V čem tkví síla dezinformací? Politolog bez okolků vysvětlil, jak fungují média

NÁZOR - Síla dezinformací získává navrch. S tímto varováním vystoupil v komentáři pro server Washington Post politolog Brian Klaas, který přednáší na britské University College London.

Nemožná volba

Klaas před pár týdny v britské televizi BBC vysvětloval vývoj v ukrajinské kauze amerického prezidenta Donalda Trumpa. Odkazoval na dokumenty uvolněné Bílým domem, Trumpova vlastní stanoviska a svědectví lidí, které sám Trump dosadil do vysokých pozic ve své administrativě. "Příběh byl jednoznačný. Šlo o velký skandál," píše politolog.

Odborník kritizuje, že i takové to skandály musí být zjevně prezentovány "vyváženě", a proto spolu s ním ve studiu zasedl zatvrzelý Trumpův zastánce. Klaasovi bylo ještě před začátkem pořadu jasné, co bude říkat, a nemýlil se.

Namísto zpochybňování konkrétních detailů Trumpova jednání, prezidentův stoupenec tvrdil, že skutečným skandálem je počínání bývalého amerického viceprezidenta Joe Bidena, který měl tlačit na ukrajinskou vládu, aby odvolala prokurátora, který chtěl vyšetřovat jeho syna Huntera, poukazuje akademik. Deklaruje, že jde o lež.

"Je to přesný opak toho, co se stalo," pokračuje politolog. Podotýká, že prokurátor byl odvolán, protože byl zkorumpovaný a nechtěl vyšetřovat korupční kauzy, přičemž podnět k jeho odvolání daly Mezinárodní měnový fond, EU a část amerických republikánských senátorů, jelikož ve své době nešlo o nijak kontroverzní kauzu.

Klaas podezíral Trumpova zastánce, že tyto informace nezná, což se jasně ukázalo, když s nimi byl konfrontován, protože nadále "papouškoval" již vyvrácené argumenty. Politolog přesto čelil dilematu, kterému v Trumpově éře čelí každý komentátor vycházejí z faktů: "Věděl jsem, že rozhovor bude trvat pět minut. Měl jsem je strávit vyvracením lži, která byla právě řečena, nebo vysvětlovat širší skutečnosti o skandálu?"   

Jde o nemožnou volbu, míní politolog. Vysvětluje, že pokud je lež ponechána bez komentáře, lidé ji můžou mylně považovat za pravdu, ale vyvracení lží na druhou stranu zabírá vysílací čas, který následně chybí pro objasnění širších skutečností.

"Bitva probíhá na poli trumpovské fantasie, namísto v rovině reality. A o tom to je," deklaruje Klaas. Konstatuje, že v BBC se rozhodl vyvracet lži a Trumpovu zastánci položil otázku, jak se vlastně jmenoval prokurátor, kterého chtěl údajně Biden odvolat, načež se muž uchýlil ke svému telefonu a snažil se jméno dohledat na internetu.

Akademik mu rychle objasnil, že šlo o Viktora Šokina, který byl v roce 2016 odvolán kvůli korupci. Moderátor dal ovšem Trumpovu zastánci, obviněnému ze lhaní, možnost reagovat a než se tak stalo, uplynul vyhrazený čas.

Rozhovor o zásadním, skutečném Trumpově skandálu se změnil v rozhovor o fiktivním Bidenově skandálu, uvádí politolog. Konstatuje, že díky faktům argumentačně zvítězil, avšak druhý host ve studiu zřejmě bodoval v rámci trumpistické informační války.

Objektivita, ne vyváženost

Moderátor hrál roli nezaujatého pozorovatele, nechal oba hosty argumentovat a diváky si udělat závěr, shrnuje Klaas. Takový přístup kritizuje, protože fakta jsou fakta, nikoliv otázka pohledu, média mají být objektivní, nikoliv vyvážená a pokud host opakuje známé lži, moderátor by jej měl neprodleně korigovat.

V případě, že host lže opakovaně, neměl by být do pořadu napříště zván, deklaruje odborník. Přiznává, že v tomto směru čelí dilematu i producenti a moderátoři, protože Trump lže tak často, že ti komentátoři, kteří vycházejí v faktů, jsou ve výsledku chybně označováni jako protitrumpovská strana, a pokud by média nezvala také protrumpovské komentátory, kteří opakují prezidentoval lživá a zavádějící tvrzení, byla by obviněna ze zaujatosti.   

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tudíž čas od času lež dostává vysílací prostor a rekapitulace faktů se stává hašteřením, které vypadá jako výměna názorů," pokračuje Klaas. Soudí, že toto je možná dobré pro média, ale nikoliv pro demokracii.

Ti, kteří se uchylují k trumpovským dezinformacím, například prezidentův osobní právník Rudolph Giuliani, naneštěstí chápou, že nejlepším způsobem, jak bojovat s odsuzujícími fakty, je série toho, co expert na dezinformace Peter Pomerantsev označuje za "informační události", nastiňuje politolog. Vysvětluje, že pokud se nestaráte, zda říkáte pravdu, realita je podružná.

Stačí pak křičet jména náhodných Ukrajinců, které nikdo nezná, a tvrdit, že jsou součástí spiknutí Demokratické strany, k dobru lze přidat cosi o "honu na čarodějnice" a "hlubokém státu", tvrdí akademik. Dodává, že pak už jen zbývá doufat, že po takovém představení bude publikum dostatečně zmateno a nakonec vám zatleská.

Není překvapivé, že šestistránkový dopis, který Trump nedávno zaslal předsedkyni dolní komory amerického Kongresu Nancy Pelosiové, opakuje lživá obvinění na adresu Bidena, protože ta již zapustila kořeny a jen tak nezmizí, ačkoliv byla mnohokrát vyvrácena, poukazuje expert. Dodává, že dokud média nepřestanou vysílat dezinformační představení, trumpovská taktika zajistí, že příští rok v listopadu budou miliony lidí hlasovat pro Trumpa, protože jim uvěřily.

Související

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 
Joe Biden

Biden a Trump se utkají ve dvou prezidentských debatách

Americký prezident Joe Biden a jeho pravděpodobný republikánský vyzyvatel v listopadových volbách Donald Trump se utkají ve dvou televizních debatách. Biden na ně vyzval Trumpa ve středu a on tuto výzvu okamžitě přijal. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) Boj proti dezinformacím a fake news fake news Ukrajina

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy