Volby USA: Hlasovat nemůže 5,2 milionu odsouzených. Je mezi nimi mnoho černochů a žen

Ve Spojených státech v současnosti nemá volební právo asi 5,2 milionu dospělých kvůli tomu, že byli odsouzeni za trestný čin. Vyplývá to z nové studie organizace Sentencing Project, podle níž se kvůli nastavení zákonů v jednotlivých státech nemohou voleb zúčastnit 2,3 procenta dospělých Američanů.

"Základním kamenem každé demokracie je právo volit," uvedla výkonná ředitelka projektu Amy Fettigová. "Zákony, které znemožňují lidem volit, destabilizují komunity a rodiny v Americe již po desetiletí tím, že jim odpírají možnost vyjádřit se ohledně jejich budoucnosti," dodala.

V USA nemůže kvůli podobným opatřením hlasovat jeden ze 44 Američanů, a to i přesto, že více než polovina amerických států přijala v posledních 25 letech kroky, jejichž cílem bylo volební právo rozšířit.

Zákony ohledně ztráty volebního práva pro odsouzené se významně odlišují stát od státu. Ve Vermontu, Maine či ve federálním okrsku District of Columbia mohou svůj hlas odevzdat i ti zločinci, kteří stále ještě pobývají za mřížemi. Podobná pravidla přitom platí ve většině evropských zemí včetně ČR.

Některé americké státy však obnovují volební právo občanů až po uplynutí jejich pobytu za mřížemi, jinde až po nějaké době poté, co opustí vězení, například po konci podmíněného trestu. V několika státech pak lidé odsouzení za určité zločiny ztrácí volební právo doživotně, vrátit jim ho může svým rozhodnutím jen guvernér.

Opatření přitom nepoměrně více dopadají na americké černochy. Podle organizace Sentencing Project je v USA průměrně každý 16. černoch bez volebního práva. V sedmi státech - v Alabamě, na Floridě, v Kentucky, v Mississippi, v Tennessee, ve Virginii a ve Wyomingu, pak nemůže k urnám přijít asi každý sedmý dospělý černoch. "Je patrné, že nerovnosti v systému trestního soudnictví souvisí s nerovnostmi v politickém zastoupení," uvádí autoři studie.

Volit nemůže rovněž nejméně 560.000 Američanů latinskoamerického původu, přičemž asi 34 států upírá volební právo této skupině obyvatel ve větší míře než většinové populaci. Omezení volebního práva se týká 1,2 milionu žen.

Nejvíce odsouzených přitom nemůže volit v jižanských státech, které historicky upíraly volební právo černošské populaci na základě rasových segregačních zákonů. V Alabamě, Mississippi a Tennessee nemůže k urnám osm procent dospělé populace.

Florida pak registruje největší absolutní počet dospělých bez volebního práva, a to 1,1 milionu. Tento stát, který často určuje osud prezidentských voleb, od roku 2018 navrací volební právo všem odsouzeným, kteří splnili všechny podmínky svého trestu.

Tamní republikáni však vedou spor s demokraty ohledně toho, zda trestanci musí k opětovnému získání práva hlasovat rovněž splatit veškeré pokuty, které jim přikázal soud. Začátkem letošního roku dospěl federální soud k závěru, že takovou podmínku lze vykládat jako nutnost zaplatit za právo hlasovat, což je neústavní. Jeho rozhodnutí však zvrátil v září odvolací soud.

Podle volebních expertů by se bývalí trestanci zřejmě častěji klaněli na stranu demokratů. Vzhledem k těsným volebním rozdílům na Floridě by tam proto rozšíření volebního práva mezi osobami s kriminální minulostí mohlo promluvit i do politických poměrů v nejvyšších patrech americké politiky.

Související

Donald Trump si udržuje náskok před Bidenem.

Biden zaostává za Trumpem v klíčových státech, říká průzkum

Rok před prezidentskými volbami v USA má současný prezident Joe Biden v několika klíčových státech výrazně nižší podporu než jeho předchůdce a pravděpodobný vyzyvatel Donald Trump. Ukazují to v neděli zveřejněné výsledky průzkumu veřejného mínění, informuje New York Times.

Více souvisejících

Volby USA Věznice USA (Spojené státy americké) černoši

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Smuteční hosté se loučí s Karlem Schwarzenbergem v katedrále svatého Víta. (9.12.2023) Prohlédněte si galerii

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále probíhá zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Rusku budou poprvé třídenní. Spravedlivé Rusko potvrdilo Putinovu kandidaturu

Ruská Ústřední volební komise (ÚVK) oznámila, že prezidentské volby v Rusku se poprvé uskuteční v průběhu tří dnů, konkrétně od 15. do 17. března 2024. Podle agentury Reuters předsedkyně ÚVK Ella Pamfilovová podle Moscow Times uvedla, že členové ÚVK tento návrh podpořili v poměru hlasů 13 ku jednomu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy