Nejmladší nositelka Nobelovy ceny je na Západě hvězdou, doma proti ní demonstrují

Islámábád - Sedmnáctiletá Pákistánka Malala Júsufzaiová se letos stala nejmladší držitelkou Nobelovy ceny míru. Ve své vlasti se však zdaleka netěší všeobecné podpoře. Asociace pákistánských škol například nedávno uspořádala akci s názvem "nejsem jako Malala". Informuje server news.com.au.

Pákistánským školám vadí podpora, kterou Júsufzaiová vyjádřila spisovateli Salmanu Rushdiemu. Ten je v islámském světě dlouhodobě nenáviděnou osobností kvůli své knize "Satanské verše" z roku 1989.

Júsufzaiová se od útlého věku zasazuje za právo žen na vzdělání. V tradiční pákistánské společnosti však její činnost budí i nevoli. V říjnu 2012 ji místní odnož fundamentalistického hnutí Taliban střelila do hlavy. Dívka jako zázrakem přežila.

Mnoho krajanů vnímá Malalu jako "západního agenta". Velkou vlnu nesouhlasu v Pákistánu vzedmula její loňská kniha "Já jsem Malala". Popisuje v ní svůj život v oblasti ovládané Talibanem. Obsah díla nicméně federace soukromých škol v zemi označila za "proti-pákistánský" a "proti-islámský".

V rámci dne "nejsem jako Malala" četné školy v Pákistánu organizovaly protestní pochody a demonstrace, během nichž lidé mladou laureátku Nobelovy ceny odsuzovali.

Související

Více souvisejících

Pákistán Malala Júsufzaiová (Nobelova cena míru)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích

Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump postupně ukončují volební kampaň před volebním dnem v USA. Za necelé dva dny bude jasné, kdo se stane prezidentem Spojených států – a kdo skončí v zapomnění dějin. Oba zvolili jiný přístup. Zatímco demokratka je během posledních dnů kampaně smírnější, Trump útočí, na koho jen může.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy