Klání demokratů o stranickou nominaci na amerického prezidenta se po Iowě přesouvá do státu New Hampshire, kde se bude hlasovat v úterý. Průzkumy veřejného mínění staví do role favorita v New Hampshire senátora Bernieho Sanderse, kterého ale díky úspěchu v Iowě dostihl bývalý starosta South Bendu v Indianě Pete Buttigieg. V tomto americkém státě pořádají hlasování i republikáni, což ale bude stejně jako v případě Iowy spíše formální záležitost, neboť prezidentský mandát obhajuje republikánský šéf Bílého domu Donald Trump.
Primárky v New Hampshire jsou polouzavřené. To v tomto případě znamená, že hlasovat mohou i voliči neregistrovaní jako republikáni či demokrati, neboť v tomto státě je možné se v den primárek zaregistrovat, případně změnit stávající registraci.
V New Hampshire s 1,3 milionem obyvatel se v případě demokratů hraje o 24 delegátů, kteří na červencovém stranickém sjezdu v Milwaukee budou vybírat prezidentského kandidáta. Vedle těchto 24 delegátů, jejichž hlas je vázaný výsledkem primárek, vyšle New Hampshire do Milwaukee ještě devět superdelegátů, což jsou vysocí funkcionáři strany a členové Kongresu.
Superdelegáti, kteří mohou podpořit nominaci kteréhokoli uchazeče nehledě na výsledky stranického klání, ale do hlasování během sjezdu mohou podle nových pravidel zasáhnout jen tehdy, když v úvodním kole žádný z kandidujících nezíská více než 50 procent delegátských hlasů.
Takřka všechny průzkumy veřejného mínění až dosud ukazovaly, že v New Hampshire zvítězí Sanders, který si před oznámením výsledků v Iowě udržoval náskok v podobě několika procentních bodů. O druhé místo se nejčastěji přetahovali Buttigieg s bývalým viceprezidentem Joem Bidenem, který byl od počátku považován za favorita souboje demokratů.
Wow! LOUD, joyful cheers as @BernieSanders makes his entrance at the NH McIntyre-Shaheen dinner event to "Power to the People." ✊#Bernie2020 #NHprimary pic.twitter.com/4qycizhaAI
— The Bern Identity (@bern_identity) February 9, 2020
Ještě ve středu sondáž výzkumného politického střediska SUPRC při Suffolkské univerzitě připisovala Sandersovi podporu 25 procent respondentů, Buttigiegovi 19 procent, Bidenovi 12 procent a senátorce Elizabeth Warrenové 11 procent, v pátek již byl ve stejné anketě rozdíl mezi Sandersem s 24 procenty a Buttigiegem jen jeden procentní bod. Podle analytiků se tak ve prospěch Buttigiege projevilo jeho těsné vítězství v Iowě.
V průzkumu agentury Emerson, jehož výsledky byly zveřejněny také v pátek, za vítězstvím naopak stále míří s 32 procenty Sanders, za kterým Buttigieg zaostává o devět procentních bodů. I v tomto případě ale Buttigieg náskok Sanderse, který ještě ve středu činil 15 procentních bodů, snižuje.
Pro Bidena aktuální výhledy, ve kterých může podobně jako Warrenová počítat jen s o něco více než deseti procenty, nevypadají dobře. Ještě ve středu přitom agentura YouGov zveřejnila průzkum, ve kterém 24 procent respondentů podpořilo Bidena. Sanders dostal 19 procent hlasů, Warrenová 18 procent a Buttigieg devět procent.
Naopak jako vítěz vzešel s 19 procenty Buttigieg z průzkumu společnosti David Binder Research, jehož výsledky byly zveřejněny před týdnem v neděli. Na druhém místě skonči Sanders se 17 procenty následovaný Bidenem a Warrenovou shodně s 15 procenty.
Související

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Harrisová přijala porážku. Nikdy se nevzdávejte, vzkázala svým příznivcům
Volby USA , Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) , Joe Biden , Pete Buttigieg
Aktuálně se děje
před 25 minutami

Rusko navrhuje Ukrajině další kolo rozhovorů. Lavrov prozradil detaily
před 57 minutami

Do čela ČT chce nejméně pět kandidátů. Čtyři prostředí televize dobře znají
před 1 hodinou

Ženu nabádaly hlasy k útoku v obchodním centru. Policie včas zakročila
před 2 hodinami

Záhada jarního počasí. Meteorologové prozradili, zdali je opravdu chladné
před 3 hodinami

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu
před 3 hodinami

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi
před 4 hodinami

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?
před 5 hodinami

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi
před 5 hodinami

Německo se tvrdě opřelo do Izraele. Netanjahu si už musí uvědomit, že dělá něco vážně špatně
před 6 hodinami

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci
před 7 hodinami

Zelenskyj: Trumpa rozčiluje Putin víc než já. Říkám nepříjemné pravdy, on příjemné lži
před 7 hodinami

Rusko čelí novým sankcím, Putina ale nezlomí. Je zvyklý na horší časy
před 8 hodinami

OBRAZEM: Do Prahy dorazil Legiovlak. Vypráví příběh o legionářích na ruské Transsibiřské magistrále
před 8 hodinami

Kam vyrazit v létě? Přehled největších tuzemských hudebních festivalů
před 8 hodinami

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně
před 9 hodinami

Rusko oznámí další kolo jednání s Ukrajinou, Zelenskyj chce summit s Trumpem a Putinem
před 9 hodinami

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?
před 10 hodinami

Orbán se snaží přežít. Zneužívá k tomu i kauzu s údajnými ukrajinskými špiony
před 11 hodinami

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza
před 11 hodinami
Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem
Vědci se rozhodli pro netradiční formu protestu proti škrtům v oblasti klimatického a meteorologického výzkumu během druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa. Místo demonstrací s transparenty se obrací na veřejnost prostřednictvím vědeckého maratonu – sto hodin nepřetržitého živého vysílání prezentací, kde každých 15 minut vystoupí jiný odborník, aby představil svou práci a vysvětlil její význam pro americkou společnost.
Zdroj: Libor Novák