Praha/Káthmándú - V Himalájích se podařilo zachránit většinu turistů, které nedaleko Annapurny zaskočila zima, tvrdí nepálská policie. Média ale mají bohužel jiné zprávy. MZV ČR se stále snaží kontaktovat 54 Čechů, posílilo konzulární službu a je připraveno reagovat na případné požadavky nepálské strany.
Prudká sněhové bouře si tento týden v Nepálu vyžádala životy 32 lidí a zranění asi 175 osob. Nepálská policie tvrdí, že se podařilo dostat do bezpečí 385 turistů, mezi nimi 180 cizinců. "Domníváme, že všichni zbývající turisté, kteří jsou v oblasti, jsou mimo nebezpečí. Nikdo další nás se žádostí o záchranu nebo o informace nekontaktoval," sdělil AFP Binaj Ačarja z nepálského turistického svazu.
Agentura Reuters ale napsala, že armáda odhaduje, že se pohřešuje 40 lidí. Pátrají prý po nich vojáci. "Bude to nejpečlivější pátrání, jaké jsme kdy podnikli. Vojáci budou prokopávat sníh, aby za sebou nenechali jediné tělo. Musejí pracovat rychle a skončit, než bude tma," sdělil agentuře vůdce armádních pátračů Nirandžan Šrestha.
Nepálská vláda odhaduje, že se pohřešuje více lidí - asi 35 turistů a 30 Nepálců. Vláda přiznala, že byla chyba, že se k velké skupině turistů nedostala informace o tom, že se nacházejí v oblasti, kterou zasáhne cíp tajfunu, který předtím o víkendu pustošil Indii. Úřady prý zavedou systém včasného varování před špatným počasím.
Zdroj: YouTube"V tuto chvíli nemáme žádné indicie, informace o tom, že by nějaký náš občan byl zraněný, nebo že byl přímo zasažen," řekl dnes v Praze novinářům během druhého kola senátních voleb šéf diplomacie Lubomír Zaorálek. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Johana Grohová dnes ČTK informovala, že úřad se stále snaží kontaktovat 40 českých turistů. Zbývajících 26 Čechů, s nimiž nemá spojení, se pohybovalo mimo ohroženou oblast.
Černínskému paláci se už podařilo spojit s 237 českými turisty, kteří jsou podle Grohové v pořádku a v bezpečí. "Máme s nimi navázán telefonický kontakt," uvedla. Žádný s českých turistů podle informací ministerstva nezemřel ani není zraněný.
MZV ve spolupráci se zastupitelským úřadem ČR v Dillí sestavuje seznam českých občanů, kteří by se mohli nacházet v zasažené oblasti. S těmito občany se snažíme navázat spojení, a to i za pomoci Honorárního konzulátu ČR v Káthmándú a místních úřadů. Tomu napomáhá i evidence českých občanů, kteří se registrovali v tzv. systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů cestujících do zahraničí) prostřednictvím webové stránky ministerstva.
Ministerstvo zřídilo krizovou linku, na kterou se mohou obrátit rodinní příslušníci českých občanů, se kterými se dosud nepodařilo navázat spojení. Informace o možném pobytu českých občanů v zasažených oblastech lze sdělit na telefonní číslo ministerstva 224 182 425, případně přímo na linku Velvyslanectví České republiky v Dillí +91 99 10 99 94 60. Obě linky mají nepřetržitý provoz.
Ve výšce 4300 metrů kvůli množství sněhu uvízla v Nepálu sedmičlenná výprava české cestovní kanceláře Livingstone. Podle zástupce kanceláře dnes všichni odlétli vrtulníkem do Káthmándú a jsou už v bezpečí.
Český honorární konzulát v neděli podle Grohové vyšle svého pracovníka na uzlová místa Jomsom a Pokhara, odkud turisté vyrážejí na výpravy. Pátrat bude také v místních hotelích, cestovních kancelářích a bude kontaktovat šerpy.
Pracovník bude označen českou vlaječkou a bude vylepovat plakáty se žádostí, aby ho čeští turisté kontaktovali, případně pomohli ověřit informace o pobytu dalších českých občanů. Mluvčí rovněž žádá blízké osoby, aby ministerstvu ohlásily, pokud dostanou od pohřešovaných jakékoli zprávy.
Související
Na letišti v hlavním městě Nepálu se při startu zřítilo letadlo plné lidí
Everest zřejmě přestane být tak dosažitelný, vyplývá z rozhodnutí soudu
nepál , ministerstvo zahraničí , Himaláje, Indie
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 49 minutami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 1 hodinou
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 1 hodinou
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 2 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 4 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
Ruský prezident Vladimir Putin zahajuje dvoudenní návštěvu Indie, kde se má setkat s premiérem Narendrou Modim a zúčastnit se každoročního summitu obou zemí. Očekává se, že Dillí a Moskva podepíšou řadu dohod, a to jen několik měsíců poté, co Spojené státy zvýšily tlak na Indii, aby přestala nakupovat ruskou ropu. Návštěva se koná také v době, kdy administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa vede sérii rozhovorů s Ruskem a Ukrajinou ve snaze ukončit válku. Indie a Rusko jsou si blízkými spojenci po celá desetiletí a Putin s Modim udržují vřelý vztah.
Zdroj: Libor Novák