V Kolumbii vypukne nová guerillová válka? Část povstalců FARC chce boj

Dva velitelé bývalé povstalecké organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC), s níž předchozí kolumbijská vláda v roce 2016 uzavřela mírovou dohodu, chtějí obnovit ozbrojený boj proti vládě.

Jejich bývalý kolega z FARC a nyní šéf strany založené bývalými povstalci Rodrigo Londoňo ale dnes uvedl, že většina bývalých členů gerily stále stojí za mírovou dohodou, a to i přes všechny problémy, které v posledním více než roce její prosazování provází.

"Přes 90 procent bývalých povstalců stojí za mírovým procesem," ujistil na twitteru Londoňo.

Más del 90% de exguerrilleros seguimos comprometidos con el proceso de paz.

— Rodrigo Londoño (@TimoFARC) August 29, 2019

Tento člověk, přezdívaný Timochenko, stojí v čele strany nazvané Revoluční alternativní síla Kolumbie. I ta má zkratku FARC. Uvedl také, že za prohlášení Ivána Márqueze, tedy jednoho z velitelů, kteří chtějí ozbrojený boj, se stydí. Londoňo se rovněž obrátil na kolumbijského prezidenta Ivána Duqueho, aby společně vyslali "optimistický signál" bývalým povstalcům k pokračování mírového procesu.

Povstalci z FARC uzavřeli mírovou dohodu s vládou na podzim 2016 po půlstoletí bojů, které si vyžádaly přes 200.000 obětí. Dohodu ale dojednal tehdejší prezident Juan Manuel Santos, který za ni dostal Nobelovu cenu za mír, a jehož loni v srpnu vystřídal v nejvyšším úřadu Iván Duque. Ten má k dohodě výhrady a neúspěšně se i snažil změnit část prováděcího zákona o soudech s bývalými povstalci.

Iván Márquez, který se už více než rok skrývá na neznámém místě, se dnes na videozáznamu objevil ve vojenském oblečení se zbraněmi za pasem obklopen několika muži a ženou. Vedle něj stál další povstalecký vůdce přezdívaný Jesús Santrich, který měl loni spolu s Márquezem a dalšími osmi kolegy z FARC na základě mírové dohody usednout v parlamentu.

Santrich je také na útěku, a to od letošního května, kdy ho nejvyšší soud nařídil propustit z vazby. Zatčen byl kvůli tomu, že ho americká justice viní z obchodování s drogami a Spojené státy požadují jeho vydání. To letos v květnu odmítl zvláštní kolumbijský tribunál pro zločiny z války s FARC, který se tak snaží udržet mírovou dohodu při životě. Generální prokurátor byl ale v květnu jiného názoru, a proto rezignoval.

Márquez dnes vyzval své stoupence, aby se opět chopili zbraní, protože úřady podle něj zradily mírovou dohodu. Márquez nynější vládu za nedodržování dohody kritizuje dlouhodobě a už dříve prohlásil, že bylo chybou složit tak brzy zbraně. Na základě dohody složila zbraně většina povstalců do léta 2017.

Márquez dnes také řekl, že se bude snažit o alianci s jinou gerilou, nazvanou Vojsko národního osvobození (ELN). "Cílem není voják a policista, kteří respektují zájmy lidu. Naším cílem je zkorumpovaná oligarchie," uvedl.

"Za dva roky bylo zabito přes 500 sociálních vůdců a 150 bojovníků gerily, to vše za lhostejnosti a nečinnosti státu," prohlásil Márquez. Po uzavření mírové dohody s organizací FARC, která předtím léta ovládala značná území zejména s poli koky, se na její místo dostaly různé ozbrojené kriminální skupiny. Ty bojují o územní hegemonii a v rámci tohoto boje zabíjejí vůdce místních sdružení i bývalé povstalce.

Související

zbraně

Masakr z doby války s FARC: V Kolumbii našli hrob, bylo v něm 50 těl

Kolumbijské úřady o víkendu informovaly o nálezu hromadného hrobu, v němž se podle nich nachází ostatky více než 50 civilistů, které zřejmě zastřelili příslušníci kolumbijských vládních jednotek během boje s levicovou gerilou FARC a vydávali je za povstalce. Informovala o tom místní média. Podle rozhlasu Caracol byl hrob nalezen u města Dabeiba na západě Kolumbie.

Více souvisejících

FARC Kolumbie Iván Duque zbraně

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 7 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Putin prozradil, kolik ruských vojáků bojuje na Ukrajině

Ve válce na Ukrajině bojuje téměř 700 tisíc Rusů, prozradil ruský prezident Vladimir Putin na pátečním setkání s vyznamenanými účastníky invaze, která trvá už déle než dva roky. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy