Trump se stále snaží zvrátit prohrané volby. Hledá právní skuliny a vytváří chaos, píše AP

Po řadě neúspěšných žalob ohledně údajných podvodů hledá americký prezident Donald Trump další způsoby, jakými by mohl zkusit zvrátit výsledek prezidentských voleb, v nichž podle projekcí médií prohrál. Svou pozornost nyní zaměřil na právní skuliny v komplikovaném a decentralizovaném nepřímém volebním systému, který stojí na takzvaném sboru volitelů.

Podle expertů jsou jeho šance na úspěch mizivé, svým jednáním však podle většiny amerických médií nadále podrývá důvěru v demokratický proces v USA. 

Trumpův tým a další republikáni podali mnoho žalob ohledně údajných nesrovnalostí ve volbách, jimiž se snažili vyřadit ze součtu tisíce hlasů v okresech nakloněným demokratům. Žádná z nich však zatím neuspěla a Trumpovi tak dochází čas. Státy totiž mají stanovené termíny, do nichž musí uzavřít sčítání hlasů a zveřejnit finální výsledky. Řada z klíčových volebních bojišť tak musí učinit začátkem příštího týdne.

V USA se volí prezident nepřímo. Voliči v jednotlivých státech vybírají takzvané volitele, kteří následně hlasují pro prezidentského kandidáta, jemuž slíbili svou podporu. Jedná se o poměrně komplikovaný právní proces, který však v moderní historii USA obvykle funguje v podstatě mimo zájem široké veřejnosti, protože byl považován za pouhou formalitu.

Prezident se však nyní snaží do tohoto postupu zasáhnout v několika klíčových státech, v nichž ovládají místní parlamenty republikáni. Trumpovi právníci vycházejí z předpokladu, že pokud by se jim podařilo zablokovat formální schválení konečných výsledků hlasování, mohly by volitele za dané státy jmenovat tamní legislativní sbory. Mohly by tím sice zvrátit výsledek voleb, ty však Trumpův tým a někteří republikáni stejně pokládají za zmanipulované, ačkoliv pro to neexistují přesvědčivé důkazy.

Podle řady právních expertů je takový postup v rozporu s federálními i státními zákony, Trump však přesto na dnešek pozval do Bílého domu předsedu Sněmovny reprezentantů státu Michigan a vůdce tamní senátní většiny, kteří se podle všeho hodlají schůzky zúčastnit. Trump v Michiganu rovněž přímo zasáhl do procesu finalizace volebního součtu. Zavolal totiž republikánské volební komisařce Monice Palmerové, která následně se svým kolegou prohlásila, že chce vzít zpět svůj souhlas se schválením tamních volebních výsledků.

Podobnou taktiku Trumpův tým zkouší například také v Pensylvánii či Georgii. K tomu, aby se mu podařilo předpokládaný výsledek voleb zvrátit, by potřeboval Bidenovi "sebrat" nejméně tři státy, v nichž byl výsledek voleb těsný.

Většina amerických médií a právních expertů tvrdí, že Trumpova snaha nemá šanci na úspěch a nezabrání tomu, že Biden 20. ledna usedne do Bílého domu. Podle serveru Politico je přitom stejného názoru většina vysoce postavených republikánů i samotní činitelé Trumpovy administrativy, kteří však tento postoj nedávají veřejně najevo.

"Jsem přesvědčený, že ví, že nevyhrál, a že nevyhraje," řekl o prezidentově jednání jeho sok Biden, podle nějž je Trump jedním z nejvíce nezodpovědných prezidentů v americké historii. "Vysílá to příšernou zprávu ohledně toho, co jsme za zemi," dodal.

Agentura AP ve své analýze píše, že skutečným cílem Trumpova přístupu je právě vyvolávání pochyb a chaosu, což se mu podle nedávných průzkumů daří. Podle středečního šetření vysoké školy Monmouth University věří více než tři čtvrtiny Trumpových podporovatelů, že Biden zvítězil díky podvodu, ačkoliv federální i státní činitelé tvrdí, že volby proběhly regulérně.

Nynější situace by přitom Trumpovi mohla sloužit v několika ohledech. Prezident jednak dosud nevyloučil, že by se mohl pokoušet o návrat do Bílého domu v roce 2024. Podle ústavy má totiž nárok na dva mandáty. Svou kampaň by přitom mohl za čtyři roky pojmout jako snahu o narovnání údajných nepravostí, k nimž podle něj došlo v letošních volbách.

Soustavné podrývání oficiálních vyjádření a zpráv tradičních médií by mu mohlo pomoci například také v jeho další mediální kariéře. Ve Washingtonu se již dlouho mluví o tom, že by Trump po opouštění Bílého domu mohl založit například vlastní zpravodajský kanál.

Podle některých pozorovatelů se ze současné situace snaží těžit i republikáni, kteří prezidentovy výpady většinově tiše přechází, nebo je podporují. Snaží se totiž mobilizovat svoje podporovatele před ostře sledovaným dvojím hlasováním v Georgii plánovaným na začátek ledna. V něm se rozhodne o posledních dvou nepřidělených křeslech ve federálním Senátu, jež určí, která ze stran získá ve vlivné horní komoře většinu.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

Více souvisejících

Volby USA Donald Trump Prezident USA Joe Biden USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy