Kábul - Po 13 letech bojů v Afghánistánu dnes USA a NATO oficiálně ukončily misi. Spojenečtí vojáci včetně českých v zemi i nadále zůstanou, ovšem budou už jen v "poradní" pozici.
"Pozvedli jsme afghánský lid z temnoty beznaděje a dali mu naději do budoucna," prohlásil podle serveru BBC velitel mise generál John Campbell.
Skromný akt k ukončení bojového působení v zemi se konal v tělocvičně aliančního velitelství. Velitelé za přítomnosti spojeneckých i afghánských armádních špiček spustili vlajku Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti (ISAF). Nahradila ji vlajka nové mise nazývající se Rozhodná podpora (Resolute Support), která bude "sloužit jako základ stálého partnerství" mezi NATO a Afghánistánem, prohlásil Campbell.
Válku v Afghánistánu zahájily Spojené státy v čele s tehdejším prezidentem Georgem Bushem mladším v reakci na teroristické útoky sítě Al-Káida z 11. září 2001. Mezinárodní síly ISAF měly v době početního vrcholu více než 130.000 členů z pěti desítek zemí. K letošnímu 1. prosinci v zemi působilo 13.336 zahraničních vojáků. Od začátku mise bylo zabito skoro 3500 příslušníků zahraničních jednotek. Armáda ČR, která měla na začátku listopadu v Afghánistánu 281 vojáků, ztratila v rámci afghánské mise deset mužů. Pět z nich má na svědomí sebevražedný útok z letošního července.
Mise, ve kterou se ISAF přemění, bude nebojová. Zhruba 13.500 mužů a žen z členských států NATO a 14 partnerských zemí bude především pomáhat s výcvikem afghánských bezpečnostních sil. Skoro 11.000 jejích členů by měli tvořit Američané. Parlament ČR letos v říjnu schválil nasazení 310 vojáků v nové misi.
"Bezpečnost Afghánistánu bude plně v rukou 350.000 afghánských vojáků a příslušníků policie. Spojenci z NATO společně s mnoha partnerskými zeměmi ale setrvají, aby jim zajistili výcvik, poradenství a podporu," uvedl v prohlášení generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.Afghánci mají podle agentury AP z nadcházejícího ukončení bojové mise smíšené pocity. Mnoho z nich se prý domnívá, že kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci je aktivní nasazení zahraničních vojáků do bojů v zemi nadále potřeba.
Související
Tálibán zakázal mobilní telefony
Černý scénář se naplnil. Kvůli válce s Íránem trpí hlady miliony lidí
Afghanistán , USA (Spojené státy americké) , NATO
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Policii kvůli ozbrojenému učiteli zburcoval někdo z jeho blízkých. Muž čelí obvinění
před 52 minutami
Tropické počasí a extrémní zátěž pro organismus. Meteorologové opět varují
před 1 hodinou
Ukrajinské útoky na Rusko zaujaly Trumpa. Vyzval Zelenského, aby byl odvážnější
před 2 hodinami
Bělorusko po ultimátu Kyjeva stáhlo opakovače signálu. Lukašenko odolává tlaku Putina na zapojení se do války
před 2 hodinami
Francie vypíná jaderné elektrárny, Londýn představil krizový plán. Vlna extrémního počasí má už stovky mrtvých
před 3 hodinami
Ropa už je levnější než před válkou. Trump obvinil čerpadláře z umělého zdražování, v Česku ceny zůstávají vysoké
před 4 hodinami
Počet mrtvých po zemětřesení ve Venezuele dramaticky roste
před 5 hodinami
Spor pokračuje. Prezident je automaticky vedoucím delegace, prohlásil Pavel. Macinka je proti
před 6 hodinami
Lodě našly novou cestu Hormuzským průlivem. Nepřijatelné, bez našeho svolení už nikdo nepropluje, zuří Írán
před 6 hodinami
Přeživší zemětřesení popsali chvíle hrůzy a destrukce. Venezuele nabízí pomoc celý svět
před 7 hodinami
Nejsou to otřesy, co zabíjí. Experti vysvětlili, proč bylo zemětřesení ve Venezuele tak ničivé
před 8 hodinami
Zemětřesení nemohlo přijít v horší chvíli. Venezuela se potácí nad propastí
před 9 hodinami
Macinka akredituje Pavla na summit NATO, potvrdil Babiš
před 9 hodinami
Venezuelu zasáhla nejsilnější zemětřesení za posledních sto let. Obětí může být přes 100 000
před 11 hodinami
Počasí o víkendu: Do Česka dorazí extrémní vedra, teploty vyrostou až na 40 stupňů
včera
Rusku se na bojišti nedaří. Rusko ve svých prohlášeních přehání
včera
Rutte vyvolal v Itálii bouři. Prozradil, že Řím umožnil stovkám amerických letadel zasahovat v Íránu
včera
Pokus o ústavní puč, Pavel vyhlásil vládě válku, komentuje Macinka rozhodnutí soudu
včera
Babiš bude rozhodnutí Ústavního soudu respektovat. Turek zuří
včera
Koupaliště čelí ostré kritice. Zakázalo vstup návštěvníkům, kteří nemluví německy
Přírodní koupaliště Heidesee v západní části východoněmeckého města Halle čelí ostré kritice a hrozbě právních kroků poté, co zavedlo zákaz vstupu pro návštěvníky, kteří nemluví německy. Provozovatel tohoto lida, které vzniklo v zatopeném lomu po povrchové těžbě, u vstupu zavedl kontroly, jejichž účelem je odfiltrovat lidi s nedostatečnou znalostí němčiny pro pochopení bezpečnostních pokynů.
Zdroj: Libor Novák