Výbuch v luxusním hotelu v Havaně má už 26 obětí, 46 lidí je v nemocnici

Počet obětí výbuchu v luxusním hotelu Saratoga v centru Havany je 26, dalších 46 lidí zůstává hospitalizovaných. Nedávnou zprávu Červeného kříže o 32 mrtvých a 19 pohřešovaných úřady popřely a označily ji za "chybu", píše agentura AFP. Mezi oběťmi jsou i čtyři děti. Příčinou neštěstí byl patrně únik plynu.

Záchranáři nadále prohledávají trosky hotelu v naději, že najdou další přeživší. Pátrání se momentálně soustředí na interiér budovy a její suterén. Jeden z hasičů na místě uvedl, že v horních patrech budovy nebyla nalezena žádná těla ani přeživší. Kubánský ministr zdravotnictví José Ángel Portal agentuře AP řekl, že počet zraněných se může ještě zvýšit.

Kubánský prezident Miguel Díaz-Canel uvedl, že pravděpodobnou příčinou exploze je únik plynu. Ujistil, že se nejednalo o bombový útok, ale nešťastnou nehodu. Podle agentur se zřejmě vznítila cisterna s plynem zaparkovaná před hotelem. Exploze zničila několik pater budovy a velká část vnější zdi je stržena.

"Co se stalo je velmi politováníhodné, zkáza, ztráta životů i zranění. Ještě jednou bych ale chtěl vyzdvihnout rychlost, s níž občané i úřady začaly jednat," napsal prezident dnes odpoledne na twitteru.

V hotelu s 96 pokoji se v době výbuchu nenacházeli žádní turisté, protože byl v rekonstrukci. Obnovit provoz měl ale po dvouleté pauze příští týden, a v budově se proto nacházelo hodně lidí.

"V době neštěstí pracovalo v objektu 51 zaměstnanců," řekl na tiskové konferenci Roberto Enriquez Calzadilla, mluvčí vlastníka hotelu.

Tím je turistická podnikatelská dceřiná společnost kubánské armády Grupo de Turismo Gaviota. Společnost uvedla, že příčinu výbuchu vyšetřuje. Hotel Saratoga byl považován za jedno z nejluxusnějších zařízení ve městě. V minulosti v tomto hotelu bydleli významní politici, podnikatelé či celebrity. V posledních letech však hotel přišel o část movité klientely kvůli otevření nových zařízení v kubánské metropoli.

Výbuch ve známém hotelu přišel ve chvíli, kdy se Kuba snaží oživit své důležité odvětví cestovního ruchu zničené pandemií nemoci covid-19. Cestovní ruch se začal počátkem letošního roku částečně zotavovat, ale válka na Ukrajině omezila příjezdy ruských turistů, kteří loni tvořili téměř třetinu turistů přijíždějících na Kubu.

Budova byla postavena v roce 1880 jako obchodní středisko a v roce 1933 byla renovována a přestavěna na hotel. Luxusní podnik se z hotelu stal v roce 2005.

Související

Více souvisejících

Kuba

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy