V USA se po čtyřech letech sejde sbor volitelů, nejvíc hlasů by měl dostat Biden

V pondělí se v jednotlivých amerických státech a v metropoli Washingtonu sejde po čtyřech letech sbor volitelů, aby vybral příštího prezidenta Spojených států. Výsledek hlasování je předem jasný, protože poměr sil v tomto orgánu určily listopadové volby, v nichž zvítězil demokrat Joe Biden.

Letošní situace je však výjimečná v tom, že se volební proces snaží neustále napadat stávající hlava státu Donald Trump, který odmítá uznat svou prohru a stále šíří nepodložená a již vyvrácená tvrzení o volebních podvodech.

Hlasování sboru volitelů je za normálních okolností považováno za formalitu, jíž široká veřejnost nevěnuje příliš mnoho pozornosti. Trumpův tým se však snaží využít veškeré právní a politické skuliny amerického nepřímého volebního systému k zvrácení výsledku hlasování v řadě klíčových států, kde prohrál. Ačkoliv jsou jeho naděje na úspěch podle expertů mizivé, a po pondělku ještě klesnou, prezident ve svém tažení nadále pokračuje.

Američtí voliči ve volbách ze začátku listopadu nevybírali přímo příštího prezidenta, ale 538 členů sboru volitelů. Každý stát v něm má zastoupení odpovídající počtu jeho křesel v obou komorách Kongresu. Ty nejmenší státy tedy mají tři volitele, nejlidnatější Kalifornie 55. Tři zástupce má také federální okrsek kolem hlavního města Washingtonu District of Columbia, který normálně v Kongresu nehlasuje. Aby mohl kandidát usednout v Oválné pracovně, musí mít na své straně nejméně 270 volitelů. Biden si podle výsledků voleb zajistil 306 hlasů oproti Trumpovým 232.

Státy na základě výsledku svých voleb vysílají do sboru volitelů jednotlivce, které nominovaly jednotlivé politické strany. Většinou se jedná o vysoce postavené stranické činitele či vysloužilé politiky, například v New Yorku bude jednou z volitelek někdejší ministryně zahraničí a neúspěšná demokratická kandidátka do Bílého domu Hillary Clintonová.

V USA se dlouhodobě vede spor ohledně toho, zda volitelé musí zvednout ruku pro kandidáta, za kterého byli do sboru vysláni, nebo zda se mohou řídit svým vlastním úsudkem. Většina států má zákony, které volitele za neuposlechnutí vůle voličů postihují. Mnoho jich však stále může hlasovat jinak, než se původně zavázali. To se v minulosti stalo mnohokrát, avšak jen v ojedinělých případech - tito "neloajální" volitelé dosud nikdy nezměnili konečné vyznění voleb.

Výsledky hlasování ve sboru volitelů budou známy již kolem pondělní půlnoci SEČ, o příštím prezidentovi tím však stále nebude rozhodnuto oficiálně. Státní úřady totiž listiny se záznamem o hlasování zašlou Kongresu, který 6. ledna na společné schůzi pod vedením viceprezidenta Mikea Pence otevře obálky ze všech států, hlasy sečte a oficiálně vyhlásí jméno příštího prezidenta a viceprezidentky. Nová hlava státu se pak chopí moci 20. ledna.

Trump se po volbách nejprve snažil zabránit některým státům v oficiálním uzavření výsledků a nominaci volitelů do sboru, což se mu však nepodařilo. Svou taktiku proto změnil a chce nyní mimo jiné přesvědčit některé státní zákonodárné sbory ovládané republikány, aby nominovaly vlastní volitele, kteří budou navzdory výsledkům voleb hlasovat pro něj. Pokud by se mu to podařilo, musel by se Kongres vypořádat se situací, kdy by obdržel z jednoho státu dva různé výsledky hlasování sboru volitelů. Žádný ze států se však zatím podle všeho nechystá Trumpovo naléhání vyslyšet. Prezidentovu snahu rovněž komplikuje řada zásadních právních překážek.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

Více souvisejících

Volby USA Joe Biden Donald Trump Prezident USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy