Pietní akce v Hirošimě se konala poprvé za americké účasti

Hirošima - Japonsko si v pátek připomnělo 65. výročí bombardování Hirošimy. Pietní akce se vůbec poprvé uskutečnila za americké účasti, informovala agentura Reuters.

V rámci vzpomínkové ceremonie v Hirošimě se v 08:15 ráno (01:15 SELČ) rozezněly zvony – přesně ve stejnou chvíli shodil 6. srpna 1945 americký bombardér Enola Gay na Hirošimu ničivou jadernou bombu s něžným označením Little Boy (Malý chlapec).Exploze "jasnější než tisíc sluncí" připravila v jediný okamžik o život 70 tisíc lidí. Desítky tisíc dalších však umíraly později v důsledku ozáření a jiných zdravotních problémů. Na konci roku 1945 tak byl počet obětí již dvojnásobný.Uctít jejich památku dorazily k hirošimskému památníku míru desítky tisíc pozůstalých, mladých lidí, představitelů japonské vlády i starosta metropole Tadatoši Akiba.Vůbec poprvé v historii vyslaly na ceremonii svého diplomata Spojené státy – velvyslance v Tokiu Johna Roose. Ten sice nepřednesl projev, v prohlášení ale uvedl, že "v zájmu budoucích generací musíme společně pracovat na tom, abychom dosáhli světa bez jaderných zbraní".Pietního ceremoniálu se zúčastnil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun a prvně také zástupci Francie a Británie."Dokud budou existovat jaderné zbraně, budeme žít v nukleárním stínu. Na jaderném summitu ve Washingtonu jsme v dubnu dosáhli významného pokroku, o nějž se budeme opírat i na summitu v roce 2012 v Koreji. Musíme tímto tempem pokračovat," řekl šéf OSN na ceremonii.Washingtonský summit o jaderné bezpečnosti skončil závazkem desítek zemí, že do čtyř let zabezpečí všechny nebezpečné jaderné materiály. Pan Ki-mun uvedl, že příští měsíc bude na mezinárodní konferenci o odzbrojení v New Yorku opět usilovat o pokrok v tomto směru.Japonský premiér Naoto Kan slíbil, že jeho země na své politice zákazu vlastnění a vývoje jaderných zbraní nic měnit nebude. Z obětí atomového útoku by rád učinil zvláštní vyslance, kteří by světu popsali hrůzy, které v Hirošimě a o tři dny později v Nagasaki prožili.Hirošimský památník je torzo budovy Hirošimského prefekturálního paláce pro podporu průmyslu, který se nacházel jen 150 metrů od epicentra výbuchu jaderné bomby. Jeho architektem byl Čech Jan Letzel, dokončena byla v roce 1915. Od roku 1996 je památník zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Související

Více souvisejících

hirošima

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy