Volební klání demokratů se přesouvá do New Hampshire. Biden dle průzkumů opět pohoří

Klání demokratů o stranickou nominaci na amerického prezidenta se po Iowě přesouvá do státu New Hampshire, kde se bude hlasovat v úterý. Průzkumy veřejného mínění staví do role favorita v New Hampshire senátora Bernieho Sanderse, kterého ale díky úspěchu v Iowě dostihl bývalý starosta South Bendu v Indianě Pete Buttigieg. V tomto americkém státě pořádají hlasování i republikáni, což ale bude stejně jako v případě Iowy spíše formální záležitost, neboť prezidentský mandát obhajuje republikánský šéf Bílého domu Donald Trump.

Primárky v New Hampshire jsou polouzavřené. To v tomto případě znamená, že hlasovat mohou i voliči neregistrovaní jako republikáni či demokrati, neboť v tomto státě je možné se v den primárek zaregistrovat, případně změnit stávající registraci.

V New Hampshire s 1,3 milionem obyvatel se v případě demokratů hraje o 24 delegátů, kteří na červencovém stranickém sjezdu v Milwaukee budou vybírat prezidentského kandidáta. Vedle těchto 24 delegátů, jejichž hlas je vázaný výsledkem primárek, vyšle New Hampshire do Milwaukee ještě devět superdelegátů, což jsou vysocí funkcionáři strany a členové Kongresu.

Superdelegáti, kteří mohou podpořit nominaci kteréhokoli uchazeče nehledě na výsledky stranického klání, ale do hlasování během sjezdu mohou podle nových pravidel zasáhnout jen tehdy, když v úvodním kole žádný z kandidujících nezíská více než 50 procent delegátských hlasů.

Takřka všechny průzkumy veřejného mínění až dosud ukazovaly, že v New Hampshire zvítězí Sanders, který si před oznámením výsledků v Iowě udržoval náskok v podobě několika procentních bodů. O druhé místo se nejčastěji přetahovali Buttigieg s bývalým viceprezidentem Joem Bidenem, který byl od počátku považován za favorita souboje demokratů.

Wow! LOUD, joyful cheers as @BernieSanders makes his entrance at the NH McIntyre-Shaheen dinner event to "Power to the People." ✊#Bernie2020 #NHprimary pic.twitter.com/4qycizhaAI

— The Bern Identity (@bern_identity) February 9, 2020

Ještě ve středu sondáž výzkumného politického střediska SUPRC při Suffolkské univerzitě připisovala Sandersovi podporu 25 procent respondentů, Buttigiegovi 19 procent, Bidenovi 12 procent a senátorce Elizabeth Warrenové 11 procent, v pátek již byl ve stejné anketě rozdíl mezi Sandersem s 24 procenty a Buttigiegem jen jeden procentní bod. Podle analytiků se tak ve prospěch Buttigiege projevilo jeho těsné vítězství v Iowě.

V průzkumu agentury Emerson, jehož výsledky byly zveřejněny také v pátek, za vítězstvím naopak stále míří s 32 procenty Sanders, za kterým Buttigieg zaostává o devět procentních bodů. I v tomto případě ale Buttigieg náskok Sanderse, který ještě ve středu činil 15 procentních bodů, snižuje.

Pro Bidena aktuální výhledy, ve kterých může podobně jako Warrenová počítat jen s o něco více než deseti procenty, nevypadají dobře. Ještě ve středu přitom agentura YouGov zveřejnila průzkum, ve kterém 24 procent respondentů podpořilo Bidena. Sanders dostal 19 procent hlasů, Warrenová 18 procent a Buttigieg devět procent.

Naopak jako vítěz vzešel s 19 procenty Buttigieg z průzkumu společnosti David Binder Research, jehož výsledky byly zveřejněny před týdnem v neděli. Na druhém místě skonči Sanders se 17 procenty následovaný Bidenem a Warrenovou shodně s 15 procenty.

Související

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Trumpova velká výhra dokonána. Harrisovou porazil všude, kde se rozhodovalo

Donald Trump je už od středy jistým vítězem amerických prezidentských voleb, přesto si stále připisuje další triumfy. Podle nejnovějších informací si připsal výhru i v sedmém z tzw. swing states, tedy nerozhodnutých států, kde se rozhoduje o prezidentovi. Americká média mu v sobotu přisoudila vítězství v Arizoně. 

Více souvisejících

Volby USA Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) Joe Biden Pete Buttigieg

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

před 3 hodinami

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

před 4 hodinami

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

před 5 hodinami

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Teenageři

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?

Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Donald Trump

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nařídila americkým ambasádám, aby až do odvolání přestaly přijímat žádosti o studentská víza. Opatření přichází v době, kdy se připravuje rozšíření bezpečnostních prověrek uchazečů, včetně sledování jejich aktivit na sociálních sítích.

před 11 hodinami

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem

Vědci se rozhodli pro netradiční formu protestu proti škrtům v oblasti klimatického a meteorologického výzkumu během druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa. Místo demonstrací s transparenty se obrací na veřejnost prostřednictvím vědeckého maratonu – sto hodin nepřetržitého živého vysílání prezentací, kde každých 15 minut vystoupí jiný odborník, aby představil svou práci a vysvětlil její význam pro americkou společnost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy