Zatímco Spojené státy pomalu zrychlují výrobu a distribuci vakcín proti koronaviru, jiné země řeší zcela opačný problém. Někteří demokratičtí zákonodárci se je proto rozhodli podpořit a volají mimo jiné po rozšíření výroby vakcín k urychlení jejich distribuce. O vyslovení podpory žádají rovněž prezidenta Bidena.
Proti nerovnoměrné globální distribuci vakcíny se ve Spojených státech začíná vyslovovat více zákonodárců. Nově se k nim přidali i členové horní komory, senátoři Warrenová nebo Sanders. Zásadní problém vidí v tom, že zejména chudší státy k vakcínám přístup téměř vůbec nemají. Domnívají se však, že odbourání patentů by problém vyřešilo.
Demokraté společně s několika zájmovými skupinami tak tlačí na prezidenta Bidena, aby podpořil žádost celkem 57 zemí adresovanou Světové obchodní organizaci (WTO) o uvolnění patentové ochrany vakcín. Tyto země, mezi nimi na příklad Indie nebo Jižní Afrika, věří, že i ostatní státy by pak mohly danou formuli využít k vlastní výrobě a distribuci vakcín v mnohem masivnějším měřítku.
Farmaceutické firmy ovšem tuto myšlenku nevítají. Dle nich by tento krok nejen znehodnotil globální strategii v boji proti pandemii, státy by tím ale ani nedosáhly tíženého efektu urychlení výroby vakcín, jak uvádí server Politico. Sněmovní demokraté přesto tvrdí, že dopis, v němž naléhají na prezidenta Bidena, aby se Spojené státy vyslovily pro podporu této iniciativy, má již téměř 100 podpisů.
Ti mimo jiné nařkli farmaceutické společnosti z upřednostňování zisku před lidskými životy, jak dále píše Politico. ,,Pokud chceme pandemii porazit, musíme se zasadit o to, že vakcíny budou dostupné všude. Zároveň musíme dělat taková politická rozhodnutí, a to jak ve Spojených státech, tak uvnitř WTO, která budou stavět pacienty na první místo,“ uvedla sněmovní reprezentantka Rosa DeLaurová.
Naléhání zákonodárců včetně více jak čtyř seti zájmových skupin si ovšem zatím žádnou větší pozornost prezidenta Bidena nevysloužila. Stejně tak jednání uvnitř WTO uvízla na mrtvém bodě. K usnesení o pozastavení patentové ochrany by totiž byl potřeba souhlas všech 164 členů organizace, přičemž zastánci usnesení se domnívají, že změna postoje ze strany Spojených státu by mohla přesvědčit i ostatní členy.
Američtí vládní příslušníci se ale blíže vyjadřovat nechtějí. Finální prohlášení přednese Bidenova administrativa prý až po bližším prostudování potenciálních dopadů tohoto rozhodnutí. Do té doby se tak Spojené státy chtějí angažovat pouze prostřednictvím finančních příspěvků očkovací kampani COVAX.
Lehce odlišný pohled na věc má na příklad Kanada. Mluvčí kanadské ambasády ve Washingtonu uvedl, že Kanada je ochotna hledat řešení založená na konsenzu. Žádost Indie a Jižní Afriky o zastavení patentů podpořila mimo jiné i Světová zdravotnická organizace (WHO), pro se již dříve vyslovil i Vatikán, který v rámci WTO zastává status pozorovatele. Svou podporu vyjádřila rovněž Čína.
Související
WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
WHO (Světová zdravotnická organizace) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Joe Biden , Kongres USA
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Islámský stát je prakticky mrtvý. ISIS-K ale zůstává hrozbou
před 1 hodinou
Co vše se od letoška mění? Rostou důchody i minimální mzda
před 2 hodinami
Pět mrtvých kvůli pyrotechnice z Česka a Polska. Německu dochází trpělivost
před 3 hodinami
V 91 letech zemřel Dušan Holý, uznávaný profesor, zpěvák, etnolog a muzikolog
před 5 hodinami
Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá
před 6 hodinami
Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel
před 7 hodinami
Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí
před 8 hodinami
Pokud stát nedokáže zaručit bezpečnost letů, měl by uzavřít své nebe pro civilní dopravu, míní expert
před 8 hodinami
Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu
před 9 hodinami
Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu
před 9 hodinami
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
před 10 hodinami
Rok 2024 v kostce: Česká politická scéna balancuje mezi populismem a ztrátou důstojnosti
před 11 hodinami
Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi
před 12 hodinami
Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck
před 12 hodinami
Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí
před 14 hodinami
Předpověď počasí na příští týden: Teploty se rapidně propadnou
včera
Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá
včera
Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě
včera
Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma
včera
Terorista z New Orleans byl armádní veterán. U sebe měl vlajku Islámského státu
Muž podezřelý ze smrtícího útoku v New Orleans, při kterém zemřelo 10 lidí a 30 dalších bylo zraněno, byl identifikován jako 42letý Shamsud-Din Jabbar z Texasu. FBI potvrdila, že tento muž byl veteránem americké armády a pravděpodobně byl čestně propuštěn ze služby.
Zdroj: Libor Novák