V USA pokračují spory kolem další federální pomoci v pandemii

Další balíček federálních krizových opatření na podporu ekonomiky zasažené pandemií se ve Spojených státech zdá být stále v nedohlednu poté, co dnes lídři demokratů v Kongresu odmítli ještě před jeho zveřejněním relativně omezený návrh republikánských senátorů.

Podle informací agentury Reuters plán počítá s vyčleněním asi 300 miliard dolarů (skoro sedm bilionů Kč), což je méně než poloviční částka oproti červencovému návrhu republikánů a asi desetina oproti dřívějšímu demokratickému balíčku.

Jednání mezi dvěma stranami v Kongresu jsou zablokovaná už řadu týdnů, což například pro Američany znamená absenci federální podpory v nezaměstnanosti, která na jaře doplňovala běžné státní dávky. Agentura AP uvádí, že po jarní jednotě zákonodárců, která vedla ke schválení krizových opatření v objemu skoro tří bilionů dolarů, se nyní do Washingtonu vrátila "toxická" stranická politika. Nová iniciativa lídra republikánských senátorů Mitche McConnella má údajně mizivou šanci na úspěch.

"Senátní republikánská většina přichází s novým, cíleným návrhem, který se zaměřuje na některé z nejpalčivějších otázek ve zdravotnictví, školství a ekonomice," uvedl dnes McConnell. Jeho plán prý nezahrnuje "každou myšlenku, která se naší straně líbí". "Jsem přesvědčen, že to demokraté uvidí stejně," dodal.

Reakce druhého tábora na sebe nenechala dlouho čekat a potvrdila hodnocení webu Politico, že nový návrh představuje "cestu nikam". "Tenhle návrh je proložený jedovatými pilulkami, o kterých republikáni vědí, že by je demokrati nikdy nepodpořili," uvedli ve společném prohlášení dva nejvýše postavení demokratičtí zákonodárci Nancy Pelosiová a Chuck Schumer. Předkládaný plán podle nich zdaleka není dostačující a nemá budoucnost.

Reuters s odvoláním na nejmenované poradce v Kongresu píše, že mezi navrhovanými opatřeními v celkovém objemu 300 miliard dolarů je i deset miliard pro americkou poštu, která je v době epidemie covidu-19 stěžejní součástí voleb. AP zase zmiňuje desítky miliard dolarů na pomoc školám, které zahajují nový akademický rok v krizovém režimu.

V červenci republikáni předkládali plán, který počítal s vyčleněním zhruba bilionu dolarů. Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů předtím schválila balíček ekonomické pomoci v celkové výši přes tři biliony dolarů, McConnell ovšem nenechal senátory o tomto návrhu hlasovat. Předsedkyně sněmovny Pelosiová stále požaduje vyčlenění více než dvou bilionů dolarů.

Podle AP se po očekávání z letních měsíců nyní debaty o pátém balíčku federální pomoci odehrávají v atmosféře "nefalšovaného pesimismu". "Demokrati jsou si, zdá se, jisti svým politickým stanoviskem, ve chvíli, kdy prezident Donald Trump a několik úřadujících senátorů Republikánské strany v průzkumech ztrácí. Trump se v rámci kampaně snaží pandemii vytlačit na vedlejší kolej a republikáni nemají zájem o dohodu podle podmínek demokratů," napsala zpravodajská agentura.

Související

Zuzana Ringlerová Rozhovor

Ameriku čeká druhá zkouška ohněm. Trump je hrozbou, ale limity moci existují, zdůrazňuje Ringlerová

Donald Trump je hrozbou pro americkou demokracii, v cestě mu ale stojí Kongres a systém brzd a protiváh, kterými je tamní politický systém proslulý. „Pokud odhlédneme od Trumpovy excentričnosti a to, že slibuje věci, které by jiní ani nevyslovili, protože jim přijdou kruté nebo ekonomicky absolutně nesmyslné, tak to, že prezidentský kandidát dává nesplnitelné sliby, je typické pro americké volby,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz přední česká expertka na americký politický systém Zuzana Ringlerová z brněnské Masarykovy univerzity. 

Více souvisejících

Kongres USA USA (Spojené státy americké) Nancy Pelosiová (politička USA) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy