Arménie musí zatknout Putina, pokud přijede. Připojila se k Mezinárodnímu trestnímu soudu

Arménský prezident Vaagn Chačaturjan podepsal prohlášení o ratifikaci Římského statutu Mezinárodního trestního soudu (ICC), které předtím schválil arménský parlament. Což je krok, který dále narušil vztahy země s jejím starým spojencem Ruskem, píše portál Yahoo s odvoláním na agenturu AP.

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina. Země, které podepsaly a ratifikovaly Římský statut, jsou povinny zatknout ruského prezidenta Vladimíra Putina, který byl obviněn z válečných zločinů spojených s deportací dětí z Ukrajiny, pokud vkročí na jejich území.

Minulý týden arménský parlament odhlasoval připojení k ICC ratifikací Římského statutu, který tribunál vytvořil.

Během summitu Společenství nezávislých států dne 13. října Putin uvedl, že spolupracuje s arménským premiérem a udržuje neustálý kontakt s ministerstvy zahraničí a ekonomickými sektory obou zemí.

Vláda Arménie hlasovala pro ratifikaci Římského statutu Mezinárodního trestního soudu s výsledkem 60:22. Toto rozhodnutí vstoupí v platnost 60 dní po ratifikaci. Přestože Moskva označila krok Jerevanu za nepřátelský a došlo k předvolání arménského velvyslance, arménští představitelé ujistili Rusko, že prezident Putin nebude zatčen při návštěvě země. Arménský vyslanec pro mezinárodní právní záležitosti, Yegishe Kirakosyan, uvedl, že obnovení procesu připojení k ICC bylo vyvoláno údajnými kroky Ázerbájdžánu proti Arménii, zejména po nedávném konfliktu v Náhorním Karabachu. Dříve bránily ústavní omezení tento proces, ale nyní je v souladu s ústavou.

Mezinárodní trestní soud v Haagu vydal doživotní zatykač na Vladimira Putina a Mariu Lvovou-Belovou, dětskou ombudsmanku Ruské federace, za jejich údajnou roli v deportaci dětí z Ukrajiny. Více než 40 zemí na celém světě podpořilo tento krok a poskytlo 4,9 milionu dolarů na podporu Mezinárodního trestního soudu při vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině.

Související

Rubl, ilustrační fotografie.

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit

Tři roky po začátku ruské invaze zůstávají vztahy mezi Evropou a Moskvou zmrazené. Západ sází na sankce, ale řada firem v Rusku nadále působí a obchodní výměna pokračuje často přes třetí země. Ekonom Libor Žídek pro EuroZprávy.cz upozornil, že návrat k normálu je nepravděpodobný, a že některé firmy už tak obcházejí sankce. Evropa tak stojí před otázkou, jaký model vztahů s Ruskem je do budoucna vůbec možný.

Více souvisejících

arménie ICC (Mezinárodní trestní soud) Vladimír Putin Vahagn Chačaturjan

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

včera

včera

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

včera

včera

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

včera

včera

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

včera

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

včera

včera

včera

včera

Návrat letního počasí. Teploty se opět přiblíží k třicítce

Žhavé letní počasí si v posledních dnech vzalo prázdniny a přinejmenším v sobotu to ještě bude platit. V neděli už se maximální teploty přiblíží tropické třicítce, vyplývá z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy