Trumpův první mítink po pauze budí kontroverze už před zahájením

Plánovaný první předvolební mítink amerického prezidenta Donalda Trumpa po pauze způsobené koronavirem vyvolal mezi některými politiky v USA kontroverze ještě předtím, než začal. Shromáždění je totiž naplánováno na 19. června, kdy Spojené státy slaví svátek spojený s ukončením otroctví, a bude se konat ve městě Tulsa v Oklahomě, kde se před téměř 100 lety odehrál masakr tamního černošského obyvatelstva.

Trumpovi kritici tvrdí, že volba místa i termínu je gestem vůči některým prezidentovým podporovatelům, kteří hlásají nadřazenost bělochů, napsal web televize CNN.

Trump se však před těmito útoky brání. "Berte to jako oslavu," řekl v televizi Fox News prezident a chlubil se tím, kolik se jeho mítinků obvykle zúčastní lidí. Popřel rovněž, že by datum setkání vybral takto úmyslně.

Moderátorka stanice Fox News, která rozhovor s Trumpem vedla, později uvedla, že neví, zda Trump rozumí tomu, jakou roli pro americké černochy Tulsa hraje. Její otázky se totiž soustředily jen na kontroverzi kolem termínu a ne místa konání shromáždění.

"Toto není jen přikývnutí bělošským rasistům - pořádá pro ně večírek na uvítanou," napsala na twitteru demokratická senátorka Kamala Harrisová, která má podle amerických médií zřejmě největší šanci, že si ji Trumpův sok v nadcházejících prezidentských volbách Joe Biden vybere jako kandidátku na viceprezidentku.

This isn't just a wink to white supremacists—he's throwing them a welcome home party. https://t.co/lUXpnUoFQU

— Kamala Harris (@KamalaHarris) June 11, 2020

Kritika se ozvala i od dalších černošských zákonodárců, kteří se ohrazovali mimo jiné proti tomu, že na Trumpovy mítinky často chodí lidé s vlajkami Konfederace, jež za americké občanské války hájila otroctví. "Trumpův mítink s vlajkami rebelů (...) v Tulse (...) 19. června (v den uznání emancipace) je více než políček Afroameričanům: Je to otevřený rasismus z nejvyššího úřadu v zemi," napsal kongresman za Texas Al Green.

Mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová však uvedla, že Trumpovi na černošské komunitě záleží a udělal pro její dobro více než kterýkoliv předchozí prezident. "Je to pro něj významný den, je to den, kdy se chce podělit o pokrok, jehož se podařilo dosáhnout (...) a o to, co je ještě potřeba učinit," řekla McEnanyová.

Trump dlouhodobě čelí obviněním z rasismu především od demokratů. Již před svým zvolením byl dlouholetým přívržencem konspirační teorie ohledně falešného rodného listu Baracka Obamy a loni například v sérii příspěvků na twitteru vzkázal čtyřem nebělošským členkám Kongresu, aby "se vrátily a pomohly spravit totálně rozvrácená a zločinem zaplavená místa tam, odkud přišly".

Pozornost médií přitom upoutala další aféra spojená s plánovaným mítinkem. Lidé, kteří se shromáždění chtějí zúčastnit, musí na internetu při registraci vyslovit souhlas s tím, že Trumpova kampaň nenese zodpovědnost za to, když se při setkání někdo nakazí koronavirem.

USA zasáhla pandemie covidu-19 nejhůře z celého světa a teprve před několika týdny tam místní činitelé začali uvolňovat restrikce namířené proti šíření viru. Na některých místech se přitom po několikatýdenním poklesu opět začíná navyšovat denní počet nově nakažených osob.

Související

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) volební kampaň Prezident USA rasismus Kamala Harrisová Black lives matter

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy