Záhadný let MH370: Proč byly trosky objeveny tisíce kilometrů daleko?

"Zdá se, že trosky vyplavené na břeh Reuniónu, ostrova východně od Madagaskaru, mohou být z pohřešovaného letu Malaysia Airlines MH370, který zmizel v březnu 2014 a předpokládá se, že se zřítil do moře někde na západ od Austrálie," začíná oceánograf Mattias Green svůj komentář pro server CNN. Expert z univerzity v Bangoru v něm rozebral, zda mohl oceán skutečně odnést trosky tisíce kilometrů daleko a zda nález dokáže pomoci objevit zbytek vraku.

Vzdálenost je obrovská

"Reunión leží 50 kilometrů východně od Madagaskaru, blízko ostrova Mauritius, zhruba 4000 kilometrů od oblasti, kde se doposud soustředilo pátrání po ztraceném letadle. Jde o ohromnou vzdálenost a to i na zhruba 500 dní, které uplynuly od nehody. Je to vůbec z oceánografické perspektivy možné?" ptá se vědec.  

"Zajisté je možné, aby trosky letadla - které je zkonstruováno z relativně lehkých materiálů, jinak by pro něj bylo obtížné létat - plavaly poměrně blízko hladině. Hladinové oceánské proudy v regionu jsou především poháněny obecnými koloběhy větru," vysvětluje expert.   

"V jižním Indickém oceánu probíhá průměrná dlouhodobá hladinová cirkulace proti směru hodinových ručiček, tudíž materiál, který se do oceánu dostal jihozápadně od Austrálie, mohl byt nesen západoaustralským proudem na sever, směrem k rovníku. Tam se mohl dostat do jižního rovníkového proudu pohybujícímu se na západ, kde se napojil na mozambický proud, který teče okolo afrického pobřeží a míjí Reunión," nastiňuje Green.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Uražená vzdálenost - zhruba 5-6 tisíc kilometrů za přibližně 15 měsíců - nám dává průměrnou rychlost asi 15 centimetrů za sekundu. To je poměrně rozumná hodnota pro proudy v horních vrstvách oceánského vodního sloupce, kde se takové trosky mohly zachytit," míní odborník.   

Za pomoci oceánský proudů pohlédnout do minulosti

"Pokud by to byl kus letu MH370, poskytne nám nějaké nové informace, které pomohou vyšetřovatelům určit oblast místa havárie?" pokládá Green důležitou otázku.

"Určit je možná příliš silné slovo. Ale je zajisté možné použít numerické modely oceánského proudění a vystopovat cestu, kterou trosky absolvovaly, a vytipovat nová místa v oceánu, kde pátrat," konstatuje expert.   

"Taková simulace je možná za určitého předpokladu. Stejně jako se předpověď počasí stává stále nepřesnější, čím vzdálenější predikci se snažíme učinit, pokusy rekonstruovat takovou cestu skrze simulaci budou méně přesné, čím víc do minulosti musíme zajít. Je to kvůli tomu, že proudění nesoucí trosky bylo hnáno větry a hovoříme zde o větrech nad odlehlou částí oceánu," vysvětluje komentář.

"V důsledku toho každá nepřesnost ve větrném poli použitém v modelu bude vnášet nepřesnost do modelových simulací oceánských proudů, které tak mohou vytvořit potenciálně značnou variabilitu předpokládaných oblastí místa havárie, z něhož oceánské proudy trosky odnesly," tvrdí oceánograf.

"To neznamená, že nemá cenu to udělat - může to velmi dobře napovědět, na jakou část oceánu se má pátrání zaměřit a co je možná důležitější, vyloučit oblasti, kde to nemá cenu. Pokud se objevil jeden kus vraku, možná jich připluje víc, což by do modelu mohlo přidat přesnost," věří Green.

"Každopádně, když prohledáváte oceánskou plochu obrovskou jako jsou Indický a Jižní oceán, každá pomoc je lepší než nic," uzavírá odborník.

Související

Pohřešovaný letoun Boeing 777-200ER 9M-MRO

Před 10 lety zmizel let MH370 z radarů. Příbuzní žádají obnovení pátrání

Před velvyslanectvím Malajsie v Pekingu se v pátek sešli příbuzní čínských pasažérů letu MH370 společnosti Malaysia Airlines, aby společně připomněli desáté výročí stále neobjasněného zmizení letadla. Boeing 777 s 239 pasažéry na palubě, který byl na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu, zmizel z radarů dne 8. března 2014. I přes rozsáhlé pátrání, které bylo v historii jedním z největších, nebylo letadlo nikdy nalezeno.

Více souvisejících

Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014) Oceán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy