Afghánistán podepsal bezpečnostní dohodu s USA

Kábul - Nový afghánský prezindent Ašraf Ghání zahájil proamerický kurz. V Kábulu dnes byla podepsána bezpečnostní dohoda s USA, která umožní menšímu počtu amerických vojáků zůstat v Afghánistánu i po konci letošního roku.

Nově zvolený afghánský prezident Ghaní složil přísahu v pondělí, jedním z jeho cílů je zřejmě i zlepšení vztahů s USA. Ty se značně zhoršily v posledních letech vlády jeho předchůdce Hamída Karzáího, který podpis bezpečnostní dohody odmítal.

Bezpečnostní dohodu podepsal Gháního bezpečnostní poradce Mohammad Haníf Atmar spolu s americkým velvyslancem Jamesem Cunninghamem, ceremoniál konaný v prezidentském paláci přitom přenášela televizní stanice.

Na přelomu roku po více než desetiletí skončí mise Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF). V zemi by ji měla vystřídat výrazně menší a nebojová operace Resolute Support (Rozhodná podpora), jejíchž asi 12.000 příslušníků, z toho zhruba 9.800 amerických vojáků, by se mělo podílet na výcviku a pomoci afghánským silám. Ty nyní čítají 350.000 lidí.

Afghánistán má určitě geopolitický potenciál pro to stát se důležitou spojnicí a křižovatkou železniční a silniční dopravy, ale i pro tranzit ropy a zemního plynu (plyn z Turkmenistánu a Íránu, či ropa z kaspického regionu) z a do převážně postsovětských středoasijských republik, které potřebují dopravit své nerostné bohatství na světové trhy. To je jeden z důvodů usilování o užší spolupráci s členskými zeměmi Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS) – Rusko, Čína a postsovětské středoasijské republiky, ale i s Íránem, Pákistánem a Indií, která má zájem na vybudování zmíněných produktovodů s tranzitem přes Afghánistán a Pákistán.

Vybudování kvalitní infrastruktury však především stále závisí na aktuální bezpečnostní situaci v zemi, respektive na vnitřní konsolidaci Afghánistánu a zajištění stabilního a bezpečného investičního prostředí pro zahraniční partnery.

Související

Afghanistán, ilustrační foto Komentář

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 

Více souvisejících

Afghanistán USA (Spojené státy americké) Ašraf Ghání (prezident Afghánistánu)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie.

Do hry o český fotbalový trůn se přihlásil další kandidát. Jde o majitele Mladé Boleslavi

Do nacházejících voleb nového předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR), které se uskuteční v Praze 29. května v rámci valné hromady, ještě nějaký ten čas zbývá. Pomalu ale jistě se však začínají rýsovat zájemci. Po stávajícím šéfovi asociace Petru Fouskovi, výkonném řediteli Ligové fotbalové asociace (LFA) Tomáši Bártovi a šéfovi třetiligového pražského Motorletu Rudolfu Blažkovi se nově mezi zájemce přihlásil majitel mladoboleslavského klubu David Tundra.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Požár v Kalifornii

Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá

V oblasti Los Angeles nyní zuří pět velkých požárů, které devastují tisíce hektarů a vyvolávají obrovské obavy obyvatel. Největší z nich, Palisades, vypukl v úterý a již zničil více než 5300 staveb na ploše téměř 20 000 akrů. I přesto se hasičům podařilo tento požár zkrotit pouze ze 6 %. Počet evakuovaných podle CNN přesáhl 400 000.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 10 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 12 hodinami

Aktualizováno před 12 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy