V americkém státu Georgia ode dneška mohou přijít voliči odevzdat svůj hlas s předstihem před dvojicí ostře sledovaných druhých kol senátních voleb, jejichž oficiální datum připadá na 5. ledna. Na hlasování se ve Washingtonu upírá velká pozornost, rozhodne totiž o tom, která ze stran získá v Senátu většinu.
Horní komora Kongresu bude například schvalovat tisíce činitelů do významných pozic v nadcházející administrativě demokrata Joea Bidena a může také velmi účinně blokovat prezidentovy snahy o reformy.
Podle agentury Reuters bude výsledek záležet především na tom, kolik lidí nakonec přijde k urnám, přičemž vyšší účast obvykle svědčí demokratům. Údaje z dnešního dne by proto mohly nabídnout první vhled do toho, zda se podaří republikánským senátorům Davidovi Purduovi a Kelly Loefflerové obhájit svoje křesla, nebo zda je v Senátu nahradí jejich demokratičtí vyzyvatelé Jon Ossoff a Raphael Warnock.
Dreamers, DACA recipients, are every bit as American as any of us. I will have your back in the Senate. pic.twitter.com/CuQ6UB0TWb
— Jon Ossoff (@ossoff) December 14, 2020
Demokraté přitom potřebují získat obě křesla, po listopadových volbách mají totiž zajištěných 46 z celkových 100 senátorů. K tomu s nimi také hlasují dva nezávislí zákonodárci. Pokud by tedy v horní komoře usedl Ossoff i Warnock, měly by obě strany stejný počet senátorů. V případě nerozhodného hlasování však v Senátu podle ústavy rozhoduje viceprezidentka, která je z funkce předsedkyní horní komory. Tou se 20. ledna stane demokratka Kamala Harrisová.
Obě strany se proto snažily v posledních týdnech mobilizovat svoje voliče a druhé kolo senátních voleb prezentovaly jako souboj o odkaz odcházejícího prezidenta Donalda Trumpa či o možnost, aby mohl Biden realizovat svůj program.
Georgia byla po desetiletí spolehlivou baštou republikánů, letos tam však v prezidentských volbách těsně zvítězil Biden jako první demokrat od roku 1992. Tento posun zapříčinily z části demografické změny, z části je výsledkem dlouhodobé kampaně tamních demokratů, kteří se snaží dostat k urnám co nejvíce nových voličů.
Podle Michaela McDonalda z Floridské univerzity již zaslalo 200.000 lidí svůj hlas poštou, podle jeho očekávání by přitom k volbám mohlo přijít nakonec mezi 3,5 až čtyřmi miliony voličů, což by znamenalo velmi vysokou účast. V prezidentských volbách tam odvolilo asi pět milionů lidí.
Do voleb v posledních týdnech vstoupila ještě další proměnná, kterou jsou Trumpovy neustálé útoky na legitimitu listopadových voleb. Prezident se kvůli nim dostal do sporu s tamním republikánským vedením, které trvá na tom, že volby proběhly férově a jejich výsledky nechalo několikrát přepočítat. Trump však nadále tvrdí, že došlo k masivním podvodům s korespondenčními hlasy, jeho týmu se o tom však nepodařilo přesvědčit soudy ani úřady.
Do Georgie v poslední době zavítal jak Trump, tak jeho viceprezident Pence, který se snažil příznivce republikánů přesvědčit, že ačkoliv podle prezidenta jen před necelými dvěma měsíci docházelo k masivním podvodům u uren, nyní už je situace pod kontrolou. "Tentokrát je pozorujeme. (...) Zažádejte si o korespondenční hlas a volte," řekl Pence.
Biden se chystá navštívit tamní metropoli Atlantu v úterý.
Související
Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo
Harrisová přijala porážku. Nikdy se nevzdávejte, vzkázala svým příznivcům
Volby USA , Senát USA , USA (Spojené státy americké) , Republikánská strana (USA) , Demokratická strana (USA)
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 44 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 1 hodinou
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.
Zdroj: Jakub Jurek