USA zpřísňují vízový režim pro členy čínské komunistické strany

Spojené státy s okamžitou účinností omezily platnost cestovních víz pro členy čínské komunistické strany a jejich rodiny. Informoval o tom list The New York Times (NYT), podle nějž se jedná o další z kroků administrativy prezidenta Donalda Trumpa, který dále zhorší vztahy obou velmocí.

Členům Komunistické strany Číny a jejich rodinám budou napříště americké úřady vydávat cestovní víza jen na měsíc, zatímco dosud mohla být jejich platnost až deset let. Podle nových pravidel jim bude také umožněn pouze jednorázový vstup do země. Nový předpis se však netýká dalších typů víz, například imigračních.

Podle NYT je členem čínské komunistické strany asi 92 milionů lidí, nová pravidla by se proto mohla týkat asi 270 milionů Číňanů. Podle NYT přijely v roce 2018 do USA téměř tři miliony Číňanů, cesty mezi oběma velmocemi však letos významně poznamenala pandemie covidu-19.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí uvedl, že rozhodnutí je součástí dalších kroků americké vlády, jejichž cílem je "ochránit stát před škodlivým vlivem Komunistické strany Číny". "Po dekády jsme nechávali Komunistické straně Číny volný přístup do institucí a podniků v USA, zatímco Čína americkým občanům nikdy stejná privilegia nenabídla," dodal.

"Myslím, že je všem zřejmé, že je to další vyhrocení politického tlaku od některých extrémních antičínských sil v USA, které vycházejí ze silných ideologických předsudků a hluboce zakořeněné studenoválečnické mentality namířené proti Číně," řekla při svém každodenním briefingu mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jingová. Přístup Washingtonu označila za "naprosto odporující zájmům USA" a poznamenala, že poškodí obraz Spojených států ve světě. Peking si podle ní na americký postup hodlá stěžovat.

Podle NYT však zřejmě bude pro americké úřady obtížné poznat, kdo ve skutečnosti k čínským komunistům patří. Nové opatření tak zřejmě bude dopadat především na vysoce postavené politické činitele, státní úředníky, či podnikatele, u nichž lze členství snadno potvrdit a předpokládat.

Krok Trumpovy administrativy pravděpodobně ještě zhorší vztahy mezi oběma zeměmi, které jsou v poslední době na bodě mrazu kvůli neshodám ohledně obchodu, duševního vlastnictví i pandemie koronaviru, za níž svaluje Trump odpovědnost na Peking.

Opatření je rovněž další výzvou pro nastávajícího prezidenta Joea Bidena. Ten se přitom v minulosti vyjádřil, že se nechystá rušit většinu opatření svého předchůdce, včetně cel a omezení čínských technologií.

USA již v minulosti omezily víza i jiným skupinám Číňanů, například těm kteří jsou podle amerických úřadů zapojeni do masového věznění a sledování etnických Ujgurů v provincii Sin-ťiang, nebo nesou odpovědnost za zásahy proti prodemokratickému hnutí v Hongkongu. Vláda USA rovněž zrušila víza některým čínským studentům na amerických univerzitách, kteří mají vazby na čínské vojenské instituce.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína víza Ujgurové lidská práva Donald Trump Joe Biden

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Rusko se nespokojí s příměřím v ukrajinské válce, pokud nebudou splněny jeho požadavky na „právně závazné záruky“. Upozornil na to server Moscow Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy