Velmi důležitý národ, o kterém jste pravděpodobně neslyšeli

Sydney – Je to pátá „největší země“ na světě, je bohatá, populace je dobře vzdělaná a velmi důležitá pro podnikání, politiku, cestování i vzdělávání. I přesto je moc a vliv asi 232 milionů lidí často přehlížena. Řeč je o Expatrii a expatech, tedy o imaginárním společenství krajanů, kteří pracují mimo svou rodnou hroudu.

Počet expatů se za posledních 25 let zčtyřnásobil. Vědci nyní začínají zkoumat, kdo vlastně tito lidé jsou a co nám říkají o naší budoucnosti.

Například australští expati jsou kvalifikovaní migranti, kteří své domovy opouští, a jdou za vidinou dobře placených pozic ve velkých nadnárodních společnostech. Tim Sylow se přestěhoval kvůli práci marketingového manažera do Šanghaje v roce 2002 i se svou ženou a dvěma syny. „Mysleli jsme, že budeme muset zatínat zuby. Ale byla to globální společnost, která mi otevřela dveře pro další příležitosti. Stáváte se cenným zaměstnancem," popisuje pro server news.com.au Tim, který se po třech letech a s dalším dítětem na cestě přestěhoval do Kentu v jihovýchodní Anglii.

Právě zaměstnanci, kteří mají zámořské vzdělání a perspektivy, jsou čím dál důležitější pro podniky na všech kontinentech. Firmy se stávají doopravdy globálními. A nejde jen o přínos pro podniky – přistěhovalci často uspokojují v Austrálii vysokou poprávku po takových profesích, jako jsou zedníci, obkladači nebo kuchaři. Podobné práce vykonávají i migranti ve Velké Británii.

„Expati přináší mezinárodní perspektivu každé kultuře," vysvětluje Emma Woodová, která provádí o krajanech největší nezávislý průzkum svého druhu. Problémem pak podle ní naopak může být, že některým chudším zemím se pak nedostává pracovníků v určitých oborech. Konkrétně mluví o „odlivu mozků" ve zdravotnictví.

Banky ani obchodníci původně nezohledňovali potřeby expatů, které nebyli schopni odlišit od běžných zákazníků. I to se ale začíná měnit. Spolu s rozvojem technologií a internetu si i menší obchodníci uvědomili, že expati si často chtějí kupovat věci, které znají z domova a které milují. I proto se třeba některé britské firmy zaměřují prostřednictvím on-line kampaní a reklam na sociálních sítích na krajany žijící a pracující v Austrálii a Asii. Do světa pak expandují i některé mezinárodní potravinářské obchody nebo třeba nábytkářská společnost IKEA.

Krajané si pak v nových místech často vytváří komunity, ve kterých panují pevná a těsná pouta. Lidé mohou díky internetu sledovat dění „doma", některé země dokonce umožňují volit přes internet. V zahraničí často pracují mladí lidé, kteří mají děti, rozmach tedy zaznamenaly i mezinárodní školy, které vyučují v angličtině a které po celém světě navštěvuje asi 3,7 milionu žáků a studentů. Toto číslo by se podle odhadů mohlo v dalších 10 letech zdvojnásobit.

Podle náměstka amerického ministra zahraničí Evana Ryana má tento pohyb pracovní síly mnoho pozitivních dopadů. Například mezinárodní vzdělávání podle něj představuje „zásadní význam pro budování vztahů mezi lidmi a komunitami" a že může pomoci „řešit globální výzvy jako je změna klimatu, šíření nemocí nebo boj proti extremismu". Někteří naopak varují, že příběhy západních studentů, kteří odjeli studovat na Blízký východ, upozorňují na problematiku radikalizace a šíření extremismu.

Děti, které tímto způsobem vyrůstají, se pak říká „děti třetí kultury". V podstatě to znamená, že se u nich míchá původní kultura rodičů a nová kultura, ve které vyrůstají. Právě oni jsou podle serveru news.com.au „reprezentanty naší budoucnosti" a „nejvěrnější globální kočovníci". Jejich velkou výhodou je jejich znalost kultur i dvojjazyčný komunikace. Děti krajanů mají podle průzkumů čtyřikrát větší pravděpodobnost, že dosáhnou bakalářského titulu než ne-krajané, a třikrát větší pravděpodobnost na zisk magisterského vzdělání.

Související

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Studená válka je zpět! Kdo, s kým a proti komu?

Washington – Klidný závěr 20. století je definitivní minulostí. Nenávratně pryč jsou optimistická 90. léta, v nichž mnozí doufali, že éra vzájemného zastrašování se ze strany jaderných velmocí je již minulostí. Nová studená válka je tady a udeřila plnou silou. Alespoň si to myslí autoři z amerického odborného magazínu The National Interest.

Více souvisejících

zahraniční Lidé práce

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 59 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy