USA na prahu ústavní krize? Trump pohrozil, že nechá odročit jednání Kongresu

Americký prezident Donald Trump pohrozil, že nechá formálně odročit jednání Kongresu, pokud se zákonodárci navzdory koronavirové krizi nevrátí do budovy Kapitolu, kde zákonodárný sbor sídlí. Šéf Bílého domu to prohlásil ve středu večer místního času (v noci na dnešek SELČ).

Zdůvodnil to podle agentury Reuters tím, že ho rozčiluje skutečnost, kdy zákonodárci nejsou ve Washingtonu, a nemohou tak schválit jeho kandidáty na federální soudce a další vládní posty. 

"Zatímco se celá vláda USA podílí na tažení proti globální pandemii, je naprosto nezbytné, aby klíčové pozice v příslušných federálních agenturách byly plně obsazené. To ale nemůžeme učinit kvůli našemu Kongresu," řekl Trump. "Prostě nám to neumožní. Máme plno pozic, které jsou neobsazené, protože nemáme svolení," uvedl. Prezident dodal, že v Senátu na schválení čeká 129 kandidátů, které do funkcí navrhl.

Současnou praxi, kdy opozičními demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů i republikány kontrolovaný Senát zasedají takzvaně pro forma, považuje Trump za zanedbání povinností. "To si v této krizi Američané nemohou dovolit," uvedl prezident. Zákonodárci se totiž rozhodli kvůli karanténním opatřením odjet z Washingtonu domů.

Zasedání pro forma, která trvají i méně než minutu a kdy může být přítomen třeba jediný zákonodárce, označil Trump za falešná a naoko. "Ústava v takové situaci k uvedení zástupců do úřadu nabízí prezidentovi nástroj. Je to prozatímní jmenování," uvedl Trump.

Pokud je schůze Senátu odročena, tedy přerušena, může prezident uvést do úřadu představitele, který by jinak potřeboval k vykonávání funkce souhlas senátorů. Takto například na konci prosince 2010 využil přerušené schůze někdejší prezident Barack Obama ke jmenování Normana Eisena velvyslancem v Česku, kterého Senát do funkce nakonec potvrdil až další rok. Takový postup je pro americké prezidenty, jak uvádějí média, běžnou praxí.

Obama k takovému kroku ale nevyužil ústavní právo zasedání Kongresu odročit, což Trump nyní nevyloučil. Trump se odvolává na druhý článek ústavy, který mu "za mimořádných okolností" umožňuje svolat zákonodárce. Pokud se zákonodárci neshodnou sami na době odročení, může dobu odročení stanovit prezident podle svého uvážení.

"Mám velmi silné pravomoci. Raději bych je nepoužil, ale máme přes stovku lidí, kteří měli být schváleni již dávno a které zoufale pro vládu potřebujeme," řekl Trump. Uznal zároveň, že takový krok by se nejspíše setkal s žalobou, domnívá se však, že by případný soudní spor vyhrál.

Profesor ústavního práva Stephen Vladeck z Texaské univerzity má ale jiný názor. "Takovou pravomoc má jen a pouze tehdy, když se komory neshodnou na termínu odročení. To se ale nyní nestalo, termín je 3. ledna 2021," uvedl Vladeck, který zmínil termín odročení současného zasedání Kongresu, na kterém se již dříve zákonodárci shodli. Po tomto odročení se zákonodárných povinností ujme Kongres v novém složení, který vzejde z letošních listopadových voleb. Vladeck poznamenal, že přerušení zasedání, jako je například srpnová prázdninová přestávka, se jako odročení nepočítá.

Leaving aside that he probably *can’t* do this (because it’s unlikely the chambers will disagree), he‘s not actually going to send Congress home—foreclosing any additional relief legislation—in the middle of a national public health and economic crisis with elections in November. https://t.co/3536ThYuVT

— Steve Vladeck (@steve_vladeck) April 16, 2020

Žádný americký prezident podle Reuters dosud toto ústavní právo k odročení schůzí obou komor Kongresu nevyužil. Zda současnou nepřítomnost zákonodárců ve Washingtonu lze označit za neschopnost dohodnout se na datu odročení, podle agentury není jasné. Ústavní soud nicméně za Obamova prezidentství obdobnou situaci posuzoval a konstatoval, že zasedání pro forma jsou řádnou možnosti, jak prezidentovi zabránit využití jeho práva prozatímního jmenování.

Senát se k řádnému zasedání opět sejde až 4. května. Šéf senátní republikánské většiny Mitch McConnell, který je Trumpovým spojencem, již ve středu s prezidentem o situaci jednal. Jeho mluvčí k tomu uvedla, že McConnell se zavázal najít cestu, jak kandidáty, kteří jsou pro boj proti pandemii považováni za nezbytné, do funkcí potvrdit. "Ale podle senátních pravidel za souhlasu vůdce (demokratické menšiny Chucka) Schumera," řekla McConnellova mluvčí. Televize CNN poznamenala, že tato opatrná formulace slov je důležitá, protože je očividné, že republikán McConnell chce jednat ve shodě s demokraty.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Kongres USA Prezident USA Mitch McConnell USA (Spojené státy americké) Barack Obama

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 30 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 52 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy