USA pozastavily platnost extradiční dohody s Hongkongem, Čína je rozhořčená

Spojené státy ve středu pozastavily platnost extradiční dohody s Hongkongem v reakci na nový čínský bezpečnostní zákon o Hongkongu. Ten ve městě pod čínskou správu platí od 30. června a podle kritiků narušuje autonomii města. Čínská diplomacie dnes uvedla, že na kroky Washingtonu odpoví pozastavením dohody o vzájemné právní spolupráci Hongkongu s USA.

Americké ministerstvo zahraničí ve středu podle CNN informovalo Hongkong, že pozastavilo platnost tří bilaterálních smluv - dohody o vydávání osob hledaných pro trestní řízení, dohody o předávání odsouzených osob a dohody o osvobození od daně z příjmů plynoucích z provozování mezinárodní lodní dopravy.

The Chinese Communist Party chose to crush the freedoms and autonomy of the people of Hong Kong. Because of the CCP’s actions, we are terminating or suspending three of our bilateral agreements with the territory.

— Secretary Pompeo (@SecPompeo) August 19, 2020

Peking dnes na tento krok reagoval s rozhořčením. "Čína vyzývá Spojené státy, aby okamžitě napravily své chyby," uvedl na dnešní tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien. Podle mluvčí Peking na oplátku zmrazí právní spolupráci Hongkongu a USA.

Americký prezident Donald Trump již minulý měsíc v reakci na nový čínský bezpečnostní zákon rozhodl, že Spojené státy přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií nově jednat jako se zbytkem pevninské Číny.

Kontroverzní nový bezpečnostní zákon pro Hongkong definuje čtyři trestné činy, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Občané Hongkongu zatčení na základě tohoto zákona mohou být souzeni také v pevninské Číně.

Podle kritiků je zákon porušením zásady "jedna země, dva systémy", k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala, když správu nad Hongkongem přebírala od Británie. Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví.

Peking a pročínská hongkongská vláda novinku zdůvodnily nutností obnovit pořádek a prosperitu po měsících protivládních demonstrací, které ochromovaly Hongkong v loňském roce.

V uplynulých týdnech extradiční smlouvu s Hongkongem pozastavila také Británie, Austrálie, Kanada a další země. Český Senát koncem července vyzval vládu, aby vypověděla dohodu mezi ČR a Hongkongem o předávání osob hledaných pro trestní řízení.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Hongkong Mike Pompeo Čína Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy