V Kolumbii vypukne nová guerillová válka? Část povstalců FARC chce boj

Dva velitelé bývalé povstalecké organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC), s níž předchozí kolumbijská vláda v roce 2016 uzavřela mírovou dohodu, chtějí obnovit ozbrojený boj proti vládě.

Jejich bývalý kolega z FARC a nyní šéf strany založené bývalými povstalci Rodrigo Londoňo ale dnes uvedl, že většina bývalých členů gerily stále stojí za mírovou dohodou, a to i přes všechny problémy, které v posledním více než roce její prosazování provází.

"Přes 90 procent bývalých povstalců stojí za mírovým procesem," ujistil na twitteru Londoňo.

Más del 90% de exguerrilleros seguimos comprometidos con el proceso de paz.

— Rodrigo Londoño (@TimoFARC) August 29, 2019

Tento člověk, přezdívaný Timochenko, stojí v čele strany nazvané Revoluční alternativní síla Kolumbie. I ta má zkratku FARC. Uvedl také, že za prohlášení Ivána Márqueze, tedy jednoho z velitelů, kteří chtějí ozbrojený boj, se stydí. Londoňo se rovněž obrátil na kolumbijského prezidenta Ivána Duqueho, aby společně vyslali "optimistický signál" bývalým povstalcům k pokračování mírového procesu.

Povstalci z FARC uzavřeli mírovou dohodu s vládou na podzim 2016 po půlstoletí bojů, které si vyžádaly přes 200.000 obětí. Dohodu ale dojednal tehdejší prezident Juan Manuel Santos, který za ni dostal Nobelovu cenu za mír, a jehož loni v srpnu vystřídal v nejvyšším úřadu Iván Duque. Ten má k dohodě výhrady a neúspěšně se i snažil změnit část prováděcího zákona o soudech s bývalými povstalci.

Iván Márquez, který se už více než rok skrývá na neznámém místě, se dnes na videozáznamu objevil ve vojenském oblečení se zbraněmi za pasem obklopen několika muži a ženou. Vedle něj stál další povstalecký vůdce přezdívaný Jesús Santrich, který měl loni spolu s Márquezem a dalšími osmi kolegy z FARC na základě mírové dohody usednout v parlamentu.

Santrich je také na útěku, a to od letošního května, kdy ho nejvyšší soud nařídil propustit z vazby. Zatčen byl kvůli tomu, že ho americká justice viní z obchodování s drogami a Spojené státy požadují jeho vydání. To letos v květnu odmítl zvláštní kolumbijský tribunál pro zločiny z války s FARC, který se tak snaží udržet mírovou dohodu při životě. Generální prokurátor byl ale v květnu jiného názoru, a proto rezignoval.

Márquez dnes vyzval své stoupence, aby se opět chopili zbraní, protože úřady podle něj zradily mírovou dohodu. Márquez nynější vládu za nedodržování dohody kritizuje dlouhodobě a už dříve prohlásil, že bylo chybou složit tak brzy zbraně. Na základě dohody složila zbraně většina povstalců do léta 2017.

Márquez dnes také řekl, že se bude snažit o alianci s jinou gerilou, nazvanou Vojsko národního osvobození (ELN). "Cílem není voják a policista, kteří respektují zájmy lidu. Naším cílem je zkorumpovaná oligarchie," uvedl.

"Za dva roky bylo zabito přes 500 sociálních vůdců a 150 bojovníků gerily, to vše za lhostejnosti a nečinnosti státu," prohlásil Márquez. Po uzavření mírové dohody s organizací FARC, která předtím léta ovládala značná území zejména s poli koky, se na její místo dostaly různé ozbrojené kriminální skupiny. Ty bojují o územní hegemonii a v rámci tohoto boje zabíjejí vůdce místních sdružení i bývalé povstalce.

Související

zbraně

Masakr z doby války s FARC: V Kolumbii našli hrob, bylo v něm 50 těl

Kolumbijské úřady o víkendu informovaly o nálezu hromadného hrobu, v němž se podle nich nachází ostatky více než 50 civilistů, které zřejmě zastřelili příslušníci kolumbijských vládních jednotek během boje s levicovou gerilou FARC a vydávali je za povstalce. Informovala o tom místní média. Podle rozhlasu Caracol byl hrob nalezen u města Dabeiba na západě Kolumbie.

Více souvisejících

FARC Kolumbie Iván Duque zbraně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy