V USA strhli další sochu Kolumba, dle radních vyvolávala napětí

Město Camden v americkém státě New Jersey nechalo v noci z jednoho ze svých parků odstranit sochu Kryštofa Kolumba. Italský mořeplavec je zejména potomky původních obyvatel Spojených států považován za symbol kolonizace a genocidy a jeho sochy se v posledních dnech v různých koutech Spojených států staly terčem vandalů. Ta v Camdenu podle vedení města dlouhodobě vyvolávala napětí a "působila bolest" místním obyvatelům.

Vlajka Spojených států Amerických
doporučujeme

Kontroverze kolem soch Kolumba pramení z vlny manifestací proti rasové nespravedlnosti, která se vzedmula po zabití neozbrojeného černocha George Floyda při zatýkání v Minneapolisu. Nejsilnější americké protesty za poslední desítky let také oživily debaty o památnících připomínajících Konfederované státy americké, které v 19. století usilovaly o zachování otroctví. Několik takovýchto pomníků bylo od začátku protestů na jihozápadě USA odstraněno a demonstranti následně poničili či strhli sochy Kolumba na Floridě, ve Virginii či v Minnesotě.

Z parku Farnham Park v Camdenu socha věhlasného mořeplavce podle záběrů lokálních televizních stanic zmizela ve čtvrtek večer. Město ji v prohlášení označilo za "kontroverzní symbol", který "dlouho působil bolest členům místní komunity". Camden zároveň podle radnice potřebuje "plán pro přezkoumání těchto přežitých symbolů rasové rozdělenosti a nespravedlnosti".

zdroj: YouTube

Proti oslavování Kolumba dlouhodobě vystupují američtí indiáni, podle nichž je kolonizátor zodpovědný za vyvražďování a vykořisťování původních národů Severní Ameriky. K těmto hlasům se nyní připojují účastníci demonstrací spojených s Floydovou smrtí. Agentura AP poznamenává, že většina z asi 75.000 obyvatel Camdenu je nebělošská.

Proti odstraňování Kolumbových památníků se naopak ve čtvrtek vyjádřil guvernér státu New York Andrew Cuomo. "Chápu emoce kolem Kryštofa Kolumba a některých jeho činů, které by nikdo nemohl podporovat," řekl při tiskové konferenci.

Sochy mořeplavce by se ale podle něj v New Yorku rozhodně neměly strhávat. "Socha začala postupem času ztělesňovat a znázorňovat uznání pro přínos Italoameričanů v New Yorku," řekl Cuomo, který má sám italské kořeny.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA přibylo přes 60.000 případů nákazy, je to rekord

08.07.2020 03:57 V USA zaznamenaly úřady dosud nejvyšší denní bilanci nových případů nákazy koronavirem. Podle…

Brazilský prezident Bolsonaro se nakazil koronavirem, nemoc dlouhodobě…

08.07.2020 02:16 Aktualizováno Nákazu koronavirem potvrdily testy u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který v minulosti…

USA se podle informací zahraničních agentur stáhly z WHO

07.07.2020 21:44 Spojené státy oficiálně potvrdily odchod ze Světové zdravotnické organizace (WHO). Uvádějí to…

V USA zemřelo o víkendu při násilnostech 160 lidí, z toho šest dětí

07.07.2020 21:40 O uplynulém víkendu, kdy se ve Spojených státech slavil Den nezávislosti, propukly v řadě čtvrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy