Venezuelské univerzity bojují o přežití kvůli covidu-19. Krvácíme, říká rektorka

Chodby jsou na Ústřední venezuelské univerzitě (UCV) prázdné a zahalené v tichu. Nejstarší vysoká škola v této zemi musela kvůli pandemii covidu-19 svých 32.000 studentů nechat doma, píše agentura Reuters.

Téměř tři století stará univerzita trpí nejen karanténou, která byla kvůli koronaviru zavedena, ale také šest let trvající ekonomickou krizí, která vedla ke snížení rozpočtu a emigraci zhruba 30 procent absolventů.

Chátrání univerzitní infrastruktury se plně projevilo v červnu, když se zřítila část střechy vnějšího podloubí, informuje Reuters. To je součástí ikonického kampusu, který byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Jak potíže této vysokoškolské instituce ukazují, Venezuele hrozí ztráta celé jedné generace absolventů a studentů. Země, která potřebuje rekonstrukci, tak zůstává bez lidských zdrojů, jelikož většina vysokoškoláků žije v zahraničí.

Mnoho studentů prostě získá titul a pak ze země odjede, říká rektorka Cecilia Garciová. "Jednoduše krvácíme," říká. A jak klesá počet studentů, tak se snižují i platy učitelů. Někteří z nich si vydělají jen 1,5 dolaru (zhruba 35 Kč) měsíčně.

"Všechno chátrá," říká předseda univerzitního svazu studentů David Sosa. Při procházce ukazuje stropy, ze kterých padá omítka, či přeříznuté kabely. "Mrzí nás, že musíme jen čekat, až další země vymyslí řešení jako očkování (proti koronaviru), když Venezuela měla historicky prvotřídní univerzity," dodává Sosa.

Venezuelský lékař a vědec Jacinto Covit vystudoval na UCV, říká Victor Marquez, vedoucí sdružení vysokoškolských učitelů na této univerzitě. "Vláda, která ničí základy společenského rozvoje, jako je vzdělání, (...) připravuje pro svou zemi otřesnou budoucnost," dodává Marquez.

Sosa a Marquez tvrdí, že vláda se skrze škrty v rozpočtu snaží nechat univerzitu, která vládní politiku nepodporuje, vyhladovět. Vláda tvrdí, že vysoká škola vede levicovou vzpouru. Venezuelské ministerstvo informací neodpovědělo na žádost o komentář.

Univerzita byla založena v roce 1721 a téměř dvě století působila v klášterním komplexu ve středu Caracasu. Ve 40. letech vláda darovala univerzitě pozemky na výstavbu "univerzitního města". Jednalo se o prostor o celkové výměře 152 hektarů, z nichž 90 hektarů tvoří zeleň, uvádí Aglais Palauová, předsedkyně rady na ochranu a rozvoj univerzity.

Gustavo Izaguirre, děkan architektonické fakulty, říká, že univerzita by potřebovala na údržbu v příštích deseti letech o 15 milionů dolarů ročně (345 milionů Kč) více.

V roce 2008 měla univerzita provozní rozpočet ve výši zhruba půl miliardy amerických dolarů (11,5 miliard Kč). "Nyní celý rozpočet Ústřední venezuelské univerzity stěží dosahuje dvou milionů dolarů (46 milionů Kč)," uvádí Izaguirre. "Jak s tím můžeme dělat nějakou údržbu," ptá se. Ve Venezuele "potřebujeme zdatnou pracovní sílu", protože "všem budovám v zemi hrozí nebezpečí", uvádí příklad.

Související

Více souvisejících

Venezuela univerzity studenti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 8 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy