Vzývaný lék na koronavirus nefunguje. Profesorka vysvětlila, co zmátlo vědce

NÁZOR - Studie publikovaná koncem července v prestižním vědeckém časopise Nature, potvrzuje předchozí zjištění, že antimalarikum hydroxychlorochin ani chlorochin samotný nebrání viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, replikovat se v plicních buňkách. V komentáři pro server The Conversation situaci rozebrala profesorka Katherine Seley-Radtkeová, biochemička z Marylandské univerzity.

Velká myšlenka

Většina lidí si vybavuje, že hydroxychlorochin se stal předmětem klinických testů, především poté, co americký prezident Donald Trump o látce hovořil jako o "zlomu ve hře", připomíná odbornice. Dodává, že Trump zjevně své tvrzení opřel o směšné příběhy a několik velmi omezených studií, které naznačovaly, že hydroxychlorochin může pomoci pacientům s covidem-19 zotavit se.

Mnozí vědci, včetně autorky komentáře, zpochybňovali relevanci takových tvrzení, navíc odborná komunita později odmítla jednu ze zmíněných studií, což učinil i editor odborného časopisu, kde byla publikována.

Přestože účinnost hydroxychlorochinu byla nejasná, americký úřad pro kontrolu léčiv zpočátku povoloval jeho podání v naléhavých případech, nastiňuje Seley-Radtkeová. Zdůrazňuje, že brzy toto rozhodnutí revidoval, a to na základě přívalu zpráv o úmrtí vyvolaných srdečními arytmiemi, které látka způsobuje.

"Tato zpráva vedla k zastavení mnoha klinických testů," uvádí profesorka. Dodává, že část vědců hydroxychlorochin ale nadále zkoumala v naději, že neleznou lék na smrtící virus.

Způsob práce

Poslední studie zpracovaná německými vědci, kteří testovali hydroxychlorochin na souboru různých typů buněk, zjistila, že lék nebrání koronaviru v infikování lidí, konstatuje biochemička. Deklaruje, že studie jasně prokázala, že hydroxychlorochin sice brání chrání před koronavirem ledvinové buňky kočkodanů, rozhodně však neinhibuje virus v lidských plicních buňkách, které jsou primárním místem nákazy virem SARS-CoV-2.

Virus může podle expertky vstoupit do buňky dvěma způsoby: buď se naváže na protein při receptorech ACE2 a vloží svůj genetický materiál do buňky, nebo je absorbován součástí buňky nazývanou endozom.

V závislosti na typu buňky, potřebuje virus k její úspěšné infikaci enzym - v případě ledvinových buněk jde o katepsin L, v případě těch plicních o TMPRSS2, vysvětluje odbornice. Dodává, že katepsin L ke své funkci, a tedy i infikaci buňky virem, vyžaduje kyselé prostředí, což o TMPRSS2 neplatí.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V ledvinových buňkách kočkodanů hydroxychlorochin i chlorochin snižují kyselost, čímž blokují katepsin L a brání viru napadnout buňku, poukazuje vědkyně. Zdůrazňuje, že v lidských plicních buňkách, kde je velmi málo katepsinu L, využívá virus enzym TMPRSS2, ale jelikož ten není ovlivňován kyselostí, uvedené látky nemohou zabránit viru SARS-CoV-2 napadnout plíce ani jeho replikaci.

"To je důležité z mnoha důvodů," pokračuje Seley-Radtkeová. Podotýká, že na zkoumání léku - jehož účinnost na koronavirus mnoho vědců od počátku zpochybňovalo - bylo vynaloženo mnoho času a peněz. Studie, které hydroxychlorochinu zpočátku přičítaly antivirové účinky, nebyly provedeny na buňkách plicního epitelu, tudíž nebyly relevantní pro výzkum působení viru SARS-CoV-2 na lidi, doplňuje odbornice.

Co dál?

V případě, kdy vědci vyvíjejí nové léčivo nebo se pokoušejí využít již dostupný lék k jiným účelům, jako v případě hydroxychlorochinu, je klíčové, aby si pořádně promysleli, jak svou studii provedou, vyzdvihuje profesorka.

"Ve zkratce, ti z nás, kteří se podílejí na vývoji antivirových léků, by si měli vzít ponaučení z této studie," nabádá biochemička. Konstatuje, že je důležité soustředit se nejen na látku, která přímo zastaví replikaci viru, ale také na to, jak se virus chová v primárním místě, které napadá.

Související

Více souvisejících

Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Britové i po vyrovnaném duelu s Dánskem stále bez bodu. Němci opět nastříleli osm branek

Duel dvou trápících se mužstev pražské skupiny A, tedy duel mezi Velkou Británií a Dánskem, nabídl v pátek odpoledne vyrovnanou bitvu, ze které vzešli nakonec vítězně Seveřané, navzdory dobrému vstupu do zápasu ze strany Britů. Ti sice svého soupeře trápili a dokázali hrát vyrovnanou partii, zásluhou přesilovkového gólu Wejseho však tři body putovali k dánskému týmu, Britové jsou dále bez bodu. Kdo rozhodně není bez bodu, je v ostravské skupině Německo, zvláště pak po posledních dvou zápasech, v nichž nastřílelo celkem 16 branek. 

před 2 hodinami

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 3 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

Izrael v Haagu popřel genocidu: Je tam tragická válka, nedochází tam ale ke genocidě

Izrael v pátek na půdě Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu uvedl, že válka v Pásmu Gazy je tragická, nejde však o genocidu. Reagoval na tvrzení Jihoafrické republiky (JAR), která ještě v prosinci podala stížnost vůči Izraeli za údajnou genocidu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy