Arménie musí zatknout Putina, pokud přijede. Připojila se k Mezinárodnímu trestnímu soudu

Arménský prezident Vaagn Chačaturjan podepsal prohlášení o ratifikaci Římského statutu Mezinárodního trestního soudu (ICC), které předtím schválil arménský parlament. Což je krok, který dále narušil vztahy země s jejím starým spojencem Ruskem, píše portál Yahoo s odvoláním na agenturu AP.

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina. Země, které podepsaly a ratifikovaly Římský statut, jsou povinny zatknout ruského prezidenta Vladimíra Putina, který byl obviněn z válečných zločinů spojených s deportací dětí z Ukrajiny, pokud vkročí na jejich území.

Minulý týden arménský parlament odhlasoval připojení k ICC ratifikací Římského statutu, který tribunál vytvořil.

Během summitu Společenství nezávislých států dne 13. října Putin uvedl, že spolupracuje s arménským premiérem a udržuje neustálý kontakt s ministerstvy zahraničí a ekonomickými sektory obou zemí.

Vláda Arménie hlasovala pro ratifikaci Římského statutu Mezinárodního trestního soudu s výsledkem 60:22. Toto rozhodnutí vstoupí v platnost 60 dní po ratifikaci. Přestože Moskva označila krok Jerevanu za nepřátelský a došlo k předvolání arménského velvyslance, arménští představitelé ujistili Rusko, že prezident Putin nebude zatčen při návštěvě země. Arménský vyslanec pro mezinárodní právní záležitosti, Yegishe Kirakosyan, uvedl, že obnovení procesu připojení k ICC bylo vyvoláno údajnými kroky Ázerbájdžánu proti Arménii, zejména po nedávném konfliktu v Náhorním Karabachu. Dříve bránily ústavní omezení tento proces, ale nyní je v souladu s ústavou.

Mezinárodní trestní soud v Haagu vydal doživotní zatykač na Vladimira Putina a Mariu Lvovou-Belovou, dětskou ombudsmanku Ruské federace, za jejich údajnou roli v deportaci dětí z Ukrajiny. Více než 40 zemí na celém světě podpořilo tento krok a poskytlo 4,9 milionu dolarů na podporu Mezinárodního trestního soudu při vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině.

Související

Nikol Pašinjan, arménský premiér

Svět je na pokraji další války. Spor mezi Ázerbájdžánem a Arménie se vyostřuje

Pokud Arménie odmítne ustoupit v jednáních s Ázerbájdžánem ohledně navrácení některých území, která kontroluje od 90. let minulého století, hrozí vypuknutí války. Uvedl to arménský premiér Nikol Pašinjan během setkání s obyvateli příhraničních obcí v regionu Tavuš na severovýchodě země poblíž hranic s Ázerbájdžánem.

Více souvisejících

arménie ICC (Mezinárodní trestní soud) Vladimír Putin Vahagn Chačaturjan

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Jan Kačer

Zemřel známý herec a režisér Jan Kačer

Českou hereckou obec zasáhla před víkendem smutná zpráva. Ve věku 87 let zemřel v pátek dopoledne známý herec a režisér Jan Kačer, potvrdila to jeho rodina. Kačer patří k hvězdám nové vlny českého filmu.

před 33 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

Petr Pavel

Prezident Pavel byl propuštěn z nemocnice. Policie nehodu nevyšetřuje

Prezident Petr Pavel byl dnes dopoledne propuštěn z pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) do domácího léčení po nehodě na motorce, oznámila Kancelář prezidenta republiky (KPR) na sociální síti X. Prezidentův program na příští týden, včetně plánované zahraniční cesty, zůstává beze změny.

před 1 hodinou

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Rusko západní svět nenapadne, když nedokáže ani porazit Ukrajinu

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Na snímku zprava český brankář Ondřej Dostál, hráč USA Trevor Zegras a český hráč Lukáš Hájek ve čtvrtfinálovém utkání Česká republika - USA na 87. mistrovství světa v ledním hokeji v Praze ve čtvrtek 23. května 2024.

Čeští hokejisté jsou v semifinále! Dramatickou bitvu s Američany rozhodl Zacha

Čeští hokejisté slaví postup do semifinále po těsné výhře 1:0 nad Spojenými státy. O jediný gól zápasu se postaral Pavel Zacha, zatímco brankář Lukáš Dostál předvedl vynikající výkon s 36 úspěšnými zákroky. V semifinále se český tým utká se Švédskem, které v prodloužení porazilo Finsko 2:1 zásluhou Joela Erikssona.

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel se zranil na motorce. Je v nemocnici

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale bude nutné krátké pozorování v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Tuto informaci dnes večer zveřejnila prezidentská kancelář na sociální síti X. 

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Maďarské tajné služby mají informace o atentátu na Fica

Maďarské tajné služby jsou v neustálém kontaktu se slovenskými tajnými službami, jakož i se službami jiných zemí, například v rámci sítě evropských zemí či členských zemí NATO. Maďarsko tak má informace o tom, co se stalo při atentátu na předsedu slovenské vlády Roberta Fica.

včera

Jiřina Ekrt Jirušková

Jak se chovají Češi na dovolené? Rádi si připlatí za luxusnější služby, říká manažerka cestovky

V posledních letech je vidět rostoucí zájem o nákup dovolených mezi seniory. Meziročně se zdvojnásobil počet lidí ve věku nad 70 let, kteří si objednali letní zájezd. Obecně pak platí, že v České republice roste zájem o dovolené a zájem nesnížily ani vyšší životní náklady. Loňské predikce ekonomů, kteří vyhrožovaly propadem zájmu o dovolené se nenaplnil, zájezdy se kupují vesele dál. Češi si naopak rádi připlatí za luxusnější dovolenkové zážitky, ať už jde o dopravu letadlem či all inclusive služby, říká v rozhovoru PR managerka Invia.cz Jiřina Ekrt Jirušková.

včera

včera

Čistka pokračuje? Po Popovovi v Rusku zatkli i Gerasimova zástupce

V Rusku byl zatčen další vysoký generál, tentokrát generálporučík Vadim Šamarin, který je náčelníkem hlavní správy komunikací ozbrojených sil a zároveň zástupcem náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy