Ve Spojených státech v současnosti nemá volební právo asi 5,2 milionu dospělých kvůli tomu, že byli odsouzeni za trestný čin. Vyplývá to z nové studie organizace Sentencing Project, podle níž se kvůli nastavení zákonů v jednotlivých státech nemohou voleb zúčastnit 2,3 procenta dospělých Američanů.
"Základním kamenem každé demokracie je právo volit," uvedla výkonná ředitelka projektu Amy Fettigová. "Zákony, které znemožňují lidem volit, destabilizují komunity a rodiny v Americe již po desetiletí tím, že jim odpírají možnost vyjádřit se ohledně jejich budoucnosti," dodala.
V USA nemůže kvůli podobným opatřením hlasovat jeden ze 44 Američanů, a to i přesto, že více než polovina amerických států přijala v posledních 25 letech kroky, jejichž cílem bylo volební právo rozšířit.
Zákony ohledně ztráty volebního práva pro odsouzené se významně odlišují stát od státu. Ve Vermontu, Maine či ve federálním okrsku District of Columbia mohou svůj hlas odevzdat i ti zločinci, kteří stále ještě pobývají za mřížemi. Podobná pravidla přitom platí ve většině evropských zemí včetně ČR.
Některé americké státy však obnovují volební právo občanů až po uplynutí jejich pobytu za mřížemi, jinde až po nějaké době poté, co opustí vězení, například po konci podmíněného trestu. V několika státech pak lidé odsouzení za určité zločiny ztrácí volební právo doživotně, vrátit jim ho může svým rozhodnutím jen guvernér.
Opatření přitom nepoměrně více dopadají na americké černochy. Podle organizace Sentencing Project je v USA průměrně každý 16. černoch bez volebního práva. V sedmi státech - v Alabamě, na Floridě, v Kentucky, v Mississippi, v Tennessee, ve Virginii a ve Wyomingu, pak nemůže k urnám přijít asi každý sedmý dospělý černoch. "Je patrné, že nerovnosti v systému trestního soudnictví souvisí s nerovnostmi v politickém zastoupení," uvádí autoři studie.
Volit nemůže rovněž nejméně 560.000 Američanů latinskoamerického původu, přičemž asi 34 států upírá volební právo této skupině obyvatel ve větší míře než většinové populaci. Omezení volebního práva se týká 1,2 milionu žen.
Nejvíce odsouzených přitom nemůže volit v jižanských státech, které historicky upíraly volební právo černošské populaci na základě rasových segregačních zákonů. V Alabamě, Mississippi a Tennessee nemůže k urnám osm procent dospělé populace.
Florida pak registruje největší absolutní počet dospělých bez volebního práva, a to 1,1 milionu. Tento stát, který často určuje osud prezidentských voleb, od roku 2018 navrací volební právo všem odsouzeným, kteří splnili všechny podmínky svého trestu.
Tamní republikáni však vedou spor s demokraty ohledně toho, zda trestanci musí k opětovnému získání práva hlasovat rovněž splatit veškeré pokuty, které jim přikázal soud. Začátkem letošního roku dospěl federální soud k závěru, že takovou podmínku lze vykládat jako nutnost zaplatit za právo hlasovat, což je neústavní. Jeho rozhodnutí však zvrátil v září odvolací soud.
Podle volebních expertů by se bývalí trestanci zřejmě častěji klaněli na stranu demokratů. Vzhledem k těsným volebním rozdílům na Floridě by tam proto rozšíření volebního práva mezi osobami s kriminální minulostí mohlo promluvit i do politických poměrů v nejvyšších patrech americké politiky.
Související
Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo
Harrisová přijala porážku. Nikdy se nevzdávejte, vzkázala svým příznivcům
Volby USA , Věznice , USA (Spojené státy americké) , černoši
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě