V USA začalo očkování veřejnosti i vakcínou Moderny, Biden dostal tu od Pfizeru

Ve Spojených státech dnes začalo očkování veřejnosti vakcínou proti koronaviru od americké společnosti Moderna. Látku, kterou v pátek jako již druhou vakcínu schválily k mimořádnému nasazení v populaci americké regulační úřady, obdržela zdravotnice ze státu Connecticut, napsala agentura AFP.

Budoucí prezident Joe Biden si následně nechal sám aplikovat vakcínu společnosti Pfizer a vyzval Američany, aby učinili totéž, až bude látka dostupná.

"Viděla jsem pacienty přicházet s nedostatečnou hladinou kyslíku a jejich stav se postupně zhoršoval, až zemřeli, aniž u toho byla jejich rodina," řekla zdravotnice Mandy Delgadová, která byla podle svých slov šťastná a netrpělivá, aby vakcínu Moderny dostala.

V USA začalo již před týdnem očkování látkou firem Pfizer a BioNTech. Obě vakcíny fungují na stejném principu takzvané mediátorové RNA, který dosud nebyl použit v žádné jiné veřejně dostupné očkovací látce. Podle závěrečné fáze klinických testů mají oba preparáty shodně účinnost kolem 95 procent a žádné vážné vedlejší účinky. Pro plnou ochranu je nutné u obou přípravků aplikovat dvě dávky v rozmezí několika týdnů.

Vakcína Moderny má však tu výhodu, že na rozdíl od látky firmy Pfizer nemusí být skladována při extrémně nízkých teplotách kolem minus 70 stupňů Celsia a lze ji uchovávat v běžných domácích mrazácích. Americké úřady proto plánují vakcínu od Moderny distribuovat především do odlehlejších a špatně dostupných oblastí.

Spojené státy nyní zažívají dosud nejhorší fázi epidemie, jsou přitom dlouhodobě zemí s největším celkovým počtem infikovaných koronavirem i zemřelých. Vakcína podle expertů skýtá v podstatě jedinou možnost k návratu života k normálu, dostatečné proočkování populace však bude trvat nejméně několik měsíců. Řada Američanů si rovněž nechce nechat látky aplikovat, má totiž obavy z jejich rekordně rychlého vývoje, které ještě posiluje šíření dezinformací na internetu.

Za účelem posílení důvěry veřejnosti v nové vakcíny se v pátek nechal před kamerami naočkovat látkou od Pfizeru viceprezident Mike Pence a šéf americké zdravotnické služby Jerome Adams.

Dnes se k nim v nemocnici ve svém domovském státu Delaware připojil nastupující prezident Joe Biden se svou manželkou Jill. "Dělám to, abych lidem ukázal, že by měli být připraveni, až bude vakcína dostupná," řekl Biden. "Není potřeba se ničeho obávat," dodal.

Nastupující prezident rovněž pochválil zdravotnické pracovníky za jejich práci a řekl, že se administrativa končícího prezident Donalda Trumpa "zaslouží určité uznání za to, že to spustila". Američany vyzval, aby nadále nosili roušky a během vánočních svátků se pokud možno vyhýbali cestování.

V první vlně si nechala vakcínu aplikovat řada dalších politických lídru, mezi nimiž však nápadně chybí samotný Trump. Ten přitom rychlý vývoj očkovacích látek prezentuje jako největší úspěch své vlády v boji s koronavirem. Podle AP Trumpův postoj řadu jeho poradců udivuje, protože tím naplno nevyužívá možnosti posílit svůj odkaz.

Související

Více souvisejících

očkování Moderna (farmaceutická firma) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké) Joe Biden

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy