Zadluženost a veřejné finance mnoha zemí budí obavy. Analytik nabádá k akci

NÁZOR - Mezinárodní měnový fond (MMF) nadále chová naději ohledně výhledu rozvíjejících se tržních ekonomik, konstatuje Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Ekonomický analytik z think tanku American Enterprise Institute poukazuje, že se tak děje v době, kdy prudce roste výnos z amerických dluhopisů a z rozvíjejících se trhů začíná být stahován kapitál.

Velké překvapení

MMF se přesto rozhodl upravit předpověď vývoje rozvíjejících se tržních ekonomik, a to na základě představy, že americká ekonomika poroste rychleji, než se nyní soudí, nastiňuje Lachman. Považuje to za překvapivé, vezmeme-li v potaz, jak zranitelné jsou velké rozvíjející se ekonomiky vůči masivnímu odlivu kapitálu, především za situace, kdy jejich veřejné finance vypadají hůře než kdy předtím a vykazují nejvyšší míru zadlužení.

V poslední aktualizaci výhledu světové ekonomiky MMF očekává, že rozvíjející se tržní ekonomiky budou letos růst o 6,33 % a o 5 % v roce následujícím, uvádí analytik. Vysvětluje, motorem tohoto růstu má být Asie, především pak Čína a Indie, ale i silně zadlužené a sužované jihoamerické a africké ekonomiky se mají oživit rychleji a dříve, než se dříve předpokládalo.

Hlavním faktorem, od něhož MMF svůj optimistický výhled odvozuje, je výrazná aktualizace výhledu americké ekonomiky, konstatuje autor komentáře. Poukazuje, že v důsledku velkého rozpočtového stimulu prezidenta Joe Bidena a značného progresu při očkování proti covidu-19 nyní MMF očekává, že americká ekonomika letos poroste o 6,5 % a v roce 2022 si připíše další 3,5 %.

"Očekává se, že tento silný americký ekonomický růst bude mít příznivý dopad na rozvíjející se tržní ekonomiky, jelikož zvýší mezinárodní ceny komodit a zlepší výhlídky amerického expertního trhu," pokračuje Lachman. Za překvapivé ovšem považuje, že MMF při zlepšení výhledu rozvíjejících se tržních ekonomik zavírá oči před skutečností, že roky velmi rozvolněné monetární politiky Spojených států učinily rozvíjející se tržní ekonomiky extrémně zranitelné vůči náhlému přerušení přílivu kapitálu.  

Tím, že ztížila globálním investorům generování zisku z dluhopisů, silně neortodoxní politika americké centrální banky FED povzbudila rozvíjející se tržní ekonomiky, aby se hluboce zadlužily a připustily značné zhoršení svých veřejných financí, deklaruje ekonom. Za ještě překvapivější označuje lhostejnost MMF k riziku přehřátí americké ekonomiky a vzrůstu inflace ve Spojených státech, a to v situaci, kdy výnos z amerických dlouhodobých státních dluhopisů roste stejnou rychlostí jako v roce 2013, kdy FED oznámil, že omezí tempo, jakým chrlí do ekonomiky peníze.

Klíčová otázka  

MMF nebere v potaz, že Spojené státy letos přijímají rozpočtový stimul v hodnotě 13 % HDP, vůbec nejvyšší mírových dějinách země, a to za situace, kdy se americká ekonomika již tak zotavuje rychlým tempem a vykazuje velkou míru poptávky domácností, upozorňuje Lachman. Kritizuje, že MMF také přehlíží, že bystří investoři do dluhopisů již postřehli, že FED je zřejmě zcela hluchý vůči zvýšenému riziku přehřátí americké ekonomiky a růstu inflace.  

"Jakýkoliv další růst amerických úrokových sazeb, který vyvolá odliv kapitálu z rozvíjejících se trhů a zvýší cenu, za kterou si rozvojové trhy půjčují, by přišel v mimořádně nepříznivé době pro klíčové rozvíjející se tržní ekonomiky jako Brazílie, Jihoafrická republika a Turecko," píše analytik. Poukazuje, že tyto země jsou nejen silně sužovány koronavirovou pandemií a hlubokou ekonomickou recesí, ale trápí je i politická nestabilita, která snižuje šance, že v dohledné době začnou řešit neduhy svých veřejných financí.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

To vše podle autora komentáře vznáší základní otázku: Pokud předchozí asijské a jihoamerické měnové a dluhové krize otřásly světovými finančními trhy, proč by nynější mnohem hlubší dluhová krize rozvíjejících se ekonomik vyvolaná vyššími úrokovými sazbami ve Spojených státech neměla přinést něco alespoň obdobně závažného? Rozvíjející se trhy ostatně tvoří zhruba polovinu světové ekonomiky a nikdy nebyly tak zadlužené a ekonomicky sužované jako dnes, upozorňuje analytik.

Pokud by si MMF tuto otázku položil, možná by přišel s realističtějším výhledem světové ekonomiky, naznačuje Lachman. Domnívá se, že tato otázka by také mohla pomoci nastavit rámec pro mezinárodní společnou snahu zabránit další dluhové krizi rozvojových zemí.

Související

Více souvisejících

Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) rozvojové trhy Ekonomická krize dluhy Ekonomika

Aktuálně se děje

před 17 minutami

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy