Úřady v USA jsou opatrné, doporučují přerušit očkování vakcínou Johnson & Johnson

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve Spojených státech vyšetřují vzácné zprávy o problémech s krevními sraženinami u lidí naočkovaných vakcínou proti covidu-19 od firmy Johnson & Johnson (J&J). Agentury ve společném prohlášení doporučily, aby bylo v zájmu maximální opatrnosti očkování touto vakcínou pozastaveno.

Krok vyvolává smíšené reakce, podle deníku The New York Times (NYT) může výrazně zkomplikovat očkovací úsilí v USA.

CDC a FDA se zabývají šesti nahlášenými případy "vzácného a závažného druhu krevní sraženiny u jednotlivců" v odstupu několika dní po podání vakcíny. K pondělnímu datu bylo v USA podáno skoro sedm milionů dávek dané očkovací látky. V drtivé většině případů očkování provází žádné či jen mírné vedlejší účinky, uvádí agentura AP.

Přesto, že se problém s "tromboembolickými" incidenty zdá být "extrémně vzácný", federální experti doporučili vakcínu odstavit, dokud nebudou mít podrobnější informace. Očekávají, že odstávka potrvá několik dní. CDC na středu svolala schůzi speciální poradní komise ve snaze "zhodnotit potenciální význam" nahlášených případů. FDA posoudí závěry tohoto panelu a povede vlastní vyšetřování.

"Bezpečnost vakcín proti covidu-19 je pro federální vládu velkou prioritou a veškeré zprávy o zdravotních problémech po očkování proti covidu-19 bereme velmi vážně," dodává FDA na svém twitterovém účtu. J&J ve vlastním komuniké poznamenala, že aktuálně není prokázán "jasný příčinný vztah" mezi závažnými zdravotními problémy a jejím přípravkem.

Představitelé některých amerických států již informovali, že pozastavují očkování danou vakcínou. Na twitteru to uvedl například guvernér New Yorku Andrew Cuomo, stanici CBS stejný postup potvrdilo tiskové oddělení guvernérky Michiganu. Tento stát se nyní potýká s masivním nárůstem epidemie a tamní úřady vyzvaly federální vládu, aby jim zajistila více vakcín od jiných výrobců. Podle informací NYT se chce doporučením zdravotnických agentur řídit i Ohio, Connecticut, Georgia či Massachusetts.

Vzácný syndrom zahrnující krevní sraženiny zaznamenaly úřady u šesti žen ve věku 18 až 48 let, píše NYT. Jedna z žen zemřela a další skončila v nemocnici ve vážném stavu. Problémy se údajně ve všech případech objevily v rozmezí do přibližně dvou týdnů od očkování jednodávkovou vakcínou. Krevní sraženiny se podle CDC a FDA ženám utvořily v mozku a fenomén provázela nízká hladina krevních destiček, což činilo tradiční způsob léčby krevních sraženin potenciálně nebezpečným.

"Chtěl bych CDC a FDA poblahopřát za to, že se toho velmi rychle zhostily, zastavily očkování, dokud nebudeme vědět víc," reagoval na dnešní oznámení ve vysílání televize CNN profesor z Emory University a expert na vakcinace Carlos del Rio. Postup federálních agentur hodnotil jako "přesně ten správný krok".

Zcela opačné stanovisko na twitteru zaujal Nate Silver, což je zakladatel webu FiveThirtyEight, který analyzuje americké volby a veřejné mínění. "Šest případů ze sedmi milionů lidí. Naprostá katastrofa. Tohle si vyžádá lidské životy. A zvýší to váhavost kolem vakcín. Tihle lidé nerozumí analýze ceny a přínosů. Neustále dělají chyby v rozsahu řádů," napsal. Jistý údiv na twitteru vyjádřil také demokratický kongresman Brian Schatz.

Problém nerozhodnosti Američanů ve vztahu k očkování zmiňuje i list NYT, podle něhož je pozastavení očkování problémem i kvůli aktuálnímu rozmachu koronavirové nákazy v řadě států USA. Připomíná dění v Evropské unii kolem vakcíny od společnosti AstraZeneca a obavy, že přípravek může velmi vzácně způsobovat krevní sraženiny. "Tato obava posílila jistý odpor vůči všem vakcínám," míní NYT.

Vakcína od J&J dostala v USA povolení k nouzovému použití na konci února, přičemž vzbuzovala značná očekávání, neboť se podává v jediné dávce a její skladování je relativně nenáročné. Zatím ale přípravek tvoří malý zlomek amerických vakcinací, píše AP. USA od výrobce dostaly jen devět milionů dávek, slíbeno jich mají 100 milionů do konce května. Kromě J&J jsou v USA k nouzovému použití schváleny i přípravky od společností Pfizer-BioNTech a Moderna.

V reakci na rozhodnutí amerických úřadů očkování vakcínou od J&J preventivně pozastavila Jihoafrická republika. Tam ji dosud dostalo 289.800 zdravotníků a případy krevních sraženin nejsou hlášeny. V této zemi se tento přípravek začal používat v únoru poté, co předběžné výsledky jedné studie ukázaly, že vakcína od společnosti AstraZeneca je jen minimálně účinná proti nové variantě koronaviru, která se v JAR objevila.

Související

Očkování, ilustrační fotografie

Úřady v USA definitivně schválily vakcínu od Pfizeru pro děti od pěti do 11 let

Zhruba 28 milionů dětí ve věku od pěti do 11 let má nyní ve Spojených státech nárok na vakcínu proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech. Zelenou dala očkovací látce pro tuto věkovou skupinu ředitelka tamního Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenská jen pár hodin poté, co ji doporučila poradní komise orgánu, napsala dnes agentura AP.
Slovensko, ilustrační foto

Americký zdravotní úřad odrazuje mimo jiné i od cest na Slovensko

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) dnes Američanům doporučilo, aby se kvůli nepříznivému vývoji epidemie covidu-19 vyhnuli cestám do Ruska, Belgie a na Slovensko. Tyto státy CDC nově zařadilo do kategorie nejrizikovějších zemí, informovala agentura Reuters.

Více souvisejících

Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Johnson & Johnson USA (Spojené státy americké) očkování

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 50 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy