Úmrtí na nový koronavirus v USA mohlo být výrazně méně, řekla expertka

Úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 mohlo být v USA po první vlně epidemie výrazně méně. Stanici CNN to uvedla bývalá koordinátorka krizového štábu Bílého domu Deborah Birxová. Podle ní nebyla reakce amerických úřadů na federální i místní úrovní po první vlně dostatečně razantní, napsala dnes agentura Reuters. Birxová v rozhovoru poukázala také na obtížnou spolupráci s tehdejším prezidentem Donaldem Trumpem.

Podle Birxové bylo možné po první vlně epidemie, během které zemřelo zhruba 100.000 nakažených osob, předejít velkému počtu úmrtí. Celkově ve Spojených státech zahynulo v souvislosti s nemocí covid-19 zhruba 550.000 lidí. Podle Birxové by byl počet úmrtí výrazně nižší, kdyby americké státy zavedly po první vlně silnější protiepidemická opatření.

Bývalá expertka Bílého doma také poukázala na obtížnou spolupráci s tehdejším prezidentem Donaldem Trumpem. Birxová například obdržela od Trumpa telefonát poté, co v srpnu v rozhovoru s CNN varovala před novou vlnou epidemie. "Bylo to velice nepříjemné, přímé a těžké poslouchat," uvedla o telefonátu. Podle ní hlavní chybou administrativy bylo to, že veřejnosti nepodávala "konzistentní informace".

V dokumentu, který odvysílala CNN, se ke spolupráci s Trumpem vyjádřil i přední americký epidemiolog Anthony Fauci. Podle něj příspěvky prezidenta na twitteru, ve kterých v dubnu loňského roku vyzýval k uvolnění opatření v Michiganu a Virginii, byly jako "rána pěstí". Další vysoký představitel bývalé administrativy Robert Kadlec uvedl, že na začátku epidemie Bílý dům neměl informace o stavu zásob ochranných prostředků. Rozhovory byl zveřejněny v rámci dokumentárního pořadu CNN o tom, jak bývalá Trumpova administrativa čelila epidemii covidu-19.

Trump dlouhou dobu nebezpečí epidemie podceňoval a kritizoval protiepidemická opatření. Několikrát také zpochybnil tvrzení vlastního expertního týmu, dodala CNN. Birxová byla v té době kritizována tiskem, že prohlášení prezidenta veřejně nekoriguje.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Deborah Birxová (lékařka) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy