černochová o armádě: Zprofesionalizovala se, zaslouží úctu i moderní vybavení
před 2 hodinami

Facebook žádá britský soud o zablokování žaloby požadující vysoké odškodné
před 3 hodinami

Velké plus Petra Pavla: Zná NATO, zanechal dobrý dojem, tvrdí znalci poměrů
Aktualizováno před 3 hodinami

Vězňů je v Česku podle premiéra příliš mnoho, je potřeba to změnit
před 3 hodinami

Škoda Auto omezuje tento týden kvůli nedostatku čipů výrobu
před 3 hodinami

Slova, která Ukrajina neuslyší ráda. Krym už nikdy nebude její součástí, řekl chorvatský prezident
Aktualizováno před 4 hodinami

Zeman by neměl jmenovat nástupce Rychetského, shodli se Fiala a Blažek
před 4 hodinami

Přepis energií krok za krokem. Je to jednodušší a rychlejší, než si myslíte
před 4 hodinami

Policie řeší brutální napadení dívky v Ústí nad Labem, už zná podezřelou
Aktualizováno před 4 hodinami

Diplomatický průlom. Pavel telefonoval s prezidentkou Tchaj-wanu
před 4 hodinami

Hloupost, po které volal i Babiš. O to větší, že tu máme jeden odstrašující příklad
před 5 hodinami

Německý průmysl letos za energie zaplatí o 40 procent víc než před krizí
před 5 hodinami
Finsko věří, že se Švédskem do NATO vstoupí nejpozději v červenci
Finsko věří, že do Severoatlantické aliance vstoupí nejpozději v červenci, a to spolu se sousedním Švédskem. Podle agentury Reuters to dnes řekl finský ministr zahraničí Pekka Haavisto. Obě země o členství v NATO požádaly společně v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Schválit ho ale ještě musí Maďarsko a Turecko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přitom v neděli naznačil, že Ankara by mohla dát souhlas v případě Finska, bez ohledu na Švédsko.
Zdroj: ČTK