Záhadný let MH370: Proč byly trosky objeveny tisíce kilometrů daleko?

"Zdá se, že trosky vyplavené na břeh Reuniónu, ostrova východně od Madagaskaru, mohou být z pohřešovaného letu Malaysia Airlines MH370, který zmizel v březnu 2014 a předpokládá se, že se zřítil do moře někde na západ od Austrálie," začíná oceánograf Mattias Green svůj komentář pro server CNN. Expert z univerzity v Bangoru v něm rozebral, zda mohl oceán skutečně odnést trosky tisíce kilometrů daleko a zda nález dokáže pomoci objevit zbytek vraku.

Vzdálenost je obrovská

"Reunión leží 50 kilometrů východně od Madagaskaru, blízko ostrova Mauritius, zhruba 4000 kilometrů od oblasti, kde se doposud soustředilo pátrání po ztraceném letadle. Jde o ohromnou vzdálenost a to i na zhruba 500 dní, které uplynuly od nehody. Je to vůbec z oceánografické perspektivy možné?" ptá se vědec.  

"Zajisté je možné, aby trosky letadla - které je zkonstruováno z relativně lehkých materiálů, jinak by pro něj bylo obtížné létat - plavaly poměrně blízko hladině. Hladinové oceánské proudy v regionu jsou především poháněny obecnými koloběhy větru," vysvětluje expert.   

"V jižním Indickém oceánu probíhá průměrná dlouhodobá hladinová cirkulace proti směru hodinových ručiček, tudíž materiál, který se do oceánu dostal jihozápadně od Austrálie, mohl byt nesen západoaustralským proudem na sever, směrem k rovníku. Tam se mohl dostat do jižního rovníkového proudu pohybujícímu se na západ, kde se napojil na mozambický proud, který teče okolo afrického pobřeží a míjí Reunión," nastiňuje Green.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Uražená vzdálenost - zhruba 5-6 tisíc kilometrů za přibližně 15 měsíců - nám dává průměrnou rychlost asi 15 centimetrů za sekundu. To je poměrně rozumná hodnota pro proudy v horních vrstvách oceánského vodního sloupce, kde se takové trosky mohly zachytit," míní odborník.   

Za pomoci oceánský proudů pohlédnout do minulosti

"Pokud by to byl kus letu MH370, poskytne nám nějaké nové informace, které pomohou vyšetřovatelům určit oblast místa havárie?" pokládá Green důležitou otázku.

"Určit je možná příliš silné slovo. Ale je zajisté možné použít numerické modely oceánského proudění a vystopovat cestu, kterou trosky absolvovaly, a vytipovat nová místa v oceánu, kde pátrat," konstatuje expert.   

"Taková simulace je možná za určitého předpokladu. Stejně jako se předpověď počasí stává stále nepřesnější, čím vzdálenější predikci se snažíme učinit, pokusy rekonstruovat takovou cestu skrze simulaci budou méně přesné, čím víc do minulosti musíme zajít. Je to kvůli tomu, že proudění nesoucí trosky bylo hnáno větry a hovoříme zde o větrech nad odlehlou částí oceánu," vysvětluje komentář.

"V důsledku toho každá nepřesnost ve větrném poli použitém v modelu bude vnášet nepřesnost do modelových simulací oceánských proudů, které tak mohou vytvořit potenciálně značnou variabilitu předpokládaných oblastí místa havárie, z něhož oceánské proudy trosky odnesly," tvrdí oceánograf.

"To neznamená, že nemá cenu to udělat - může to velmi dobře napovědět, na jakou část oceánu se má pátrání zaměřit a co je možná důležitější, vyloučit oblasti, kde to nemá cenu. Pokud se objevil jeden kus vraku, možná jich připluje víc, což by do modelu mohlo přidat přesnost," věří Green.

"Každopádně, když prohledáváte oceánskou plochu obrovskou jako jsou Indický a Jižní oceán, každá pomoc je lepší než nic," uzavírá odborník.

Související

Pohřešovaný letoun Boeing 777-200ER 9M-MRO

Svět se po 11 letech vrací k jedné z největších záhad současnosti

Více než deset let po zmizení letu MH370 začala nová fáze pátrání po troskách letounu, který se ztratil za dosud nevyjasněných okolností a stal se jednou z největších záhad v historii letectví. Malajsijský ministr dopravy Anthony Loke v úterý oznámil, že společnost Ocean Infinity znovu zahájila hledání zmizelého stroje.

Více souvisejících

Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014) Oceán

Aktuálně se děje

včera

Praha

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad

Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy. 

včera

Aktualizováno včera

Vladimir Putin

Putin vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu. 

včera

Michal Bílek

Bílek se po letošním Euru stane novým trenérem fotbalových „lvíčat“

Přestože do mistrovství Evropy hráčů do 21 let zbývají dva měsíce, už teď je jisté, co se stane u českých reprezentantů této věkové kategorie po něm, ať už na něm česká reprezentace dopadne jakkoliv. Změní se trenér, když toho dosavadního Jana Suchopárka nahradí Michal Bílek. Rozhodl o tom výkonný výbor Fotbalové asociace ČR (FAČR), přičemž její vedení s Bílkem podepsalo smlouvu na nadcházející kvalifikační cyklus s opcí na případné prodloužení, pokud se mu se svěřenci podaří postoupit na evropský šampionát v roce 2027.

včera

Andrij Sybiha

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský

Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím. 

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico pojede do Moskvy uctít minulost. Zřejmě tu, která se právě přepisuje

9. května se Moskva opět promění v jeviště mocenského rituálu. Vojenská přehlídka ke Dni vítězství má připomínat porážku nacismu, v praxi ale slouží jako nástroj propagandy – k legitimizaci dnešní agrese, posilování nacionalismu a rozdělování Evropy. Letos přibývá nový rozměr: pochodovat mají i veteráni války, která dosud neskončila. Pozorovat je budou „vybraní“ evropští politici. 

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Svět a zbraně hromadného ničení. Dlouhý a marný boj, který snad nikdy neskončí

Maďarská a slovenská vláda během tohoto týdne vzbudily pozornost tvrzením o možném bioteroristickém útoku, přestože pro něj nepředložily žádné konkrétní důkazy ani nezmínily souvislosti, které by podezření dávaly smysl. Boj proti biologickým zbraním a dalším zbraním hromadného ničení je přitom i bez toho mimořádně složitý a nepředvídatelný. Zejména s ohledem na skutečnost, že největší riziko dnes nepředstavují státy, ale radikalizované teroristické skupiny s ideologickým pozadím a vůlí způsobit co největší škody.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku opět zaútočil medvěd na člověka

Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici. 

včera

Marco Rubio

Američané tlačí na Kyjev, nikoliv na Rusko, prozradili evropští diplomaté

Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině. 

včera

18. dubna 2025 21:24

18. dubna 2025 21:08

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy