Vzpomínka na 11. září bude v New Yorku jiná než obvykle

Spojené státy si kvůli koronaviru připomenou výročí teroristických útoků z 11. září 2001 jinak než v předchozích letech. Změna, spočívající například v předčítání jmen obětí ze záznamu místo naživo, se dotkne především vzpomínkové akce v New Yorku. Příbuzní lidí, kteří při atentátu na Světové obchodní středisko (WTC) zahynuli, na rozhodnutí reagovali různě, napsala agentura AP.

Na hlavní pietní akci v New Yorku, v místě, kde stály mrakodrapy WTC, rodinní příslušníci a přátelé tradičně předčítají jména obětí. Předčítání ale letos nebude naživo, nýbrž ze záznamu. Organizátoři se k tomuto kroku rozhodli, aby omezili kontakt řečníků při střídání na pódiu. Akce se zúčastní viceprezident Mike Pence a přístup na ni budou mít příbuzní obětí.

K omezení účasti na vzpomínkových ceremoniálech vyzval své členy i newyorský hasičský sbor. Hasiči tvořili přes deset procent obětí útoků z 11. září, které si vyžádaly na 3000 mrtvých.

Večer se v New Yorku uskuteční další vzpomínková akce, rozsvícení dvou obřích světelných sloupů, jež znázorňují zřícené mrakodrapy. Pořadatelé akci v srpnu kvůli koronaviru zrušili, toto rozhodnutí ale kritizovali někteří člení představitelé, například guvernér státu New York Andrew Cuomo. Organizátoři nakonec oznámili, že se jim podařilo zajistit bezpečnost realizačního týmu.

Změny se dotknou i piety u pensylvánského města Shanksville, které se zúčastní prezident Donald Trump i kandidát na prezidenta Demokratické strany Joe Biden. Ceremoniál, který obvykle trvá 90 minut, byl zkrácen o hudební vystoupení a jména obětí bude předčítat pouze moderátorka.

Změny ceremoniálu v New Yorku nesou nelibě někteří příbuzní, politici či představitelé policejních a hasičských odborů. "Je to pro mě další rána," řekl ke zrušení předčítání jmen naživo Jim Riches, který pořadatele dlouhodobě kritizuje. Další příbuzní nad rozhodnutím organizátorů vyjádřili pochopení.

Organizátoři kritiku odmítají. "Ke změnám došlo, abychom si mohli připomenout naše milované uctivým a bezpečným způsobem," uvedla Anthoula Katsimatidesová, členka správní rady Památníku 11. září, který pietu pořádá. Katsimatidesová vyjádřila naději, že se předčítání vrátí příští rok k obvyklému formátu.

Při vražedné akci teroristické sítě Al-Káida v čele s Usámou bin Ládinem pachatelé unesli čtyři letadla společností American Airlines a United Airlines. První dva stroje narazily 11. září 2001 do mrakodrapů Světového obchodního střediska v New Yorku, třetí do budovy Pentagonu ve Washingtonu. Čtvrtý letoun se zřítil v Pensylvánii nedaleko Pittsburghu, aniž zasáhl cíl.

Související

Trosky věží World Trade Center po útocích z 11. září 2001. Komentář

Jak útoky z 11. září změnily chod dějin?

Útoky z 11. září 2001 změnily svět. Vedly k otevřené válce proti terorismu a invazím do Afghánistánu a Iráku, což mimo jiné posílilo radikalizaci islamistických uskupení. Díky pádu režimu Saddáma Husajna vzniklo vakuum, které nakonec ochotně vyplnil Islámský stát.

Více souvisejících

11. září 2001 USA (Spojené státy americké) One World Trade Center

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy