USA a Kanada vyzvaly své občany k okamžitému opuštění Ruska

Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo své občany v Rusku, aby zemi neprodleně opustili. Informoval o tom zpravodajský server Axios. Podobné doporučení vydala i kanadská diplomacie, britské ministerstvo zahraničí okamžité opuštění Ruska Britům doporučilo, napsala agentura Reuters.

Americká diplomacie cestovní doporučení změnila na svých webových stránkách, píše Axios.

"Necestujte do Ruska vůli nevyprovokovaným a neodůvodněným útokům ruských vojenských sil na Ukrajině, potenciálnímu obtěžování amerických občanů (...) a omezeným možnostem velvyslanectví asistovat americkým občanům v Rusku," uvádí ministerstvo zahraničí v prohlášení. "Američtí občané by měli z Ruska okamžitě odcestovat," dodává.

"Dostupnost letů začíná být velmi omezená," píše kanadské ministerstvo zahraničí. I podle tohoto úřadu mohou být možnosti kanadského velvyslanectví v Rusku asistovat kanadským občanům do budoucna omezeny.

Británie své občany vyzvala, aby opuštění Ruska zvážili.

"Pokud není vaše přítomnost v Rusku nutná, silně doporučujeme, abyste zvážili, že zbývajícími komerčními cestami odcestujete," uvedla britská vláda v prohlášení.

Spojené státy tento týden v reakci na vpád ruských vojsk na Ukrajinu uzavřely vzdušný prostor pro ruská letadla, ke stejnému kroku přistoupila i Kanada. Británie zakázala lety ruské společnosti Aeroflot. Tyto ruské aerolinky od 8. března zruší všechny lety do zahraničních destinací kromě Běloruska. Podobný krok dříve ohlásila i ruská letecká společnost S7, po Aeroflotu druhá největší v zemi.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize USA (Spojené státy americké) Kanada Rusko

Aktuálně se děje

před 57 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou

Na přelomu letošního a příštího roku budou teploty stoupat výrazně nad nulu. Vyplývá to z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Denní maxima budou téměř atakovat dvouciferné hodnoty. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy