"Trumpova politika nás bude stát křesla," obávají se republikánští senátoři

Do listopadových voleb zbývá jen pár měsíců. Rozhodovat se v nich bude vedle hlavy státu i o složení Kongresu. Zatímco ve Sněmovně se očekává, že Demokraté obhájí většinu, pozornost se obrací na Senát. Ten je aktuálně ovládán Republikány, Trumpova administrativa však na stranu vrhá čím dál tím horší světlo. Obavy o svá místa mají už i sami senátoři.

V souvislosti s blížícími se listopadovými volbami čeká domácí politiku Spojených států v následujících měsících poměrně napínavé období. Nejen, že se blíží konec prezidentských primárek, které se letos kvůli pandemii koronaviru prodloužily až do srpna, jasnější začíná být i situace kolem voleb do Kongresu.

Vzhledem k událostem, které se ve Spojených státech za posledních šest měsíců udály, od ústavní žaloby na prezidenta Trumpa po vypuknutí pandemie koronaviru, začíná být poněkud zřejmé, že Donald Trump neobhájí úřad jen tak jednoduše. Nejen, že za svým vyzyvatelem, Joe Bidenem, zaostává v plošných průzkumech o 12 %, Biden navíc postupně na prezidenta získává i napříč jednotlivými státy.

Biden se zdá mít čím dál tím větší potenciál na úspěch i v tradičních republikánských státech jako na příklad v Texasu, Arizoně nebo Georgii. Ještě v březnu zde přitom Donaldu Trumpovi připisovaly průzkumy zhruba 80% šanci na výhru. Aktuálně jsou zde oba kandidáti vyrovnaní, v Arizoně dokonce Biden svůj náskok postupně navyšuje.

Odborníci se shodují, že největší podíl na tak rapidním zvratu nese pandemická situace v zemi a její následky. Od Trumpa se tak postupně odvracejí voliči starší 65 let, vysokoškolsky vzdělaní běloši, určitý pokles zaznamenal i mezi evangelíky. V lidech vyvolala hluboké pobouření i prezidentova reakce na společenské nepokoje v zemi. Právě v klíčových státech se tak Trumpovi nedaří oslovit voliče afro-americké komunity.

Pochybnosti ze strany voličů vůči osobě současného prezidenta už se však nedotýkají jen jeho, ale i celé Republikánské strany. Své obavy v poslední době vyslovili zejména někteří senátoři. Z jejich řad se čím dál tím intenzivněji ozývá kritika Trumpovy politiky, která se dle nich až příliš zaměřuje na jeho volební základnu namísto voličů v klíčových státech.

Jak informoval The Hill, někteří senátoři vyjádřili své obavy ohledně pozice Republikánské strany jakožto lídra senátní většiny. Dva senátoři pro The Hill uvedli, že způsob, jakým se prezident rozhodl reagovat na koronavirovou pandemii a nepokoje napříč zemí, výrazně ohrožují pozici kandidátů, kteří se ucházejí o křesla v Kongresu a zejména v Senátu.

Republikáni jsou navíc oproti Demokratům v mnohem složitější pozici. Zatímco Demokraté budou obhajovat pouhých 12 senátních křesel, na druhé straně je ve hře hned 23. Ve složité pozici se nacházejí především senátoři za státy Texas a Arizona, kde se Trump v posledních týdnech propadá. Oba státy zároveň patří mezi nejvíce zasažené koronavirem.

V nelehké pozici se ocitla i senátorka Susan Collinsová. Ta reprezentuje Maine již od roku 1997. Aktuální průzkumy však ukazují, že momentálně zaostává za svou demokratickou soupeřkou Gideonovou v průměru o zhruba 4 %. Collinsová, která je známá svým spíše neutrálním postojem k politice Donalda Trumpa, také nedávno kriticky okomentovala jeho počínání v reakci na společenské nepokoje.

Průběžné průzkumy nenechávají v klidu ani předsedu senátní většiny, Mitche MCconnella. Ve státě Kentucky, charakteristickým pro svou náklonnost k Republikánské straně, si nad Demokratkou Amy McGrathovou udržuje pouhý 5% náskok v poměru 49 – 44 %, jak uvádí univerzita Quinnipiac.

Podobný scénář se odehrává v Jižní Karolíně. Dle průzkumů univerzity mají nyní současný republikánský senátor Lindsey Graham a jeho protikandidát Demokrat Jaime Harris shodně podporu zhruba 44 % tamních voličů, z čehož 85 % tvrdí, že má o kandidátovi jasno.

Republikánští senátoři pro stanici CNN potvrdili, že ve straně poslední týdny panuje napětí. McConnell měl navíc podle některých z nich senátorům doporučit, aby se od Trumpa a jeho výroků názorově drželi dál ve snaze volby zachránit. 

Sám McConnell patří mezi nejloajálnější prezidentovy straníky. To mimo jiné dokázal i během impeachmentu, kdy se Trumpovi zaručil, že jako strana budou stát při něm. Nedávno ale i sám McConnell vystoupil proti prezidentovi a jeho výrokům volajícím po odložení voleb. Stejně tak veřejně vyzval občany k nošení roušek. To bylo týdny před tím, než tak učinil sám prezident na Twitteru.

Nejen Collinsová, ale i senátoři jako McSallyová nebo Cory Gardner postupně mění strategie své kampaně. Voličům se ve svých propagačních videích snaží dokázat otevřenost ke spolupráci s demokratickou opozicí, mimo to nabízejí i mnohem pozitivnější přístup k politice životního prostředí.

Senátoři si však zároveň uvědomují, že pokud by se názorově příliš přiblížili opozici, uškodili by si ve vztahu ke své tradiční republikánské volební základně, která stále pevně podporuje i prezidenta. Republikáni tak čelí těžkému rozhodování. Aktuální prognózy napovídají, že Demokraté mají nyní obrovskou příležitost k tomu, ovládnout nejen Sněmovnu reprezentantů, ale i Senát.

Senát Spojených států se celkem skládá ze 100 členů, z čehož každý stát je zastoupen dvěma senátory. Demokraté aktuálně drží 47 křesel. K tomu, aby získali prostou většinu, musí obhájit 12 křesel a k tomu přeobsadit další 4. Demokratům by však teoreticky stačilo přeobsadit křesla pouze 3 za předpokladu, že by se Joe Biden stal prezidentem. Sice by tak nedosáhli prosté většiny, měli by však demokratickou oporu v Bílém domě.

Nedávné prognózy společnosti Cook předpokládají, že Demokraté by neměli mít problém s obhájením svých aktuálních křesel. Republikánům s jistotou přičítají však pouhých 17 z 23. V šesti státech jsou totiž poměry mezi oběma stranami vcelku vyrovnané a Demokratům by tak stačilo vyhrát pouze ve 3 nebo 4 z nich.

Související

Více souvisejících

Volby USA Senát USA Donald Trump Mitch McConnell Republikánská strana (USA)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy