Volby USA: Hlasovat nemůže 5,2 milionu odsouzených. Je mezi nimi mnoho černochů a žen

Ve Spojených státech v současnosti nemá volební právo asi 5,2 milionu dospělých kvůli tomu, že byli odsouzeni za trestný čin. Vyplývá to z nové studie organizace Sentencing Project, podle níž se kvůli nastavení zákonů v jednotlivých státech nemohou voleb zúčastnit 2,3 procenta dospělých Američanů.

"Základním kamenem každé demokracie je právo volit," uvedla výkonná ředitelka projektu Amy Fettigová. "Zákony, které znemožňují lidem volit, destabilizují komunity a rodiny v Americe již po desetiletí tím, že jim odpírají možnost vyjádřit se ohledně jejich budoucnosti," dodala.

V USA nemůže kvůli podobným opatřením hlasovat jeden ze 44 Američanů, a to i přesto, že více než polovina amerických států přijala v posledních 25 letech kroky, jejichž cílem bylo volební právo rozšířit.

Zákony ohledně ztráty volebního práva pro odsouzené se významně odlišují stát od státu. Ve Vermontu, Maine či ve federálním okrsku District of Columbia mohou svůj hlas odevzdat i ti zločinci, kteří stále ještě pobývají za mřížemi. Podobná pravidla přitom platí ve většině evropských zemí včetně ČR.

Některé americké státy však obnovují volební právo občanů až po uplynutí jejich pobytu za mřížemi, jinde až po nějaké době poté, co opustí vězení, například po konci podmíněného trestu. V několika státech pak lidé odsouzení za určité zločiny ztrácí volební právo doživotně, vrátit jim ho může svým rozhodnutím jen guvernér.

Opatření přitom nepoměrně více dopadají na americké černochy. Podle organizace Sentencing Project je v USA průměrně každý 16. černoch bez volebního práva. V sedmi státech - v Alabamě, na Floridě, v Kentucky, v Mississippi, v Tennessee, ve Virginii a ve Wyomingu, pak nemůže k urnám přijít asi každý sedmý dospělý černoch. "Je patrné, že nerovnosti v systému trestního soudnictví souvisí s nerovnostmi v politickém zastoupení," uvádí autoři studie.

Volit nemůže rovněž nejméně 560.000 Američanů latinskoamerického původu, přičemž asi 34 států upírá volební právo této skupině obyvatel ve větší míře než většinové populaci. Omezení volebního práva se týká 1,2 milionu žen.

Nejvíce odsouzených přitom nemůže volit v jižanských státech, které historicky upíraly volební právo černošské populaci na základě rasových segregačních zákonů. V Alabamě, Mississippi a Tennessee nemůže k urnám osm procent dospělé populace.

Florida pak registruje největší absolutní počet dospělých bez volebního práva, a to 1,1 milionu. Tento stát, který často určuje osud prezidentských voleb, od roku 2018 navrací volební právo všem odsouzeným, kteří splnili všechny podmínky svého trestu.

Tamní republikáni však vedou spor s demokraty ohledně toho, zda trestanci musí k opětovnému získání práva hlasovat rovněž splatit veškeré pokuty, které jim přikázal soud. Začátkem letošního roku dospěl federální soud k závěru, že takovou podmínku lze vykládat jako nutnost zaplatit za právo hlasovat, což je neústavní. Jeho rozhodnutí však zvrátil v září odvolací soud.

Podle volebních expertů by se bývalí trestanci zřejmě častěji klaněli na stranu demokratů. Vzhledem k těsným volebním rozdílům na Floridě by tam proto rozšíření volebního práva mezi osobami s kriminální minulostí mohlo promluvit i do politických poměrů v nejvyšších patrech americké politiky.

Související

Více souvisejících

Volby USA Věznice USA (Spojené státy americké) černoši

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 7 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy