NÁZOR - Mezinárodní měnový fond (MMF) nadále chová naději ohledně výhledu rozvíjejících se tržních ekonomik, konstatuje Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Ekonomický analytik z think tanku American Enterprise Institute poukazuje, že se tak děje v době, kdy prudce roste výnos z amerických dluhopisů a z rozvíjejících se trhů začíná být stahován kapitál.
Velké překvapení
MMF se přesto rozhodl upravit předpověď vývoje rozvíjejících se tržních ekonomik, a to na základě představy, že americká ekonomika poroste rychleji, než se nyní soudí, nastiňuje Lachman. Považuje to za překvapivé, vezmeme-li v potaz, jak zranitelné jsou velké rozvíjející se ekonomiky vůči masivnímu odlivu kapitálu, především za situace, kdy jejich veřejné finance vypadají hůře než kdy předtím a vykazují nejvyšší míru zadlužení.
V poslední aktualizaci výhledu světové ekonomiky MMF očekává, že rozvíjející se tržní ekonomiky budou letos růst o 6,33 % a o 5 % v roce následujícím, uvádí analytik. Vysvětluje, motorem tohoto růstu má být Asie, především pak Čína a Indie, ale i silně zadlužené a sužované jihoamerické a africké ekonomiky se mají oživit rychleji a dříve, než se dříve předpokládalo.
Hlavním faktorem, od něhož MMF svůj optimistický výhled odvozuje, je výrazná aktualizace výhledu americké ekonomiky, konstatuje autor komentáře. Poukazuje, že v důsledku velkého rozpočtového stimulu prezidenta Joe Bidena a značného progresu při očkování proti covidu-19 nyní MMF očekává, že americká ekonomika letos poroste o 6,5 % a v roce 2022 si připíše další 3,5 %.
"Očekává se, že tento silný americký ekonomický růst bude mít příznivý dopad na rozvíjející se tržní ekonomiky, jelikož zvýší mezinárodní ceny komodit a zlepší výhlídky amerického expertního trhu," pokračuje Lachman. Za překvapivé ovšem považuje, že MMF při zlepšení výhledu rozvíjejících se tržních ekonomik zavírá oči před skutečností, že roky velmi rozvolněné monetární politiky Spojených států učinily rozvíjející se tržní ekonomiky extrémně zranitelné vůči náhlému přerušení přílivu kapitálu.
Tím, že ztížila globálním investorům generování zisku z dluhopisů, silně neortodoxní politika americké centrální banky FED povzbudila rozvíjející se tržní ekonomiky, aby se hluboce zadlužily a připustily značné zhoršení svých veřejných financí, deklaruje ekonom. Za ještě překvapivější označuje lhostejnost MMF k riziku přehřátí americké ekonomiky a vzrůstu inflace ve Spojených státech, a to v situaci, kdy výnos z amerických dlouhodobých státních dluhopisů roste stejnou rychlostí jako v roce 2013, kdy FED oznámil, že omezí tempo, jakým chrlí do ekonomiky peníze.
Klíčová otázka
MMF nebere v potaz, že Spojené státy letos přijímají rozpočtový stimul v hodnotě 13 % HDP, vůbec nejvyšší mírových dějinách země, a to za situace, kdy se americká ekonomika již tak zotavuje rychlým tempem a vykazuje velkou míru poptávky domácností, upozorňuje Lachman. Kritizuje, že MMF také přehlíží, že bystří investoři do dluhopisů již postřehli, že FED je zřejmě zcela hluchý vůči zvýšenému riziku přehřátí americké ekonomiky a růstu inflace.
"Jakýkoliv další růst amerických úrokových sazeb, který vyvolá odliv kapitálu z rozvíjejících se trhů a zvýší cenu, za kterou si rozvojové trhy půjčují, by přišel v mimořádně nepříznivé době pro klíčové rozvíjející se tržní ekonomiky jako Brazílie, Jihoafrická republika a Turecko," píše analytik. Poukazuje, že tyto země jsou nejen silně sužovány koronavirovou pandemií a hlubokou ekonomickou recesí, ale trápí je i politická nestabilita, která snižuje šance, že v dohledné době začnou řešit neduhy svých veřejných financí.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.To vše podle autora komentáře vznáší základní otázku: Pokud předchozí asijské a jihoamerické měnové a dluhové krize otřásly světovými finančními trhy, proč by nynější mnohem hlubší dluhová krize rozvíjejících se ekonomik vyvolaná vyššími úrokovými sazbami ve Spojených státech neměla přinést něco alespoň obdobně závažného? Rozvíjející se trhy ostatně tvoří zhruba polovinu světové ekonomiky a nikdy nebyly tak zadlužené a ekonomicky sužované jako dnes, upozorňuje analytik.
Pokud by si MMF tuto otázku položil, možná by přišel s realističtějším výhledem světové ekonomiky, naznačuje Lachman. Domnívá se, že tato otázka by také mohla pomoci nastavit rámec pro mezinárodní společnou snahu zabránit další dluhové krizi rozvojových zemí.
Související
Masivní injekce pro Ukrajinu? Kyjev by mohl dostat pomoc za 1,1 miliardy dolarů
Ukrajina dostane další prostředky od Mezinárodního měnového fondu
Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) , rozvojové trhy , Ekonomická krize , dluhy , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 35 minutami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 44 minutami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 2 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.
Zdroj: Libor Novák