USA a Irák zahájily rozhovory o budoucích vztazích

Dnes odpoledne začaly irácko-americké rozhovory o budoucích vztazích obou států. Očekává se, že Washington v nich bude chtít řešit budoucnost amerických vojáků v Iráku, Bagdád se zase zaměří na ekonomické problémy, napsala agentura AP. Rozhovory mají podle očekávání trvat několik měsíců.

Kvůli koronaviru bylo první kolo pořádáno formou videokonference. Americko-irácké vztahy jsou poznamenány dopadem lednového útoku, při němž Američané zabili v Bagdádu íránského generála Kásema Solejmáního. Do rozhovorů se podle AP promítne vliv Íránu na Irák. Iráčtí poslanci po útoku požadovali odchod koaličních vojáků. USA už kontingent poněkud zúžily a stáhly vojáky z asi desítky základen do tří.

Vztahy se zlepšily nástupem nového iráckého premiéra Mustafy Kázimího, který nahradil Ádila Abdal Mahdího. Někteří poslanci, zejména ti z proíránského bloku Fatah, ale stále volají po odchodu amerických a dalších zahraničních vojáků.

Irácký analytik Sadžád Džijád řekl, že v první fázi se obě strany budou snažit dohodnout na programu rozhovorů a vyčlení nejnaléhavější témata. Očekává, že rozhovory budou dlouhé.

Americký tým při dnešním úvodním jednání vedl podtajemník pro politické záležitosti David Hale, v čele iráckého byl náměstek ministra zahraničí Abdal Karím Hášim.

Američtí i iráčtí představitelé jsou pro dohodnuté stažení amerických vojáků, ale nezodpovězená je otázka časového rozvrhu a hrozby, například stále ještě Islámský stát, který byl v zemi oficiálně poražen v roce 2017. Kázimí ve středu řekl, že se rozhovory zaměří právě na boj s touto teroristickou organizací. Hášim klade důraz na ekonomickou situaci Iráku v době historicky nízkých cen ropy. Irák kvůli tomu přichází o velkou část příjmů a má problém platit mzdy státním zaměstnancům.

Podle Džijáda je pro většinu Iráčanů hlavní otázkou, jak mohou USA pomoci Iráku v této těžké době a zda jsou ochotné ho podpořit i mimo oblast bezpečnosti.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Irák diplomacie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy