Volby v USA: Georgia opět středem pozornosti, rozhodne se o většině v Senátu

V americkém státu Georgia ode dneška mohou přijít voliči odevzdat svůj hlas s předstihem před dvojicí ostře sledovaných druhých kol senátních voleb, jejichž oficiální datum připadá na 5. ledna. Na hlasování se ve Washingtonu upírá velká pozornost, rozhodne totiž o tom, která ze stran získá v Senátu většinu.

Horní komora Kongresu bude například schvalovat tisíce činitelů do významných pozic v nadcházející administrativě demokrata Joea Bidena a může také velmi účinně blokovat prezidentovy snahy o reformy.

Podle agentury Reuters bude výsledek záležet především na tom, kolik lidí nakonec přijde k urnám, přičemž vyšší účast obvykle svědčí demokratům. Údaje z dnešního dne by proto mohly nabídnout první vhled do toho, zda se podaří republikánským senátorům Davidovi Purduovi a Kelly Loefflerové obhájit svoje křesla, nebo zda je v Senátu nahradí jejich demokratičtí vyzyvatelé Jon Ossoff a Raphael Warnock.

Dreamers, DACA recipients, are every bit as American as any of us. I will have your back in the Senate. pic.twitter.com/CuQ6UB0TWb

— Jon Ossoff (@ossoff) December 14, 2020

Demokraté přitom potřebují získat obě křesla, po listopadových volbách mají totiž zajištěných 46 z celkových 100 senátorů. K tomu s nimi také hlasují dva nezávislí zákonodárci. Pokud by tedy v horní komoře usedl Ossoff i Warnock, měly by obě strany stejný počet senátorů. V případě nerozhodného hlasování však v Senátu podle ústavy rozhoduje viceprezidentka, která je z funkce předsedkyní horní komory. Tou se 20. ledna stane demokratka Kamala Harrisová.

Obě strany se proto snažily v posledních týdnech mobilizovat svoje voliče a druhé kolo senátních voleb prezentovaly jako souboj o odkaz odcházejícího prezidenta Donalda Trumpa či o možnost, aby mohl Biden realizovat svůj program.

Georgia byla po desetiletí spolehlivou baštou republikánů, letos tam však v prezidentských volbách těsně zvítězil Biden jako první demokrat od roku 1992. Tento posun zapříčinily z části demografické změny, z části je výsledkem dlouhodobé kampaně tamních demokratů, kteří se snaží dostat k urnám co nejvíce nových voličů.

Podle Michaela McDonalda z Floridské univerzity již zaslalo 200.000 lidí svůj hlas poštou, podle jeho očekávání by přitom k volbám mohlo přijít nakonec mezi 3,5 až čtyřmi miliony voličů, což by znamenalo velmi vysokou účast. V prezidentských volbách tam odvolilo asi pět milionů lidí.

Do voleb v posledních týdnech vstoupila ještě další proměnná, kterou jsou Trumpovy neustálé útoky na legitimitu listopadových voleb. Prezident se kvůli nim dostal do sporu s tamním republikánským vedením, které trvá na tom, že volby proběhly férově a jejich výsledky nechalo několikrát přepočítat. Trump však nadále tvrdí, že došlo k masivním podvodům s korespondenčními hlasy, jeho týmu se o tom však nepodařilo přesvědčit soudy ani úřady.

Do Georgie v poslední době zavítal jak Trump, tak jeho viceprezident Pence, který se snažil příznivce republikánů přesvědčit, že ačkoliv podle prezidenta jen před necelými dvěma měsíci docházelo k masivním podvodům u uren, nyní už je situace pod kontrolou. "Tentokrát je pozorujeme. (...) Zažádejte si o korespondenční hlas a volte," řekl Pence.

Biden se chystá navštívit tamní metropoli Atlantu v úterý.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

Více souvisejících

Volby USA Senát USA USA (Spojené státy americké) Republikánská strana (USA) Demokratická strana (USA)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 44 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy