Amsterodam na jaře zahájí odstrašující kampaň, díky níž chce bojovat proti turistům, kteří do nizozemské metropole cestují za alkoholem, drogami a sexem. Zahraničních výtržníků se chce zbavit pomocí cílené reklamy a nových omezení. Informoval o tom list The Times, podle nějž se město nejprve zaměří na britské cestovatele, které považuje za hlavní hrozbu pro klid a pohodu v ulicích a na kanálech ze 17. a 18. století.
Amsterodamští radní uvedli, že se bude jednat o "cílenou digitální kampaň odrazující zahraniční návštěvníky, kteří do Amsterodamu přijíždějí pouze za alkoholem, drogami a sexem".
"Je třeba přijmout opatření, abychom zabránili nepříjemnostem a přelidnění. Amsterodam je světové město a ruch a život k tomu patří, ale abychom ho udrželi naživu, musíme zvolit omezení namísto nezodpovědného růstu," uvedl zástupce amsterodamského starosty Sofyan Mbarki , který má na starosti opatření v oblasti cestovního ruchu.
Amsterodamské coffeeshopy jsou magnetem pro hlasité rozlučky se svobodou. Opilé či zdrogované skupinky mladých mužů chodí do slavné městské čtvrti červených luceren, která je proslulá svými nevěstinci s prostitutkami za výlohami, což se příliš nelíbí místním obyvatelům. Radní se proto obávají, že se z centra stala pohoršující turistická atrakce, která má daleko k romantické minulosti přístavního města.
Kampaň s názvem "držte se dál" se zpočátku zaměří na britské turisty. Pokud bude úspěšná, město ji zacílí i na potenciální výtržníky z jiných zemí.
Mbarki na začátku týdne představil řadu opatření, včetně zákazu kouření marihuany v ulicích v centru města, snížení počtu rozluček se svobodou a večírků nebo omezení plaveb po řece. Plánuje se také přemístění asi stovky nevěstinců ze čtvrti Wallen poblíž amsterdamského hlavního nádraží. Městská rada také zkoumá, zda by šlo zakázat prodej hašiše a marihuany po 16. hodině od čtvrtka do neděle.
Mbarkiho plán si klade za dlouhodobý cíl udržet turistický ruch pod hranicí deseti milionů přenocování ročně; jejich počet se téměř zdvojnásobil z 5,3 milionu v roce 2010.
Jedním z dlouhodobých městských projektů, pokud se podaří překonat právní problémy, je omezení počtu levnějších hotelů a prázdninových pronájmů přes Airbnb. Hotely "střední kvality" by v případě schválení byly podporovány dotacemi na přestavbu prostor na byty nebo kanceláře. Rada chce také jednat s pohostinským sektorem o dohodě, která stanoví maximální počet lůžek ve městě.
Skutečným cílem je dostat Amsterdam z trhu s levnými zájezdy za večírky, které do městské ekonomiky vracejí jen málo, ale vytvářejí nepříjemnosti. "Chceme se zbavit komerčních večírků, které vydělávají na vulgární turistické zábavě v již tak omezeném veřejném prostoru v centru města: zábavě, která nebere žádný ohled na obyvatele Amsterodamu, kteří ve městě žijí nebo pracují," řekl Mbarki.
Související

Konec drogové turistiky. Amsterdam hodlá zakázat cizincům vstup do coffeshopů

Covid: Nizozemí zpřísňuje omezení, situace je kritická na severovýchodě Anglie
Amsterdam (The Netherlands) , Nizozemí , Alkohol
Aktuálně se děje
včera

Kanada uvalila sankce na desítky lidí šířících ruskou propagandu a fake news
včera

Rusové si dál připomínají památku Ukrajinců zabitých při vzdušném útoku na Dnipro
Aktualizováno včera

Ukrajina by měla dostat maximální podporu, až na jaderné zbraně, míní Pavel. Může porazit Rusko
včera

Dada Revue v brněnském divadle Bolky Polívky je bláznivou komediální Pala Seriše
Aktualizováno včera

USA pošlou Ukrajině další vojenskou pomoc za dvě miliardy dolarů. Francie a Itálie se přidají
Aktualizováno včera

Větrné počasí bičuje Česko. Sníh komplikuje dopravu, tisíce lidí bez proudu, padají stromy, stojí vlaky i kamiony
včera

Diana Krall, Kurt Elling, Simon Phillips, či Melissa Aldana. JazzFestBrno představuje kompletní program
včera

Americká obchodní komise připravuje antimonopolní žalobu na Amazon
Aktualizováno včera

Členské země EU se dohodly na cenových stropech na ruské ropné produkty
včera

Škodí nejen tabák, ale i alkohol. Irsko chce na lahvích stejné nálepky jako na cigaretách
Aktualizováno včera

Svět řeší, zda pustit Rusko a Bělorusko na olympiádu. Stát chce jednat s olympijským výborem
včera

NSS eviduje už 50 stížností na prezidentské volby
včera

V Česku v lednu stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů
včera

Některým školákům na dnešní den volna navážou jarní prázdniny
včera

Ford se vrací do Formule 1
včera

Lidé nejvíce věří Babišovi, Okamurovi a Zemanovi, ukázal průzkum
Aktualizováno včera

Nad USA se několik dní pohybuje čínský špionážní balón, nejde sestřelit
včera

Ve věku 88 zemřel Paco Rabanne, slavný španělský módní návrhář
včera

Zaměstnanost uprchlíků v Česku roste
včera
Kurýři rozvážkových firem si vydělají až 300 korun za hodinu, vliv má počet objednávek
Kurýři rozvážkových firem v ČR mohou vydělat v průměru až 300 Kč za hodinu. Pracují na základě partnerství se společnostmi a jejich výdělek se odvíjí hlavně od počtu vyřízených objednávek. Pracovní dobu si mohou kurýři určovat podle svých představ. Vyplývá to z vyjádření společností Wolt, Bolt Food a Dáme jídlo pro ČTK.
Zdroj: ČTK