NÁZOR - Mezinárodní měnový fond (MMF) nadále chová naději ohledně výhledu rozvíjejících se tržních ekonomik, konstatuje Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Ekonomický analytik z think tanku American Enterprise Institute poukazuje, že se tak děje v době, kdy prudce roste výnos z amerických dluhopisů a z rozvíjejících se trhů začíná být stahován kapitál.
Velké překvapení
MMF se přesto rozhodl upravit předpověď vývoje rozvíjejících se tržních ekonomik, a to na základě představy, že americká ekonomika poroste rychleji, než se nyní soudí, nastiňuje Lachman. Považuje to za překvapivé, vezmeme-li v potaz, jak zranitelné jsou velké rozvíjející se ekonomiky vůči masivnímu odlivu kapitálu, především za situace, kdy jejich veřejné finance vypadají hůře než kdy předtím a vykazují nejvyšší míru zadlužení.
V poslední aktualizaci výhledu světové ekonomiky MMF očekává, že rozvíjející se tržní ekonomiky budou letos růst o 6,33 % a o 5 % v roce následujícím, uvádí analytik. Vysvětluje, motorem tohoto růstu má být Asie, především pak Čína a Indie, ale i silně zadlužené a sužované jihoamerické a africké ekonomiky se mají oživit rychleji a dříve, než se dříve předpokládalo.
Hlavním faktorem, od něhož MMF svůj optimistický výhled odvozuje, je výrazná aktualizace výhledu americké ekonomiky, konstatuje autor komentáře. Poukazuje, že v důsledku velkého rozpočtového stimulu prezidenta Joe Bidena a značného progresu při očkování proti covidu-19 nyní MMF očekává, že americká ekonomika letos poroste o 6,5 % a v roce 2022 si připíše další 3,5 %.
"Očekává se, že tento silný americký ekonomický růst bude mít příznivý dopad na rozvíjející se tržní ekonomiky, jelikož zvýší mezinárodní ceny komodit a zlepší výhlídky amerického expertního trhu," pokračuje Lachman. Za překvapivé ovšem považuje, že MMF při zlepšení výhledu rozvíjejících se tržních ekonomik zavírá oči před skutečností, že roky velmi rozvolněné monetární politiky Spojených států učinily rozvíjející se tržní ekonomiky extrémně zranitelné vůči náhlému přerušení přílivu kapitálu.
Tím, že ztížila globálním investorům generování zisku z dluhopisů, silně neortodoxní politika americké centrální banky FED povzbudila rozvíjející se tržní ekonomiky, aby se hluboce zadlužily a připustily značné zhoršení svých veřejných financí, deklaruje ekonom. Za ještě překvapivější označuje lhostejnost MMF k riziku přehřátí americké ekonomiky a vzrůstu inflace ve Spojených státech, a to v situaci, kdy výnos z amerických dlouhodobých státních dluhopisů roste stejnou rychlostí jako v roce 2013, kdy FED oznámil, že omezí tempo, jakým chrlí do ekonomiky peníze.
Klíčová otázka
MMF nebere v potaz, že Spojené státy letos přijímají rozpočtový stimul v hodnotě 13 % HDP, vůbec nejvyšší mírových dějinách země, a to za situace, kdy se americká ekonomika již tak zotavuje rychlým tempem a vykazuje velkou míru poptávky domácností, upozorňuje Lachman. Kritizuje, že MMF také přehlíží, že bystří investoři do dluhopisů již postřehli, že FED je zřejmě zcela hluchý vůči zvýšenému riziku přehřátí americké ekonomiky a růstu inflace.
"Jakýkoliv další růst amerických úrokových sazeb, který vyvolá odliv kapitálu z rozvíjejících se trhů a zvýší cenu, za kterou si rozvojové trhy půjčují, by přišel v mimořádně nepříznivé době pro klíčové rozvíjející se tržní ekonomiky jako Brazílie, Jihoafrická republika a Turecko," píše analytik. Poukazuje, že tyto země jsou nejen silně sužovány koronavirovou pandemií a hlubokou ekonomickou recesí, ale trápí je i politická nestabilita, která snižuje šance, že v dohledné době začnou řešit neduhy svých veřejných financí.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.To vše podle autora komentáře vznáší základní otázku: Pokud předchozí asijské a jihoamerické měnové a dluhové krize otřásly světovými finančními trhy, proč by nynější mnohem hlubší dluhová krize rozvíjejících se ekonomik vyvolaná vyššími úrokovými sazbami ve Spojených státech neměla přinést něco alespoň obdobně závažného? Rozvíjející se trhy ostatně tvoří zhruba polovinu světové ekonomiky a nikdy nebyly tak zadlužené a ekonomicky sužované jako dnes, upozorňuje analytik.
Pokud by si MMF tuto otázku položil, možná by přišel s realističtějším výhledem světové ekonomiky, naznačuje Lachman. Domnívá se, že tato otázka by také mohla pomoci nastavit rámec pro mezinárodní společnou snahu zabránit další dluhové krizi rozvojových zemí.
Související

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF

Masivní injekce pro Ukrajinu? Kyjev by mohl dostat pomoc za 1,1 miliardy dolarů
Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) , rozvojové trhy , Ekonomická krize , dluhy , Ekonomika
Aktuálně se děje
včera

Řeckem otřáslo zemětřesení. Pocítili ho lidé i v dalších zemích
včera

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury
včera

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic
včera

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy
včera

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?
včera

Pokus o vraždu v rodině na Plzeňsku. V případu již padlo obvinění
včera

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy
včera

Čekali na něj s cybertrucky a červeným kobercem, dali mu Air Force One. Přetvoří Trump USA v arabský stát?
včera

Americká trpělivost s pasivními Rusy je u konce. Nyní je čas začít jednat, říká Kraus
včera

Rána pro von der Leyenovou: Soud rozhodl v kauze Pfizergate
včera

Tlak na Putina narůstá. Do schůzky se Zelenským ho nutí už i spojenci
včera

EU schválila 17. balík sankcí proti Rusku
včera

Džihádista, který míří k mezinárodní legitimitě. Co znamená schůzka Trumpa s vůdcem Sýrie?
včera

Trump se setkal se syrským lídrem, na jehož hlavu USA vypsaly odměnu 10 milionů dolarů
včera

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?
včera

Maďarsko udělalo významný krok k záchraně, Kanada si pohodlně došla pro další výhru
včera

Američané začali pociťovat v praxi Trumpova cla. Citelně si připlatí i za nejmenší zásilky
včera

Zelenskyj: Trump musí pochopit, že překážkou míru je Putin. Co mu řekl ve Vatikánu ale neprozradí
včera

Kallasová: Mírové rozhovory neproběhnou. Putin do Turecka nepřijde, nemá odvahu postavit se Zelenskému
včera
Víkendové počasí oteplení nepřinese. Na léto si ještě počkáme
Počasí bude o víkendu typicky jarní. Podle ČHMÚ.cz teploty vyrostou v maximech na 17 stupňů.
Zdroj: Libor Novák