Vědci objevili místo, kde byl pohřben Kryštof Kolumbus

Španělským badatelům se podařilo objevit přesné místo, kde byl poprvé pohřben známý mořeplavec Kryštof Kolumbus. Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na španělské námořní muzeum v Madridu. Místo se nachází ve středu města Valladolid. Tělo mořeplavce bylo po jeho smrti opakovaně přesouváno a nyní spočívá v katedrále v Seville.

To, že Kolumbus byl poprvé pohřben ve Valladolidu, kde v roce 1506 zemřel, se vědělo ze známých historických zdrojů. Nebylo ale jasné, kde přesně byl pohřben. Skupině historiků a architektů se ale podařilo určit konkrétní místo, které se nachází na jedné z nejrušnějších ulic města. Stalo se tak podle muzea po "podrobném historickém výzkumu, jehož výsledky potvrdilo i zkoumání za použití georadaru".

Badatelé nalezli kapli, která se v současnosti nachází pod nákupním centrem na jedné z hlavních tříd města ve středním Španělsku. Před tím byla kaple součástí kláštera svatého Františka, který byl zbourán.

Ostatky janovského mořeplavce měly pohnutou historii. V roce 1544 byly na přání samotného Kolumba převezeny ze Španělska na území dnešní Dominikánské republiky a pak na Kubu. Do Sevilly se nakonec vrátily v roce 1898. Výzkum univerzity v Grenadě v roce 2005 potvrdil, že kosti uložené v katedrále v Seville opravdu patřily Kolumbovi.

Související

Santa María, Pinta a Niña na cestě za objevením Ameriky

Před 530 lety začala Kolumbova cesta k objevení Ameriky

Italský mořeplavec ve španělských službách Kryštof Kolumbus vyplul 3. srpna 1492 na svou první cestu přes oceán s cílem najít novou cestu do Asie, na níž by evropské lodě neohrožovalo Turecko. Během cesty, ze které se vrátil 13. března 1493, "objevil" Ameriku. Španělsku přinesla tato událost bohatství a moc, pro domorodce byla ale počátkem zkázy.

Více souvisejících

Kryštof Kolumbus

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

včera

včera

včera

Pavel posvětil nová pravidla pro svazky lidí stejného pohlaví. Platit budou od ledna

Prezident Petr Pavel v pondělí podepsal novelu občanského zákoníku, která od ledna 2024 zavádí nová pravidla pro partnerství stejnopohlavních párů. Předpis už dříve schválila Poslanecká sněmovna, Senát se jím nakonec vůbec nezabýval. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy