USA chtějí evakuovat ukrajinského prezidenta, ten to odmítá

Vláda Spojených států je připravená pomoci ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému opustit Kyjev a zabránit tak, aby byl zajat nebo zabit postupujícími ruskými silami.

Prezident však zatím odmítá opustit Kyjev i zemi, informoval dnes list The Washington Post, jehož zprávu zaznamenala i některá ruská média.

Když ruská armáda v pátek vystupňovala své útoky, Zelenskyj slíbil, že zůstane v čele své vlády navzdory vážnému osobnímu riziku. "Podle informací, které máme, mě nepřítel označil za cíl číslo jedna a mou rodinu za cíl číslo dvě," řekl prezident v ranním projevu Ukrajincům. "Chtějí Ukrajinu politicky zničit tím, že zničí hlavu státu."

Zelenskij podobné varování od amerických představitelů dostal již před několika týdny. V lednu na Ukrajinu přiletěl ředitel americké CIA William J. Burns, aby se Zelenským jednal ohledně rostoucí ruské hrozby, uvedl list. Ukrajinský prezident se ho zeptal, zda jemu nebo jeho rodině osobně hrozí nebezpečí, uvedl Zelenského poradce, podle něhož se prezident stavěl skepticky k možnosti, že by se ho Rusové mohli pokusit zabít.

Burns mu žádné konkrétní informace nesdělil, ale dal mu jasně najevo, že musí brát svou osobní bezpečnost vážně, dodal Zelenského poradce. CIA se k tomu odmítla vyjádřit.

Američtí představitelé během posledních dní se Zelenským probírali řadu bezpečnostních otázek včetně nejbezpečnějších míst, kam by se měl prezident uchýlit, aby byla zajištěna kontinuita ukrajinské vlády, uvedl jeden z vysokých amerických představitelů.

"Upozorňovali jsme ho nejen na hrozbu ruské invaze, která už je nyní realitou, ale také na hrozbu pro něj osobně," řekl republikán Adam Schiff, předseda výboru Sněmovny reprezentantů pro zpravodajské služby. "Jsme připraveni mu jakkoli pomoci."

Odstranění Zelenského by mohlo ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi nabídnout nejrychlejší způsob, jak ukončit válku na Ukrajině nebo se vyhnout zdlouhavé a nákladné okupaci, řeklo listu několik současných i bývalých představitelů národní bezpečnosti. Až by byl ukrajinský vůdce mimo hru, mohl by se za něj Putin pokusit dosadit loutkovou náhradu.

Když Bidenova administrativa a západní spojenci varovali před blížící se invazí, Zelenskij tuto hrozbu veřejně bagatelizoval. On i jeho asistenti připouštěli, že by Putin mohl dát rozkaz k úderu silám, které se v obrovském počtu shromažďují na ukrajinských hranicích, ale říkali, že američtí a další evropští představitelé svými neustálými varováními před blížícím se útokem také riskují, že zažehnou veřejnou paniku a ekonomickou katastrofu.

Po zahájení invaze američtí představitelé znovu varovali, že Putinovým cílem je zbavit ukrajinskou vládu vedení. Tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová ve čtvrtek novinářům naznačila, že Spojené státy mají v plánu Zelenskému pomoci, pokud by byl osobně ohrožen. "Nebudeme se pouštět do bezpečnostních otázek, ale jsme v kontaktu s prezidentem Zelenským a pracujeme na tom, abychom mu poskytli celou škálu podpory," dodala Psakiová.

Zelenskij v pátek na síti Telegram zveřejnil video, na němž stojí obklopený svými hlavními poradci a premiérem před Bankovem, ukrajinskou obdobou Bílého domu. "Všichni jsme tady. Bráníme naši nezávislost. Naši zemi. A tak to bude i nadále," uvedl Zelenskyj.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Ukrajina Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) USA (Spojené státy americké) Rusko

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 11 hodinami

Asii dál decimuje extrémní počasí. Vedra zabíjí desítky lidí

Nejméně 61 lidí přišlo v Thajsku od začátku roku o život v důsledku veder. Oznámilo to v pátek tamní ministerstvo zdravotnictví, uvedla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy