V čem tkví síla dezinformací? Politolog bez okolků vysvětlil, jak fungují média

NÁZOR - Síla dezinformací získává navrch. S tímto varováním vystoupil v komentáři pro server Washington Post politolog Brian Klaas, který přednáší na britské University College London.

Nemožná volba

Klaas před pár týdny v britské televizi BBC vysvětloval vývoj v ukrajinské kauze amerického prezidenta Donalda Trumpa. Odkazoval na dokumenty uvolněné Bílým domem, Trumpova vlastní stanoviska a svědectví lidí, které sám Trump dosadil do vysokých pozic ve své administrativě. "Příběh byl jednoznačný. Šlo o velký skandál," píše politolog.

Odborník kritizuje, že i takové to skandály musí být zjevně prezentovány "vyváženě", a proto spolu s ním ve studiu zasedl zatvrzelý Trumpův zastánce. Klaasovi bylo ještě před začátkem pořadu jasné, co bude říkat, a nemýlil se.

Namísto zpochybňování konkrétních detailů Trumpova jednání, prezidentův stoupenec tvrdil, že skutečným skandálem je počínání bývalého amerického viceprezidenta Joe Bidena, který měl tlačit na ukrajinskou vládu, aby odvolala prokurátora, který chtěl vyšetřovat jeho syna Huntera, poukazuje akademik. Deklaruje, že jde o lež.

"Je to přesný opak toho, co se stalo," pokračuje politolog. Podotýká, že prokurátor byl odvolán, protože byl zkorumpovaný a nechtěl vyšetřovat korupční kauzy, přičemž podnět k jeho odvolání daly Mezinárodní měnový fond, EU a část amerických republikánských senátorů, jelikož ve své době nešlo o nijak kontroverzní kauzu.

Klaas podezíral Trumpova zastánce, že tyto informace nezná, což se jasně ukázalo, když s nimi byl konfrontován, protože nadále "papouškoval" již vyvrácené argumenty. Politolog přesto čelil dilematu, kterému v Trumpově éře čelí každý komentátor vycházejí z faktů: "Věděl jsem, že rozhovor bude trvat pět minut. Měl jsem je strávit vyvracením lži, která byla právě řečena, nebo vysvětlovat širší skutečnosti o skandálu?"   

Jde o nemožnou volbu, míní politolog. Vysvětluje, že pokud je lež ponechána bez komentáře, lidé ji můžou mylně považovat za pravdu, ale vyvracení lží na druhou stranu zabírá vysílací čas, který následně chybí pro objasnění širších skutečností.

"Bitva probíhá na poli trumpovské fantasie, namísto v rovině reality. A o tom to je," deklaruje Klaas. Konstatuje, že v BBC se rozhodl vyvracet lži a Trumpovu zastánci položil otázku, jak se vlastně jmenoval prokurátor, kterého chtěl údajně Biden odvolat, načež se muž uchýlil ke svému telefonu a snažil se jméno dohledat na internetu.

Akademik mu rychle objasnil, že šlo o Viktora Šokina, který byl v roce 2016 odvolán kvůli korupci. Moderátor dal ovšem Trumpovu zastánci, obviněnému ze lhaní, možnost reagovat a než se tak stalo, uplynul vyhrazený čas.

Rozhovor o zásadním, skutečném Trumpově skandálu se změnil v rozhovor o fiktivním Bidenově skandálu, uvádí politolog. Konstatuje, že díky faktům argumentačně zvítězil, avšak druhý host ve studiu zřejmě bodoval v rámci trumpistické informační války.

Objektivita, ne vyváženost

Moderátor hrál roli nezaujatého pozorovatele, nechal oba hosty argumentovat a diváky si udělat závěr, shrnuje Klaas. Takový přístup kritizuje, protože fakta jsou fakta, nikoliv otázka pohledu, média mají být objektivní, nikoliv vyvážená a pokud host opakuje známé lži, moderátor by jej měl neprodleně korigovat.

V případě, že host lže opakovaně, neměl by být do pořadu napříště zván, deklaruje odborník. Přiznává, že v tomto směru čelí dilematu i producenti a moderátoři, protože Trump lže tak často, že ti komentátoři, kteří vycházejí v faktů, jsou ve výsledku chybně označováni jako protitrumpovská strana, a pokud by média nezvala také protrumpovské komentátory, kteří opakují prezidentoval lživá a zavádějící tvrzení, byla by obviněna ze zaujatosti.   

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tudíž čas od času lež dostává vysílací prostor a rekapitulace faktů se stává hašteřením, které vypadá jako výměna názorů," pokračuje Klaas. Soudí, že toto je možná dobré pro média, ale nikoliv pro demokracii.

Ti, kteří se uchylují k trumpovským dezinformacím, například prezidentův osobní právník Rudolph Giuliani, naneštěstí chápou, že nejlepším způsobem, jak bojovat s odsuzujícími fakty, je série toho, co expert na dezinformace Peter Pomerantsev označuje za "informační události", nastiňuje politolog. Vysvětluje, že pokud se nestaráte, zda říkáte pravdu, realita je podružná.

Stačí pak křičet jména náhodných Ukrajinců, které nikdo nezná, a tvrdit, že jsou součástí spiknutí Demokratické strany, k dobru lze přidat cosi o "honu na čarodějnice" a "hlubokém státu", tvrdí akademik. Dodává, že pak už jen zbývá doufat, že po takovém představení bude publikum dostatečně zmateno a nakonec vám zatleská.

Není překvapivé, že šestistránkový dopis, který Trump nedávno zaslal předsedkyni dolní komory amerického Kongresu Nancy Pelosiové, opakuje lživá obvinění na adresu Bidena, protože ta již zapustila kořeny a jen tak nezmizí, ačkoliv byla mnohokrát vyvrácena, poukazuje expert. Dodává, že dokud média nepřestanou vysílat dezinformační představení, trumpovská taktika zajistí, že příští rok v listopadu budou miliony lidí hlasovat pro Trumpa, protože jim uvěřily.

Související

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 
Joe Biden

Biden a Trump se utkají ve dvou prezidentských debatách

Americký prezident Joe Biden a jeho pravděpodobný republikánský vyzyvatel v listopadových volbách Donald Trump se utkají ve dvou televizních debatách. Biden na ně vyzval Trumpa ve středu a on tuto výzvu okamžitě přijal. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) Boj proti dezinformacím a fake news fake news Ukrajina

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Rusko přišlo ve válce už o 500 tisíc vojáků

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla ruská armáda o 500 000 vojáků. Tento údaj však není možné nezávisle ověřit, protože Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajina navíc nerozlišuje mezi padlými, zraněnými nebo pohřešovanými vojáky.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Desatero kyberbezpečnosti: Zjistěte, jestli máte svá data v bezpečí

Kriminalita v kybernetickém prostoru nijak nepolevuje. V roce 2022 tvořily kybernetické útoky 10 % z celkové kriminality v České republice. Celkem šlo o více než 18 tisíc případů. Útočníci cílí jak na firmy, tak i jednotlivce. Výjimkou nejsou ani děti nebo senioři, kteří často patří k nejohroženějším skupinám. Povědomí o kybernetické bezpečnosti se sice pomalu zvyšuje, útočníci ale stále vymýšlí nové způsoby, jak z obětí vylákat osobní údaje nebo peníze. Přečtěte si, jakých deset základních pravidel ochrání vaše data.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Princezna Kate se zotavuje z vážné nemoci. Potřebuje dvě věci

Britskou monarchií letos otřásají v základech zdravotní problémy jejích členů. Králi Karlovi III. i princezně Kate byla diagnostikována rakovina. Zatímco panovník se už opět objevuje na veřejnosti, jeho snacha se drží v ústraní. Lidem se ukáže, až dostane zelenou od lékařů. 

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken dorazí příští týden do Prahy. Česko hostí jednání ministrů zemí NATO

Do Česka příští týden dorazí šéf americké diplomacie Antony Blinken, aby se zúčastnil jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo zahraničí. Blinken má také jednat s českým protějškem Janem Lipavským (Piráti) a dalšími činiteli o podpoře Ukrajiny či energetické spolupráci.

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie ztotožnila nejméně 50 lidí, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie eviduje po atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) přes 150 podnětů ohledně možného schvalování pokusu o vraždu. Ve více než 50 případech došlo ke ztotožnění autorů příspěvků, uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na páteční tiskové konferenci. 

včera

včera

včera

Ukrajina zastavila postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti, přešla do protiútoku

Ukrajinské ozbrojené síly zastavily postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny a nyní přešly do protiútoku, oznámila v pátek ukrajinská armáda podle agentury AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy