Spojené státy se uprostřed pokračující zdravotnické krize pomalu probouzí do posledního dne hlasování v letošních volbách poté, co v pondělí pozdě večer skončila vyhrocená kampaň plná osobních útoků a katastrofických scénářů ohledně vývoje v zemi.
Média před vyvrcholením souboje mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho vyzyvatelem Joem Bidenem popisovala úzkost i únavu, která panuje mezi voliči. Podle deníku The New York Times (NYT) byla kampaň roku 2020 "všechno, jen ne normální".
Trump ji zakončil okolo půlnoci vystoupením v Grand Rapids ve státě Michigan, které bylo dějištěm jeho posledního mítinku i v roce 2016. "Vyhrajeme další čtyři roky v tom krásném, krásném, krásném Bílém domě," prohlásil před tisíci svých příznivců. Podle agentury AFP to bylo jeho 17. setkání s voliči za čtyři dny. Podobně jako při těch ostatních byli lidé s nasazenou rouškou v menšině, přestože USA aktuálně hlásí okolo 85.000 případů nákazy koronavirem denně.
Pokud si Trump skutečně zajistí druhé funkční období, bude to možná ještě větší překvapení než v případě toho prvního. Bývalý podnikatel opět ztrácí v průzkumech preferencí, na úrovni celých USA i ve většině klíčových států, přičemž jeho pozice se zdála být ještě složitější než před čtyřmi lety. V závěru kampaně ovšem Trump manko v sondážích mírně snížil, zejména na Floridě a v Pensylvánii.
Právě v Pensylvánii, která letos může mít v komplikované matematice americké prezidentské volby naprosto stěžejní význam, zakončil své mnohaměsíční turné po USA kandidát Demokratické strany Biden. Podle zpravodajského webu BBC dva hlavní soupeři v boji o Bílý dům i v posledních hodinách kampaně prezentovali dva zcela odlišné obrázky současného stavu v zemi. Zatímco Trump zdůrazňoval ekonomické úspěchy dosažené před pandemií, Biden sliboval efektivnější boj proti koronaviru, v němž podle něj současná administrativa selhala.
Epidemie covidu-19, kvůli níž v USA zemřelo nejméně 230.000 lidí, je jen jednou z mimořádných událostí, které utvářely předvolební dění. "Pondělí přineslo řadu připomínek toho, že kampaň roku 2020 byla všechno, jen ne normální," zhodnotil dění NYT.
List poukazoval mimo jiné na pokračování sporů ohledně pravidel voleb, které se v posledních týdnech odehrávají u soudů napříč USA. Dále připomíná nevídaná bezpečnostní opatření pramenící z obav okolo možných povolebních nepokojů. Ve městech po celé zemi jsou k vidění ochranné desky na výlohách podniků, v pohotovosti jsou stovky příslušníků národních gard a okolí Bílého domu bylo obehnáno novým plotem.
The White House tonight, 12 hours before polling stations open. A nation very much on edge.#Elections2020 @TimesRadio pic.twitter.com/IZQvUf8kR7
— Tom Newton Dunn (@tnewtondunn) November 3, 2020
Agentura AP dnes psala o předvolební kampani poznamenané nevraživostí a strachem, po níž jsou voliči na obou stranách unavení a připravení posunout se k jiným tématům. "Zkrátka chci, aby už byl konec," řekla 26letá volička z New Yorku, která podle AP vystihla rozpoložení mnohých Američanů.
I přes tyto nálady a pokračující problémy s šířením koronaviru se čeká velmi vysoká volební účast. V několika státech včetně Texasu bylo číslo z roku 2016 překonáno už během hlasování před hlavním termínem voleb, přičemž u předčasně otevřených volebních místností se mnohde stály dlouhé fronty. Před dnešním dnem své hlasy odevzdalo asi 98 milionů Američanů, což odpovídá zhruba 70 procentům celkového počtu hlasujících z minulých voleb.
Deník NYT poznamenal, že uprostřed značně rozšířeného rozhořčení a úzkosti bylo v USA možné najít i voličku, u které převládají pozitivní emoce. "Na zítřejší volbu se těším," řekla listu Audrey Haverstocková z Minnesoty. "Volby ve mně nevyvolávají úzkost. Propadnout úzkosti nic neřeší," dodala.
Související

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Harrisová přijala porážku. Nikdy se nevzdávejte, vzkázala svým příznivcům
Volby USA , volební kampaň , USA (Spojené státy americké) , Media , Donald Trump , Joe Biden , Prezident USA
Aktuálně se děje
před 22 minutami

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění
před 25 minutami

Na konci světa se francouzské a švédské stíhačky snaží odradit Putina. Trumpova nejistota Evropu spojuje
před 1 hodinou

Obchodní válka zažehnána? Čína zvažuje zásadní změnu
před 3 hodinami

Počasí do Česka přinese příští týden mrazíky i sněžení
včera

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio
včera

Ozzy Osbourne naposledy vystoupí s Black Sabbath. Strach o jeho zdraví sílí
včera

Už jim s Trumpem dochází trpělivost. McDonald’s a General Motors důrazně varují
včera

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde
včera

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí
včera

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
včera

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem
včera

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo
včera

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil
včera

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa
včera

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon
včera

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa
včera

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz
včera

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám
včera

Televizní poplatky od dnešního dne rostou. Statisíce domácností je budou hradit nově
včera
Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě
Masivní výpadek proudu, který v pondělí 28. dubna ochromil Španělsko, Portugalsko a části Francie, vrhl zhruba 55 milionů obyvatel zpět do předelektrického věku. Mobilní sítě zkolabovaly, semafory přestaly fungovat, supermarkety zůstaly ve tmě a přestaly přijímat bezhotovostní platby. Lidé uvízli v podzemí i na dálkových spojích a chaos se rozléval napříč moderní infrastrukturou. Přesto však mnozí našli v krizi okamžiky lidskosti a solidarity.
Zdroj: Libor Novák