Oblasti zasažené jadernou katastrofou elektrárny Fukušima není možné dekontaminovat, byť jen částečně. Mohou za to hory a husté lesy v regionu. S tímto alarmujícím tvrzením vystoupil Mycle Schneider, německý jaderný konzultant a expert na jadernou energii v rozhovoru pro server rt.com.
Dilema návratu
Japonské úřady se chystají prohlásit část evakuované zóny okolo zničené jaderné elektrárny jako bezpečnou pro život. Environmentalisté naproti tomu varují, že v mnoha oblastech úroveň radiace nadále překračuje celosvětově přípustné limity až dvacetkrát.
"Množství průzkumů veřejného mínění ukázalo, že počet těch, kteří jsou rozhodnuti se vrátit, může být okolo pětiny celkem evakuovaných lidí," odpověděl Schneider na otázku, zda Japonci budou věřit své vládě, že okolí Fukušimy je bezpečné místo k životu. "Mnoho lidí je stále nerozhodnutých a zhruba polovina se rozhodla nevrátit. Lidé si musí uvědomit - krom situace ohledně radiace - kam se vracejí. Neměli bychom zapomínat, že mnoho domů v Japonsku je postaveno ze dřeva a jsou v zásadě v extrémně špatném stavu a budou muset být kompletně rekonstruovány," dodává.
"Není toho moc, proč se vracet a problém radiace stojí na vrcholu. Je také jedna věc vrátit se domů, ale co sousedé, co pospolitost, co služby? Krom čistě zdravotních problémů je zde množství dalších sociálních otázek," naznačuje expert svůj názor na to, zda je moudré se do evakuované oblasti vracet.
Dekontaminace je nemožná
Schneider má nicméně jasno ohledně perspektivy dekontaminace celé oblasti. Jeho názor není příliš povzbudivý.
"Nemyslím si, že je možné vyčistit to tam v pravém významu slova, ve smyslu že se zbavíte nahromaděné radiace, která kontaminuje půdu, střechy, všechno. Je to nemožné. Tudíž to, co můžete dělat, je omezovat radioaktivní zamoření v jistých oblastech. Můžete odvážet půdu; můžete dekontaminovat to, co bylo zamořeno rozptylem vody," vysvětluje konzultant.
"Mějme však na paměti, že 80% Japonska tvoří hory a v této oblasti je také hodně hor, je zde hodně hustých lesů, neexistuje absolutně žádná možnost, jak alespoň částečně dekontaminovat ten region. Tudíž nebudete mít stabilní situaci ohledně zamoření, ale to bude neustále kolísat a nová radiace bude splachována z hor a lesů do okolní půdy," míní Schneider.
Myslí si expert, že je vůbec v zájmu japonské vlády a úřadů, aby se lidé do evakuované oblasti vrátili?
"Není to příliš složité. Podle částečných odhadů - celkové veřejně dostupné odhady nákladů fukušimské katastrofy zatím neexistují - ale ten částečný odhad tvrdí, že jde o 100 miliard dolarů. Šedesát procent z toho bylo vynaloženo na kompenzace. Tudíž kompenzovat lidem ztrátu půdy a pracovních míst je pro vládu velmi nákladné a od momentu, kdy vláda zachránila společnost, která provozovala fukušimské reaktory, je to právě vláda, kdo v zásadě nese odpovědnost. Tudíž jde o otázku omezení celkových nákladů této katastrofy," nastiňuje Schneider.
Respektovaný konzultant dále upozornil, že pro podobný návrat do radiací zamořených oblastí neexistuje precedent. "Vůbec ne. Každý ví o černobylské katastrofě a třicetikilometrové uzavřené zóně, která tam zůstává. Jsou lidé, kteří se do té zóny vrátili, ale bez povolení. Tudíž se nejednalo o vládní opatření, které lidem masivně umožňovalo návrat. Existují jiné oblasti zasažené jadernou katastrofou, ale žádná z nich se nadá srovnat s hustě zalidněnou oblastí jakou je Japonsko," uzavírá Schneider.
Související
Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu
Japonská politická krize možná neskončí, naznačují odhady výsledků voleb
Japonsko , Jaderná elektrárna Fukušima
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?
před 2 hodinami
Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti
před 3 hodinami
Zelenskyj: Severokorejské vojáky na frontě zajímáme, ale umírají
před 3 hodinami
Putin se omluvil kvůli pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines
před 5 hodinami
Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa
před 5 hodinami
WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí
před 6 hodinami
Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce
před 7 hodinami
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines Rusko popírá. Zásah raketou vůbec nepřipouští
před 8 hodinami
Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková
před 9 hodinami
USA se přiklání k teorii o sestřelení letadla společnosti Azerbaijan Airlines
před 9 hodinami
Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"
před 10 hodinami
Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů
před 12 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Meteorologové nabídli předpověď
včera
Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol
včera
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
včera
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
včera
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
včera
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
včera
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
včera
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
Slovensko je připraveno hostit mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, řekl slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár (Smer-SD) v reakci na slova ruského prezidenta Vladimira Putina. Šéf Kremlu se nechal slyšet, že si umí představit Slovensko jako dějiště rozhovorů.
Zdroj: Jan Hrabě