Venezuelské univerzity bojují o přežití kvůli covidu-19. Krvácíme, říká rektorka

Chodby jsou na Ústřední venezuelské univerzitě (UCV) prázdné a zahalené v tichu. Nejstarší vysoká škola v této zemi musela kvůli pandemii covidu-19 svých 32.000 studentů nechat doma, píše agentura Reuters.

Téměř tři století stará univerzita trpí nejen karanténou, která byla kvůli koronaviru zavedena, ale také šest let trvající ekonomickou krizí, která vedla ke snížení rozpočtu a emigraci zhruba 30 procent absolventů.

Chátrání univerzitní infrastruktury se plně projevilo v červnu, když se zřítila část střechy vnějšího podloubí, informuje Reuters. To je součástí ikonického kampusu, který byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Jak potíže této vysokoškolské instituce ukazují, Venezuele hrozí ztráta celé jedné generace absolventů a studentů. Země, která potřebuje rekonstrukci, tak zůstává bez lidských zdrojů, jelikož většina vysokoškoláků žije v zahraničí.

Mnoho studentů prostě získá titul a pak ze země odjede, říká rektorka Cecilia Garciová. "Jednoduše krvácíme," říká. A jak klesá počet studentů, tak se snižují i platy učitelů. Někteří z nich si vydělají jen 1,5 dolaru (zhruba 35 Kč) měsíčně.

"Všechno chátrá," říká předseda univerzitního svazu studentů David Sosa. Při procházce ukazuje stropy, ze kterých padá omítka, či přeříznuté kabely. "Mrzí nás, že musíme jen čekat, až další země vymyslí řešení jako očkování (proti koronaviru), když Venezuela měla historicky prvotřídní univerzity," dodává Sosa.

Venezuelský lékař a vědec Jacinto Covit vystudoval na UCV, říká Victor Marquez, vedoucí sdružení vysokoškolských učitelů na této univerzitě. "Vláda, která ničí základy společenského rozvoje, jako je vzdělání, (...) připravuje pro svou zemi otřesnou budoucnost," dodává Marquez.

Sosa a Marquez tvrdí, že vláda se skrze škrty v rozpočtu snaží nechat univerzitu, která vládní politiku nepodporuje, vyhladovět. Vláda tvrdí, že vysoká škola vede levicovou vzpouru. Venezuelské ministerstvo informací neodpovědělo na žádost o komentář.

Univerzita byla založena v roce 1721 a téměř dvě století působila v klášterním komplexu ve středu Caracasu. Ve 40. letech vláda darovala univerzitě pozemky na výstavbu "univerzitního města". Jednalo se o prostor o celkové výměře 152 hektarů, z nichž 90 hektarů tvoří zeleň, uvádí Aglais Palauová, předsedkyně rady na ochranu a rozvoj univerzity.

Gustavo Izaguirre, děkan architektonické fakulty, říká, že univerzita by potřebovala na údržbu v příštích deseti letech o 15 milionů dolarů ročně (345 milionů Kč) více.

V roce 2008 měla univerzita provozní rozpočet ve výši zhruba půl miliardy amerických dolarů (11,5 miliard Kč). "Nyní celý rozpočet Ústřední venezuelské univerzity stěží dosahuje dvou milionů dolarů (46 milionů Kč)," uvádí Izaguirre. "Jak s tím můžeme dělat nějakou údržbu," ptá se. Ve Venezuele "potřebujeme zdatnou pracovní sílu", protože "všem budovám v zemi hrozí nebezpečí", uvádí příklad.

Související

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.
Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 

Více souvisejících

Venezuela univerzity studenti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 11 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

Maďarsko převezme otěže EU. Szijjártó řekl, na co se během předsednictví zaměří

Maďarsko, které se chystá převzít předsednictví v Radě EU ve druhé polovině tohoto roku, se zaměří na klíčová témata pro střední Evropu, jako je boj proti migraci, rozšiřování EU na západní Balkán a zajištění energetické bezpečnosti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy