Velmi důležitý národ, o kterém jste pravděpodobně neslyšeli

Sydney – Je to pátá „největší země“ na světě, je bohatá, populace je dobře vzdělaná a velmi důležitá pro podnikání, politiku, cestování i vzdělávání. I přesto je moc a vliv asi 232 milionů lidí často přehlížena. Řeč je o Expatrii a expatech, tedy o imaginárním společenství krajanů, kteří pracují mimo svou rodnou hroudu.

Počet expatů se za posledních 25 let zčtyřnásobil. Vědci nyní začínají zkoumat, kdo vlastně tito lidé jsou a co nám říkají o naší budoucnosti.

Například australští expati jsou kvalifikovaní migranti, kteří své domovy opouští, a jdou za vidinou dobře placených pozic ve velkých nadnárodních společnostech. Tim Sylow se přestěhoval kvůli práci marketingového manažera do Šanghaje v roce 2002 i se svou ženou a dvěma syny. „Mysleli jsme, že budeme muset zatínat zuby. Ale byla to globální společnost, která mi otevřela dveře pro další příležitosti. Stáváte se cenným zaměstnancem," popisuje pro server news.com.au Tim, který se po třech letech a s dalším dítětem na cestě přestěhoval do Kentu v jihovýchodní Anglii.

Právě zaměstnanci, kteří mají zámořské vzdělání a perspektivy, jsou čím dál důležitější pro podniky na všech kontinentech. Firmy se stávají doopravdy globálními. A nejde jen o přínos pro podniky – přistěhovalci často uspokojují v Austrálii vysokou poprávku po takových profesích, jako jsou zedníci, obkladači nebo kuchaři. Podobné práce vykonávají i migranti ve Velké Británii.

„Expati přináší mezinárodní perspektivu každé kultuře," vysvětluje Emma Woodová, která provádí o krajanech největší nezávislý průzkum svého druhu. Problémem pak podle ní naopak může být, že některým chudším zemím se pak nedostává pracovníků v určitých oborech. Konkrétně mluví o „odlivu mozků" ve zdravotnictví.

Banky ani obchodníci původně nezohledňovali potřeby expatů, které nebyli schopni odlišit od běžných zákazníků. I to se ale začíná měnit. Spolu s rozvojem technologií a internetu si i menší obchodníci uvědomili, že expati si často chtějí kupovat věci, které znají z domova a které milují. I proto se třeba některé britské firmy zaměřují prostřednictvím on-line kampaní a reklam na sociálních sítích na krajany žijící a pracující v Austrálii a Asii. Do světa pak expandují i některé mezinárodní potravinářské obchody nebo třeba nábytkářská společnost IKEA.

Krajané si pak v nových místech často vytváří komunity, ve kterých panují pevná a těsná pouta. Lidé mohou díky internetu sledovat dění „doma", některé země dokonce umožňují volit přes internet. V zahraničí často pracují mladí lidé, kteří mají děti, rozmach tedy zaznamenaly i mezinárodní školy, které vyučují v angličtině a které po celém světě navštěvuje asi 3,7 milionu žáků a studentů. Toto číslo by se podle odhadů mohlo v dalších 10 letech zdvojnásobit.

Podle náměstka amerického ministra zahraničí Evana Ryana má tento pohyb pracovní síly mnoho pozitivních dopadů. Například mezinárodní vzdělávání podle něj představuje „zásadní význam pro budování vztahů mezi lidmi a komunitami" a že může pomoci „řešit globální výzvy jako je změna klimatu, šíření nemocí nebo boj proti extremismu". Někteří naopak varují, že příběhy západních studentů, kteří odjeli studovat na Blízký východ, upozorňují na problematiku radikalizace a šíření extremismu.

Děti, které tímto způsobem vyrůstají, se pak říká „děti třetí kultury". V podstatě to znamená, že se u nich míchá původní kultura rodičů a nová kultura, ve které vyrůstají. Právě oni jsou podle serveru news.com.au „reprezentanty naší budoucnosti" a „nejvěrnější globální kočovníci". Jejich velkou výhodou je jejich znalost kultur i dvojjazyčný komunikace. Děti krajanů mají podle průzkumů čtyřikrát větší pravděpodobnost, že dosáhnou bakalářského titulu než ne-krajané, a třikrát větší pravděpodobnost na zisk magisterského vzdělání.

Související

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Studená válka je zpět! Kdo, s kým a proti komu?

Washington – Klidný závěr 20. století je definitivní minulostí. Nenávratně pryč jsou optimistická 90. léta, v nichž mnozí doufali, že éra vzájemného zastrašování se ze strany jaderných velmocí je již minulostí. Nová studená válka je tady a udeřila plnou silou. Alespoň si to myslí autoři z amerického odborného magazínu The National Interest.

Více souvisejících

zahraniční Lidé práce

Aktuálně se děje

před 43 minutami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod

Dálnice D1 spojující Prahu a Brno je nejvytíženější českou dálnicí, na které často nastávají dopravní komplikace. Viníky jsou mnohdy samotní řidiči jako aktéři zbytečných a nebezpečných nehod. Policie se proto rozhodla ukázat záběry z několika havárií a apelovat na řidiče, aby byli za volantem obezřetní. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy