V Chile hrozí kvůli koronaviru nedostatek lůžek intenzivní péče

Chilské zdravotnictví se kvůli pandemii covidu-19 blíží limitu lůžkové kapacity oddělení intenzivní péče, která jsou v celé zemi zaplněna už ze tří čtvrtin a v chilské metropoli z téměř 90 procent.

Informoval o tom v úterý deník El Mercurio s odkazem na údaje ministerstva zdravotnictví. Počty nových případů nákazy koronavirem přitom v zemi stoupají, v úterý byl oznámen denní nárůst 1650 nakažených. Podle prezidenta Sebastiána Piňery čekají Chile "nejobtížnější týdny".

Ministr zdravotnictví Jaime Mañalich v úterý uvedl, že situace je složitá zejména kvůli vývoji v Santiagu de Chile. V jeho metropolitní oblasti žije téměř třetina z celkových 19 milionů obyvatel země, v níž se k úterku potvrdilo 31.721 nakažených, z toho 335 lidí zemřelo a 14.125 se uzdravilo.

Co do počtu dosud potvrzených případů koronavirové nákazy je Chile je v Latinské Americe čtvrtou nejhůře zasaženou zemí. Potýká se přitom s nedostatkem plicních ventilátorů, ale také zdravotníků a lékařů. Ministr zdravotnictví proto vyzval parlament, aby schválil zákon umožňující zahraničním lékařům pracovat v místních zdravotnických zařízeních bez dosud požadované zkoušky.

Chilská vláda kvůli pandemii covidu-19 v březnu omezila veřejná shromáždění s větším počtem lidí a zavedla celostátní zákaz vycházení, avšak pouze v noci. Přísná omezení se ale od té doby zavádějí v jednotlivých regionech, včetně metropole, kde bylo omezení volného pohybu lidí minulý týden rozšířeno na téměř dvě třetiny města.

Vláda původně chtěla zavést zvláštní průkaz pro lidi, kteří se z nákazy vyléčili. Průkaz měl začít platit od příštího týdne. Nakonec ale od tohoto záměru upustila kvůli kritice, že by takový průkaz mohl vyvolávat nevraživost a diskriminaci.

Z celkových asi 4,3 milionu potvrzených případů nákazy koronavirem na světě jich už skoro 400.000 připadá na Latinskou Ameriku, kde s covidem-19 podle oficiálních statistik zemřelo přes 22.000 lidí. Ve světě je evidováno na 292.000 úmrtí s covidem-19, který způsobuje koronavirus prvně prokázaný koncem loňského roku v Číně.

Nejvíce případů v Latinské Americe eviduje její největší země Brazílie, kde se dosud potvrdilo na 178.200 případů nákazy, což je sedmý nejvyšší počet na světě. Úmrtí s covidem-19 registruje tato země s asi 210 miliony obyvatel už téměř 12.500. Počty nakažených i mrtvých jsou ale reálně podle expertů vyšší, protože země málo testuje. Navíc brazilské laboratoře nemají dostatečné kapacity a hromadí se v nich nevyhodnocené vzorky.

V přepočtu na obyvatele testují na koronavirus v rámci Latinské Ameriky nejvíce Peru a Chile, podle oficiálních údajů dělá nejvíce testů na obyvatele Venezuela, údaje tamní autoritářské vlády ale podle řady zdrojů nejsou věrohodné.

Související

August Pinochet Rozhovor

50 let od Pinochetova puče. Děsivou bilanci jeho režimu se někteří stále snaží relativizovat, uvádí Chalupa

V Chile došlo před 50 lety k vojenskému převratu, který namísto řádně zvolené levicové vlády vynesl k moci juntu generála Augusto Pinocheta. Jeho následnou 17 let trvající diktaturu nepřežilo více než tři tisíce lidí. Argument Pinochetových sympatizantů, že bez zásahu armády by v zemi propukla ozbrojená revoluce a občanská válka, považuje historik a iberoamerikanista Jiří Chalupa za spekulaci. Dodává, že porušování lidských práv, k němuž po 11. září 1973 docházelo, násobně převýšilo vše, co je vyčítáno předchozímu socialistickému prezidentovi Salvadoru Allendemu. Odborník z Filozofické fakulty Ostravské univerzity v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz rozebral i důsledky Pinochetovy ekonomické politiky, jeho vnímání v současném Chile či zdroje obdivu diktátora u části tuzemské veřejnosti. 

Více souvisejících

Chile Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 45 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy