Další Černobyl? Je to daleko horší, varuje expert

Oblasti zasažené jadernou katastrofou elektrárny Fukušima není možné dekontaminovat, byť jen částečně. Mohou za to hory a husté lesy v regionu. S tímto alarmujícím tvrzením vystoupil Mycle Schneider, německý jaderný konzultant a expert na jadernou energii v rozhovoru pro server rt.com.

Dilema návratu

Japonské úřady se chystají prohlásit část evakuované zóny okolo zničené jaderné elektrárny jako bezpečnou pro život. Environmentalisté naproti tomu varují, že v mnoha oblastech úroveň radiace nadále překračuje celosvětově přípustné limity až dvacetkrát.  

"Množství průzkumů veřejného mínění ukázalo, že počet těch, kteří jsou rozhodnuti se vrátit, může být okolo pětiny celkem evakuovaných lidí," odpověděl Schneider na otázku, zda  Japonci budou věřit své vládě, že okolí Fukušimy je bezpečné místo k životu. "Mnoho lidí je stále nerozhodnutých a zhruba polovina se rozhodla nevrátit. Lidé si musí uvědomit - krom situace ohledně radiace - kam se vracejí. Neměli bychom zapomínat, že mnoho domů v Japonsku je postaveno ze dřeva a jsou v zásadě v extrémně špatném stavu a budou muset být kompletně rekonstruovány," dodává.

Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Není toho moc, proč se vracet a problém radiace stojí na vrcholu. Je také jedna věc vrátit se domů, ale co sousedé, co pospolitost, co služby? Krom čistě zdravotních problémů je zde množství dalších sociálních otázek," naznačuje expert svůj názor na to, zda je moudré se do evakuované oblasti vracet.

Dekontaminace je nemožná

Schneider má nicméně jasno ohledně perspektivy dekontaminace celé oblasti. Jeho názor není příliš povzbudivý.

"Nemyslím si, že je možné vyčistit to tam v pravém významu slova, ve smyslu že se zbavíte nahromaděné radiace, která kontaminuje půdu, střechy, všechno. Je to nemožné. Tudíž to, co můžete dělat, je omezovat radioaktivní zamoření v jistých oblastech. Můžete odvážet půdu; můžete dekontaminovat to, co bylo zamořeno rozptylem vody," vysvětluje konzultant.

"Mějme však na paměti, že 80% Japonska tvoří hory a v této oblasti je také hodně hor, je zde hodně hustých lesů, neexistuje absolutně žádná možnost, jak alespoň částečně dekontaminovat ten region. Tudíž nebudete mít stabilní situaci ohledně zamoření, ale to bude neustále kolísat a nová radiace bude splachována z hor a lesů do okolní půdy," míní Schneider.

Myslí si expert, že je vůbec v zájmu japonské vlády a úřadů, aby se lidé do evakuované oblasti vrátili?

"Není to příliš složité. Podle částečných odhadů - celkové veřejně dostupné odhady nákladů fukušimské katastrofy zatím neexistují - ale ten částečný odhad tvrdí, že jde o 100 miliard dolarů. Šedesát procent z toho bylo vynaloženo na kompenzace. Tudíž kompenzovat lidem ztrátu půdy a pracovních míst je pro vládu velmi nákladné a od momentu, kdy vláda zachránila společnost, která provozovala fukušimské reaktory, je to právě vláda, kdo v zásadě nese odpovědnost. Tudíž jde o otázku omezení celkových nákladů této katastrofy," nastiňuje Schneider.   

Respektovaný konzultant dále upozornil, že pro podobný návrat do radiací zamořených oblastí neexistuje precedent. "Vůbec ne. Každý ví o černobylské katastrofě a třicetikilometrové uzavřené zóně, která tam zůstává. Jsou lidé, kteří se do té zóny vrátili, ale bez povolení. Tudíž se nejednalo o vládní opatření, které lidem masivně umožňovalo návrat. Existují jiné oblasti zasažené jadernou katastrofou, ale žádná z nich se nadá srovnat s hustě zalidněnou oblastí jakou je Japonsko," uzavírá Schneider.             

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Více souvisejících

Japonsko Jaderná elektrárna Fukušima

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

před 2 hodinami

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

před 5 hodinami

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

před 6 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 10 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 12 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno

Slovensko je připraveno hostit mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, řekl slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár (Smer-SD) v reakci na slova ruského prezidenta Vladimira Putina. Šéf Kremlu se nechal slyšet, že si umí představit Slovensko jako dějiště rozhovorů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy