Krajně pravicoví aktivisté vedou internetovou dezinformační kampaň s cílem zdiskreditovat účastníky amerických demonstrací proti policejní brutalitě. Snaží se je vykreslovat jako teroristy a šířit paniku kolem údajného zapojení levicově-anarchistického hnutí Antifa.
Tvrdí to středeční analýza expertů z výzkumného ústavu Atlantická rada. Vývoj podle nich ukazuje, jak může "silná síť influencerů ze sociálních médií" ovlivňovat veřejné mínění.
Závěry navazují na zprávy amerických médií, která brzy po začátku protestů spojených se smrtí George Floyda začala mapovat falešné zprávy týkající se činnosti Antify.
Deník The New York Times (NYT) na začátku měsíce napsal, že analytici na internetu zaznamenali statisíce příspěvků s tvrzeními o zodpovědnosti uvedeného hnutí za násilnosti a rabování. Televize NBC News pak zjistila, že v některých menších městech v důsledku zvěstí o nájezdu radikálů vyrazily do ulic ozbrojené hlídky znepokojených místních obyvatel.
Antifa není centralizovaná organizace, nýbrž širší hnutí prosazující přímou konfrontaci s krajně pravicovými silami, a důkazy o jejím podílu na nepokojích z posledních týdnů zatím chybí. Z podněcování výtržností ji nicméně obviňují i nejvýše postavení američtí činitelé včetně prezidenta Donalda Trumpa. Ten dokonce prohlásil, že Spojené státy Antifu zařadí na seznam teroristických organizací.
Podle zprávy Atlantické rady v době od Floydovy smrti zaznamenal obsah spojený s levicovými radikály na sociálních sítích značně zvýšený ohlas. Pracovní skupina Digital Forensic Research Lab (DFRLab) za pomoci běžně používaného analytického nástroje BuzzSumo zmapovala na facebooku, twitteru a redditu kolem 12.000 článků a videí na toto téma, zveřejněných od 25. května do 7. června. Tato sdělení prý dohromady nasbírala asi 27 milionů sdílení.
"Mnohé z těchto příběhů měly alarmistickou povahu, zkreslovaly násilné incidenty nebo si je zcela vymýšlely ve snaze maximalizovat digitální šíření," uvádí DFRLab. Vývoj při tom označuje za pokračování několik let trvající "kampaně krajní pravice", která Antifu vykresluje jako domácí teroristickou organizaci. Nyní je podle analytiků cílem nejen zveličovat vliv Antify, ale také potlačit rozlišování mezi agresivními účastníky manifestací a statisíci pokojně demonstrujících lidí.
Tato snaha je údajně nejvíce patrná na twitteru, kde se k ní připojili i uživatelé s počtem fanoušků v řádu desítek a stovek tisíců. DFRLab uvádí, že první zajímavější příspěvek spojující Antifu a probíhající nepokoje se tam objevil 27. května. Sdělení zveřejněné populárním účtem propagujícím konspirační teorii QAnon hovořilo o "placených agitátorech" a snaze rozpoutat "rasovou válku", přičemž nasbíralo nejméně 12.000 "lajků".
Twitter o několik dní později smazal účet zřízený neonacistickou skupinou Identity Evropa, která se vydávala za odnož Antify a šířila jejím jménem výzvy k násilnostem. Tento účet měl jen několik stovek sledujících, američtí novináři ale v následujících dnech upozorňovali, že dezinformační iniciativa byla replikována i na dalších platformách a že manipulativní obsah se pravděpodobně dostal k milionům lidí.
"Tento případ ukazuje jedinečnou hrozbu, kterou představují virální nepravdy v době překotného vývoje událostí. Také dokládá, jak mohou nepravdivá tvrzení šířená silnou sítí influencerů ze sociálních sítí utvářet postoje veřejnosti a připravit o legitimitu občanská hnutí, jako jsou protesty kolem George Floyda," komentuje vývoj z posledních týdnů DFRLab.
Pozorovaná dezinformační kampaň je podle jeho analýzy efektivní, protože vyústila ve změny v politice americké vlády a zasela paniku v amerických městech. "V hlavách milionů Američanů protesty nezvratně spojila s domácím terorismem. S časem může přinést další protiprotesty a zvýšit riziko násilí," uzavírá tým Atlantické rady.
Související
Den D se blíží, ale volba Trump - Harrisová už běží. Expertka Patricková pro EZ řekla, co vyvolává zmatek u voličů
Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu
Boj proti dezinformacím a fake news , Antifa , Demonstrace v USA , USA (Spojené státy americké) , Black lives matter , Atlantická rada , George Floyd (černoch zabitý policistou v USA)
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 37 minutami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 38 minutami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 1 hodinou
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 1 hodinou
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 2 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 2 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 3 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 4 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 4 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 4 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 5 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 6 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 6 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 7 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.
Zdroj: Jakub Jurek