Za únikem informací z CIA stojí špatná pracovní kultura

Krádež přísně tajných počítačových hackerských nástrojů z americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) v roce 2016 umožnila špatná pracovní kultura tamního elitního týmu, který se dostatečně nesoustředil na ochranu vlastních počítačových systémů.

Podle listu The Washington Post to uvádí interní zpráva z roku 2017, kterou deníku v úterý poskytl jeden z demokratických senátorů.

Za masivním únikem údajně stojí jeden ze zaměstnanců CIA. Rozvědka se přitom o krádeži dat dozvěděla až s ročním zpožděním poté, co se ukradené soubory objevily v březnu roku 2017 na serveru WikiLeaks. Ten na svých stránkách napsal, že nástroje umožňovaly americké tajné službě sledovat miliony lidí v důsledku softwarových chyb v chytrých televizích, mobilních telefonech a dalších každodenních zařízeních napojených na internet.

Podle řady amerických činitelů se jednalo o dosud největší únik tajných informací z CIA, kvůli němuž musela služba přerušit několik zpravodajských operací. Pro celý svět tak vyšlo najevo, jaké techniky CIA používá ke sledování svých cílů.

Zpráva uvádí, že bezpečnostní standardy byly v hackerském oddělení CIA "žalostně uvolněné", a že pokud by ukradená data nezveřejnil WikiLeaks, nemusela se rozvědka o jejich odcizení vůbec dozvědět.

Únik informací přitom přišel asi tři roky poté, co bývalý spolupracovník Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden ukradl a zveřejnil informace o tom, jak americká vláda sleduje komunikaci svých občanů. "CIA zavedla příliš pomalu zabezpečení, o jehož nezbytnosti jsme věděli vzhledem k několika předchozím únikům v jiných úřadech americké vlády," uvádí zpráva. Hackerské nástroje podle ní nebyly na serverech rozvědky oddělené a dalo se k nim přistupovat hromadně, uživatelé mezi sebou volně sdíleli administrátorská hesla a nebyly stanoveny ani účinné bezpečnostní mechanismy pro používání přenosných USB disků.

Autoři zprávy přitom uvádí, že kvůli špatné kontrole využívání vnitřní sítě si v agentuře nejsou jisti, kolik dat bylo vlastně CIA celkem ukradeno. Domnívají se však, že šlo zřejmě až o 34 terabytů, tedy asi 2,2 miliard stran dokumentů.

Zveřejněná zpráva slouží jako důkazní materiál v procesu s Joshuou Schultem, někdejším zaměstnancem CIA, který čelí obviněním z toho, že data ukradl a předal je WikiLeaks. Schulte vinu popírá a jeho právníci s odvoláním na interní zprávu tvrdí, že data mohl vzhledem k laxnímu zabezpečení ukrást kterýkoliv ze stovek zaměstnanců, kteří k nim měli přístup. Soudní porota se v Schulteho kauze v březnu neshodla na verdiktu, prokuratura však hodlá v jeho stíhání pokračovat.

Související

Více souvisejících

CIA

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů

V pražské zoologické zahradě před Vánocemi zemřel velemlok čínský Karlo, který byl dlouhé roky považován za největšího obojživelníka na světě. Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek o této smutné události informoval na sociální síti X

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy