Vědci se spletli? Experti naznačili, jaké škody napáchá klimatická změna

NÁZOR - Již delší dobu je známo, že klimatická změna se projevuje rychleji, než vědci očekávali, deklarují historička Naomi Oreskesová a ekonom Nicolas Stern v komentář pro server New York Times. Dodávají, že nyní se ukazuje, že podceněny byly také ekonomické škody, které si klimatická změna vyžádá.

Klimatické změny

Podceňování a opomíjení rizik

Výsledkem chybné predikce ekonomů je to, že světoví politici nechápou rozsah hrozby a nutnost urychleně jednat, konstatují Stern a Oreskesová. Odkazují přitom na poslední zprávu vědců a ekonomů z London School of Economics, Potsdamského ústavu pro výzkum změn klimatu a Columbijské univerzity.

Protože klimatologové podcenili míru klimatické změny a ničivost jejích dopadů, ekonomové úměrně tomu podceňovali její náklady, vysvětlují odborníci. Za ještě horší skutečnost označují to, že ekonomické modely i praxe vedly ekonomy k podceňování, nebo rovnou opomíjení mnoha rizik spojených s klimatickou změnou.

"To je problém, protože - jak zpráva uvádí - toto opomíjení rizik může mít drastické a potenciálně katastrofické dopady na občany, společnosti a firmy," pokračují experti. Konstatují, že jedním z problémů je povaha rizik ve světe, kde se mění klima a kde koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře dosáhla nejvyšší úrovně za tři miliony let.

V době, kdy byla koncentrace oxidu uhličitého srovnatelná, byla průměrná teplota na Zemi o více než 2°C vyšší a úroveň hladiny moří o 10-20 metrů vyšší, varují Oreskesová a Stern. Dodávají, že lidé nemají žádné zkušenosti s podnebím tohoto typu.

Naše odhady ceny či nákladů čehokoliv jsou přitom na zkušenosti založené, upozorňují experti. Vysvětlují, že pokud se změní podmínky natolik, že naše zkušenost již není relevantní pro odhad budoucnosti, pak jsou predikce stále nepřesnější.

Hydrologové si již delší dobu uvědomují, že klimatická změna podrývá modely koloběhu vody do takové míry, že tyto modely označují za mrtvé, konstatuji odborníci. Podotýkají, že ekonomové si zatím z velké části neuvědomili, že to se týká klimatických změn obecně, a nadále k nim přistupují jako k menšímu problému na cestě k ekonomickému růstu a příliš nereflektují masivní zkázu, které můžeme čelit, protože ji lidstvo ještě nezažilo.

Další potíž spočívá v parametrech, o kterých si vědci myslí, že je nemohou adekvátně vyčíslit, například hodnotu biodiverzity či cenu růstu kyselosti oceánu, upozorňují Stern a Oreskesová. Zmiňují výzkumy, které ukázaly, že pokud vědci neznají určité proměnné jistě, ve strachu, že budou obviněni, že si vymýšlejí, jim otevřeně nepřikládají váhu, ačkoliv tuší, že budou významné.    

"V mnoha případech je proto jednoduše vynechávají z modelů, hodnocení či diskuzí," pokračují experti. Poukazují, že ekonomických odhadech klimatické změny jsou z tohoto důvodu vypouštěny některé podstatné faktory, například hranice klimatického systému, jejíž mírné překročení může systém katastrofálně vychýlit a značně omezit schopnost lidí se přizpůsobit.

Série nevratných škod

Těmto faktorům tak ekonomové přikládají nulovou hodnotu, ačkoliv riziko může být zásadní, upozorňují Oreskesová a Stern. Za příklad dávají tání himálajských ledovců, které značně ovlivní dodávky vody pro stovky milionů lidí, ale stále chybí ve většině ekonomických prognóz.

Další znepokojivý problém spočívá v kumulativním efektu, díky kterému je těžké předvídat škody napáchané klimatickou změnou, konstatují odborníci. Vysvětlují, že nepůjde o samostatné, ale vzájemně se podporující ničivé faktory, které mohou v mnoha případech vést k sérii závažných, možná nevratných škod.   

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Příkladem je rychlý úbytek ledu v Grónsku a na západě Antarktidy, který může vést ke zvýšení hladiny moří a velkým bouřím, což by kontaminovalo zásoby pitné vody, zničilo pobřežní města, uvedlo jejich obyvatele do pohybu a vyvolalo nepokoje a konflikty, varují historička s ekonomem. Za další příklad dávají pokles produkce potravin v důsledku nárůstu teploty, který by mohl vést k podvýživě, která zase omezuje schopnost lidí čelit horku a nemocem a znemožňuje jim přizpůsobit se klimatické změně.

Extrémní vedro také snižuje výkon průmyslu, což by mohlo vést k ekonomickému propadu, uvádějí Stern a Oreskesová. Za nejhorší scénář považují možnost, že klimatická změna vytvoří smyčku, kdy její důsledky povedou k ekonomickým ztrátám, které přinášení politický a sociální neklid, který zase oslabuje demokracii a schopnost lidstva zabránit zhoršování klimatické změny.     

Takový kumulativní efekt nebývá v ekonomických modelech zabývajících se klimatickou změnou zohledňován, nemluvě o další neznámých rizicích, které se nám zatím nepodařilo identifikovat, varují odborníci. Deklarují, že naléhavost a potenciální nevratnost dopadů klimatické změny nám neumožňuje čekat na to, až další výzkumy prohloubí naše poznání o těchto rizicích.

"Je tomu tak především proto, že studie naznačuje, že pokud něco v našich odhadech opomíjíme, je to zřejmě něco, co problém zhorší," píšou Stern a Oreskesová. To označují za další důvod, proč je nezbytné vydat se novou, zelenější ekonomickou cestou růstu a rozvoje. Pokud tak učiníme, stále vše může skončit dobře, ale pokud budeme čekat, až si budeme více jistí, jisté je pouze to, že budeme litovat, tvrdí historička a ekonom.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

17.09.2021 08:23 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nově nakažených

17.09.2021 08:43 Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Prokurátor chce obžalovat haitského premiéra kvůli vraždě prezidenta

14.09.2021 20:02 Nejvyšší prokurátor Haiti dnes požádal vyšetřujícího soudce, aby obžaloval premiéra země Ariela…

Soud s teroristou z 11. září začne nejdříve za rok

14.09.2021 15:50 Soud s pěticí mužů, mezi kterými je i údajný strůjce atentátů z 11. září 2001 na USA, začne…

Americká policie u sídla demokratů zatkla muže se sečnými zbraněmi

13.09.2021 18:48 Policie Kapitolu nedaleko sídla Celostátního výboru Demokratické strany (DNC) ve Washingtonu zatkla…

Další vlny covidu v USA ustupuje. Týdně se nakazilo přes milion lidí

13.09.2021 10:52 Nová vlna epidemie covidu-19 ve Spojených státech se zdá být pro tuto chvíli za svým vrcholem, co…

FBI zveřejnilo první odtajněný vyšetřovací spis ohledně 11. září 2001

12.09.2021 05:32 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v sobotu večer zveřejnil nově odtajněný dokument…

"To je Amerika, kterou znám." Bush a Harrisová vyzvali na pietní akci k 11…

11.09.2021 21:41 U pensylvánské obce Shanksville se dnes za přítomnosti americké viceprezidentky Kamaly Harrisové a…

Související:

Právě se děje

reklama