Útočník pobodal v New Yorku spisovatele Salmana Rushdieho

Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie byl dnes napaden při vystoupení v americkém státě New York. Podle reportéra agentury AP, který byl na místě, na pódium vtrhnul muž a zaútočil na Rushdieho. Podle policie spisovatel zřejmě utrpěl bodnou ránu do krku a byl vrtulníkem převezen do místní nemocnice. Útočníka policisté zadrželi, nyní je ve vazbě.

Podle AP na Rushdieho zaútočil muž, když se spisovatel začal představovat publiku. Krátce po útoku Rushdieho obklopila skupinka lidí, kteří mu drželi nohy nahoře. Většina šokovaného publika byla evakuována. Kromě Rushdieho utrpěl lehká zranění na hlavě i moderátor diskuze.

Rushdie se měl v neziskovém vzdělávacím centru Chautauqua Institution účastnit debaty o tom, že Spojené státy slouží jako azyl pro pronásledované spisovatele a umělce v exilu.

Rushdie kvůli své tvorbě léta dostával výhrůžky smrtí. Jeho kniha Satanské verše je od roku 1988 zakázaná v Íránu. Nad Rushdiem vynesl ve své fatvě rozsudek smrti někdejší íránský duchovní vůdce Chomejní. Přestože se íránská vláda od tohoto postoje distancovala, fatva je podle konzervativního výkladu stále platná.

Na Rushdieho hlavu byla vypsána odměna, kterou v roce 2012 zvýšila polooficiální íránská náboženská nadace z 2,8 milionu dolarů na 3,3 milionu dolarů (přes 78 milionů korun).

#SalmanRushdie just attacked onstage at @chq @NBCNews @ABC @cnnbrk pic.twitter.com/I1XT6AmkhK

— Charles Savenor (@CharlieSavenor) August 12, 2022

Kritika z muslimských kruhů Rushdiemu vyčítala, že v knize urážel korán a proroka. Rushdie se kvůli fatvě musel v minulosti nesčetněkrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé. Jeho překladatel do japonštiny byl zavražděn, italský překladatel a norský vydavatel byli zraněni.

Západní státy kvůli fatvě přerušily diplomatické styky s Íránem, v muslimských městech se konaly demonstrace podobné těm, které o téměř 20 let později protestovaly proti karikaturám proroka Mohameda zveřejněným dánským tiskem.

Rushdieho romány dostaly řadu literárních ocenění, například za Děti půlnoci získal v roce 2008 prestižní Man Bookerovu cenu. V roce 2012 vydal memoárovou knihu Joseph Anton: Vzpomínky (2012), v níž vzpomíná i na Václava Havla, který jej podporoval. Do češtiny byla přeložena většina jeho děl, včetně kontroverzních Satanských veršů.

Politici a spisovatelé po celém světě odsoudili útok na Salmana Rushdieho

Britský premiér Boris Johnson je zděšen útokem na britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho. Literát je v nemocnici poté, co ho dnes při vystoupení v americkém státě New York pobodal útočník. Incident odsoudila řada politiků i Rushieho kolegů ze spisovatelské branže.

"Jsem zděšen, že Salman Rushdie byl pobodán při výkonu práva, které bychom nikdy neměli přestat bránit. V tuto chvíli jsem v myšlenkách s jeho blízkými. Všichni doufáme, že je v pořádku," napsal Johnson na twitteru. Rushdie za své dílo dlouho čelil výhrůžkám smrtí, kritika z muslimských kruhů autorovi vyčítala urážení koránu a proroka.

Šokováni útokem byli i další britští politici. Kandidát na lídra Konzervativní strany Rishi Sunak spisovatele označil za "zastánce svobody slova a umělecké svobody". Ministryně kultury Nadine Dorriesová odsoudila "děsivý" útok na "literárního velikána a jednoho z velkých obránců svobody projevu".

Spisovateli, který podle policie při útoku utrpěl bodnou ránu do krku, vyjádřili podporu přátelé a významné osobnosti z literárního světa. Patří mezi ně i autor řady hororů Stephen King, který stál při Rushdiem, když dostával výhrůžky smrtí za svůj román Satanské verše, a jeden z amerických řetězců chtěl knihu stáhnout z prodeje. "Když nebudete prodávat Satanské verše, tak ani Kinga," řekl jim na to podle BBC King. "Doufám, že Salman Rushdie je v pořádku," napsal dnes na twitteru.

"Jsem šokován a rozrušen, když vidím, že můj přítel Salman Rushdie byl napaden před přednáškou. Je to dobrý a skvělý člověk a doufám, že je v pořádku," uvedl britský autor Neil Gailman, známý i do češtiny přeloženým románem Nikdykde či komiksem Sandman.

Autorka ságy o kouzelnickém učni Harrym Potterovi J. K. Rowlingová označila zprávy o útoku za "děsivé". "Cítím se teď velmi špatně. Ať je v pořádku," napsala na twitteru.

"Salman Rushdie byl za svá slova terčem útoků po celá desetiletí, ale nikdy se nezalekl ani nezakolísal. Neúnavně věnoval energii pomoci ostatním, kteří jsou zranitelní a ohrožení," uvedla šéfka amerického svazu spisovatelů PEN America Suzanne Nosselová. "Ačkoli neznáme příčinu ani motivy tohoto útoku, všichni ti na celém světě, kteří k násilí slovně nebo přímo vyzývali, nesou vinu za to, že legitimizovali tento útok na spisovatele v době, kdy se věnoval své zásadní práci - navazování kontaktů se čtenáři," stojí v jejím prohlášení.

Útok odsoudila i bangladéšská spisovatelka Taslima Nasrínová, která musela prchnout z rodné země poté, co její román odsoudil islámský duchovní, který za její smrt vypsal peněžitou odměnu.

"Právě jsem se dozvěděla, že Salman Rushdie byl napaden v New Yorku. Jsem opravdu v šoku. Nikdy jsem si nemyslela, že se to stane. Žije na Západě a od roku 1989 je pod ochranou. Pokud byl napaden on, může být napaden každý, kdo kritizuje islám. Mám strach," řekla Nasrínová.

Související

Více souvisejících

Salman Rushdie

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy