Manila - V souvislosti s návštěvou papeže na Filipínách se zpřísňují bezpečnostní opatření. Úřady dbají opravdu na všechno, například 25 tisíc policistů v Manile dostalo zákaz pořízování selfie s hlavou katolické církve.
"Jste tu od toho, abyste se postarali o bezpečnost papeže a lidí, nesmíte se rozptylovat soukromými záležitostmi," zdůraznil policejní mluvčí Wilben Mayor.
Zákaz má přitom dobré důvody. Podle časopisu Time byla manilská čtvrť Makati loni v březnu vyhlášena světovou metropolí selfie. Nikde jinde na Zemi totiž nevzniká tolik selfies na počet obyvatel, jako právě tam.
Filipíny jsou spolu s Východním Timorem jedinými dvěma zeměmi v Asii, kde se přes 90 % obyvatel hlásí ke křesťanství. Římští katolíci tvoří 83 % plus dalších 9 % protestantů. Muslimové žijící na jihu země (převážně na ostrově Mindanao a souostroví Sulu) reprezentují asi 5 % menšinu. Na Filipínách se jim říká Morové. Z dalších náboženství jsou zde stoupenci filipínské nezávislé církve, buddhisté a malý počet animistů.
V minulosti žili muslimové na jihu ve více či méně autonomních sultanátech, čemuž učinili přítrž zejména Američané ve 20. století a Morové a jejich říše byly postupně připojeny k Filipínám, a to i po získání nezávislosti. Je nasnadě, že toto do dnešních dnů vytváří problémy, jelikož Morové sami sebe za Filipínce nepovažují a přáli by si vlastní stát, vysvětluje server filipiny.orbion.cz.
Od 60. let existuje na Filipínách separatistické hnutí muslimů (Národní osvobozenecké hnutí Moru - MNLF), které se postupem času radikalizovalo. V roce 1991 se od MNFL oddělila malá část radikálů, kteří nesouhlasili s mírovým procesem a považovali vyjednávání o autonomii s centrální vládou za zradu islámu. Tito radikálové se stali jádrem nově založené skupiny Abu Sayyaf (Nositelé meče). Jejich cílem je vytvoření samostatného, nezávislého státu po arabském vzoru, kde by zákonem bylo islámské právo (šarí´a).
Související
"Filipíny zvou vlky do domu, opovrhujeme tím." Číně se nelíbí rozmístění amerického raketového systému
Tajfun způsobil u Tchaj-wanu katastrofu. Převrátil tanker s miliony litrů paliva, zabil přes deset lidí
Filipíny , Papež František , islám
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč
před 50 minutami
Paříž či Londýn v ohrožení. Írán představuje globální hrozbu, zní z Izraele
před 1 hodinou
Policie apeluje na média. Jde o dopadení pachatelů útoku v Pardubicích
před 2 hodinami
Ochlazení v Česku potvrzeno. Meteorologové naznačili, co přinese příští týden
před 3 hodinami
ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran
před 4 hodinami
Novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie opustila místo činu
před 5 hodinami
Jsme mimořádně oslabení a ohrožení, říká Fico po unijním summitu
před 5 hodinami
Evakuace žižkovské věže v Praze. Na místě zasahovali hasiči
před 6 hodinami
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
před 7 hodinami
Incident s airsoftovou zbraní na Letné. Policie upřesnila, co se stalo
před 8 hodinami
Trump vyhrožuje Íránu. Dal mu ultimátum ohledně Hormuzského průlivu
před 8 hodinami
Zemřel bývalý šéf FBI a vyšetřovatel Mueller. Trump se svěřil, že je rád
před 10 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Bude poměrně chladno
včera
Epstein neměl kontakty jen s Andrewem. Pomohl také exmanželce bývalého prince
včera
Tisíce občanek je nutné vyměnit. Přestaly splňovat dnešní požadavky
včera
Trump se postaral o trapas. Před japonskou premiérku vtipkoval o Pearl Harboru
včera
První evropská reakce na požár v Pardubicích. Ozval se Orbán
Aktualizováno včera
Na Letnou přišlo přes 200 tisíc lidí. Podpořili ČT a rozhlas, promluvil Svěrák
včera
Íránu se snížila schopnost blokovat průliv, tvrdí Američané po posledních útocích
včera
Rezervy by mohly snížit ceny paliv, naznačil Fiala. Hřib navrhl jinou pomoc lidem
Vládní koalice opakovaně jedná o cenách pohonných hmot v Česku, které reagují na události na Blízkém východě. Podle Radima Fialy (SPD) by se mohlo zvážit i použití paliv ze státních rezerv. Opoziční poslanec Zdeněk Hřib (Piráti) v té souvislosti navrhl snížení daně na základní potraviny.
Zdroj: Jan Hrabě