Jak urychlit očkování? Zrušte patenty na vakcíny, žádají američtí zákonodárci

Zatímco Spojené státy pomalu zrychlují výrobu a distribuci vakcín proti koronaviru, jiné země řeší zcela opačný problém. Někteří demokratičtí zákonodárci se je proto rozhodli podpořit a volají mimo jiné po rozšíření výroby vakcín k urychlení jejich distribuce. O vyslovení podpory žádají rovněž prezidenta Bidena.

Proti nerovnoměrné globální distribuci vakcíny se ve Spojených státech začíná vyslovovat více zákonodárců. Nově se k nim přidali i členové horní komory, senátoři Warrenová nebo Sanders. Zásadní problém vidí v tom, že zejména chudší státy k vakcínám přístup téměř vůbec nemají. Domnívají se však, že odbourání patentů by problém vyřešilo.

Demokraté společně s několika zájmovými skupinami tak tlačí na prezidenta Bidena, aby podpořil žádost celkem 57 zemí adresovanou Světové obchodní organizaci (WTO) o uvolnění patentové ochrany vakcín. Tyto země, mezi nimi na příklad Indie nebo Jižní Afrika, věří, že i ostatní státy by pak mohly danou formuli využít k vlastní výrobě a distribuci vakcín v mnohem masivnějším měřítku.

Farmaceutické firmy ovšem tuto myšlenku nevítají. Dle nich by tento krok nejen znehodnotil globální strategii v boji proti pandemii, státy by tím ale ani nedosáhly tíženého efektu urychlení výroby vakcín, jak uvádí server Politico. Sněmovní demokraté přesto tvrdí, že dopis, v němž naléhají na prezidenta Bidena, aby se Spojené státy vyslovily pro podporu této iniciativy, má již téměř 100 podpisů.

Ti mimo jiné nařkli farmaceutické společnosti z upřednostňování zisku před lidskými životy, jak dále píše Politico. ,,Pokud chceme pandemii porazit, musíme se zasadit o to, že vakcíny budou dostupné všude. Zároveň musíme dělat taková politická rozhodnutí, a to jak ve Spojených státech, tak uvnitř WTO, která budou stavět pacienty na první místo,“ uvedla sněmovní reprezentantka Rosa DeLaurová.

Naléhání zákonodárců včetně více jak čtyř seti zájmových skupin si ovšem zatím  žádnou větší pozornost prezidenta Bidena nevysloužila. Stejně tak jednání uvnitř WTO uvízla na mrtvém bodě. K usnesení o pozastavení patentové ochrany by totiž byl potřeba souhlas všech 164 členů organizace, přičemž zastánci usnesení se domnívají, že změna postoje ze strany Spojených státu by mohla přesvědčit i ostatní členy. 

Američtí vládní příslušníci se ale blíže vyjadřovat nechtějí. Finální prohlášení přednese Bidenova administrativa prý až po bližším prostudování potenciálních dopadů tohoto rozhodnutí. Do té doby se tak Spojené státy chtějí angažovat pouze prostřednictvím finančních příspěvků očkovací kampani COVAX. 

Lehce odlišný pohled na věc má na příklad Kanada. Mluvčí kanadské ambasády ve Washingtonu uvedl, že Kanada je ochotna hledat řešení založená na konsenzu. Žádost Indie a Jižní Afriky o zastavení patentů podpořila mimo jiné i Světová zdravotnická organizace (WHO), pro se již dříve vyslovil i Vatikán, který v rámci WTO zastává status pozorovatele. Svou podporu vyjádřila rovněž Čína.

Související

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

Více souvisejících

WHO (Světová zdravotnická organizace) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Joe Biden Kongres USA

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 17 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy