V USA se prezidentská kampaň vede ve stínu tří krizí. Jsou strašné pro Afroameričany

Amerika Donalda Trumpa čelí výjimečné kombinaci tří závažných krizí: pandemii, hluboké hospodářské recesi a vyostření rasového problému, které nově vymezují hlavní politické otázky pět měsíců před prezidentskými volbami s čím dál hůře předvídatelným výsledkem, píše agentura AFP.

Nachází se země v okamžiku velké sociální transformace? Anebo budou nerovnosti, vyostřené epidemií koronaviru, přetrvávat či dokonce růst?

Otázky logicky zní uprostřed prezidentské kampaně, která postavila stávajícího republikánského prezidenta proti jeho demokratickému soupeři Joe Bidenovi.

Téměř 110.000 Američanů zemřelo kvůli koronaviru, což je nejvíce na světě. Několik desítek milionů dalších přišlo o práci po omezeních proti šíření nákazy. Současně americká města ovládlo mohutné protestní hnutí proti rasovým nerovnostem po smrti černocha George Floyda, zaviněné bílým policistou v Minneapolis.

Souběh těchto krizí je pro Ameriku podle slov filozofa Cornela Westa "okamžikem pravdy".

"Je to velmi těžké období," upozornil profesor politologie na Pensylvánské univerzitě Daniel Gillion. Tyto krize byly podle jeho slov "strašné" pro Afroameričany, kteří mají tradičně horší přístup k systému zdravotní péče, jsou mnohem chudší než jejich bílí spoluobčané a pravidelně se stávají oběťmi policejní brutality. "Nemohu si vzpomenout na období, kdy černí lidé prošli takovými problémy, utrpením a potížemi," dodal.

Epidemie covidu-19 disproporčně postihla afroamerickou komunitu. Zatímco míra nezaměstnanosti v květnu překvapivě poklesla na 13,3 procenta, u černých Američanů vzrostla na 16,8 procenta.

Ránu rasové nerovnosti bolestně oživilo drama v Minneapolisu, kde bělošský policista Derek Chauvin, natočený na videu, klečel kolenem na krku George Floyda, dokud ho neudusil.

"Černá Amerika má koleno na krku od zrušení otroctví. Nikdy jsme nebyli svobodní," řekla třicetiletá Kayla Petersonová na demonstraci v Minneapolisu.

Prezident Donald Trump se mohl snažit situaci uklidnit. Nestalo se tak a je obviňován z vyvolávání vášní bojovou rétorikou a výzvami k nastolení "práva a pořádku" proti "lupičům" a "žhářům".

Jeho provokativní odchod z Bílého domu, kdy s biblí v ruce odkráčel pózovat před kostel poškozený při demonstracích, měl vyslat signál jeho tradičním voličům, konzervativcům a protestantům.

Joe Biden, kterého Trump označuje za "nebezpečně nezpůsobilého" pro prezidentskou funkci, se po několika týdnech nepřítomnosti kvůli karanténě ve svém domě ve státě Delaware zdá odhodlaný chopit se příležitosti.

Sedmasedmdesátiletý veterán demokratické politiky vidí šanci, aby se ukázal jako sjednocující muž usmíření, schopný spojit progresivní a umírněné křídlo své strany a oslovit nezávislé voliče, které už Trump odpuzuje.

"Je nejvyšší čas, aby se příslib této země stal skutečností pro všechny její obyvatele," napsal v pátek na twitteru.

Odborníci se domnívají, že navzdory této chaotické atmosféře má Trump dobrou vyhlídku na znovuzvolení.

"Pokud se prezidentovi podaří konstruktivně hovořit o rasové otázce, pokud bude schopen prosadit oživení v oblasti zdraví a ekonomiky, projeví se jako teflonový prezident, na kterém nic neulpí," "poznamenal Daniel Gillion.

Donald Trump však v poslední době prožívá erozi preferencí v předvolebních průzkumech, a to zejména mezi dvěma skupinami, které jsou pro jeho úspěch zásadní: starší lidé a evangeličtí křesťané.

Jeho pomalá reakce na začátku pandemie, stejně jako hrozby poslat armádu do ulic amerických měst, mu mohly odcizit část voliček.

Bělošky jsou "pobouřeny jeho přístupem k pandemií", míní Nadia Brownová, docentka politologie a africkoamerických studií na Purdueově univerzitě v americké Indianě.

To vše neskýtá Joe Bidenovi stejnou šanci na vítězství, jakou má jeho soupeř.

"Kočka má sedm životů, ale Trump jich má dvanáct," tvrdí Brownová.

Související

Elon Musk Analýza

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Joe Biden Volby USA volební kampaň George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) rasismus černoši Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 32 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy