Kábul - Z výsledků amerického vyšetřování vyplývá, že bombardování nemocnice Lékařů bez hranic (MSF) v severoafghánském městě Kunduz bylo tragickým incidentem, který zavinila lidská chyba a kterému bylo možné zabránit.
Při náletu 3. října zahynulo ve zdravotnickém zařízení 30 lidí včetně lékařů a desítky dalších byly zraněny.
Vojáci přímo zapojení do incidentu netušili, že se jedná o nemocnici MSF, řekl americký generál John Campbell. "Byla to tragická chyba. Americké síly by nikdy záměrně neudeřily na nemocnici nebo další chráněná zařízení," prohlásil Campbell. Novinářům na tiskové konferenci rovněž sdělil, že jednotlivci, kteří měli s incidentem co nejvíce do činění, byli odvoláni ze svých míst.
Vojáci útočící na komplex podle vyšetřovací zprávy věřili, že jde o vládní komplex, nad nímž převzali kontrolu ozbrojenci hnutí Taliban. Američtí vojáci podle zprávy spoléhali na popis komplexu, který jim poskytly afghánské síly, a to vedlo k omylu a útoku na nesprávný cíl.
Není ovšem jasné, proč velení speciálních amerických sil zadalo jako cíl útoku koordináty, které se shodovaly s polohou nemocnice MSF, jež mělo k dispozici. Mezinárodní lékařská charita poskytla GPS koordináty svých lékařských zařízení v Kunduzu americkým vojenským úřadům v Kábulu i činitelům afghánské vlády už 29. září.
Související
Potravinový program v Gaze? Jatka vydávaná za humanitární pomoc
Lékaři bez hranic v Rusku definitivně skončili. Důvod neznají
Lékaři bez hranic , Americká armáda (U.S. AIR FORCE) , Afghanistán
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
před 1 hodinou
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
před 3 hodinami
Pentagon: Čína v roce 2027 rozpoutá válku s Tchaj-wanem
před 4 hodinami
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
před 4 hodinami
Předvánoční úspěchy českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
před 4 hodinami
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
před 4 hodinami
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
před 5 hodinami
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
před 6 hodinami
Papež vyzval Ukrajinu a Rusko, aby zasedly k jednomu stolu a začaly jednat
před 7 hodinami
Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby
před 8 hodinami
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
před 9 hodinami
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
před 10 hodinami
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
před 11 hodinami
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
před 13 hodinami
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
včera
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
včera
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
včera
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
včera
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
včera
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
Jihomoravští záchranáři čelí v posledních dnech extrémnímu náporu, který výrazně převyšuje běžný průměr. Zatímco standardně vyjíždějí k přibližně třem stovkám případů denně, v aktuálním období se počty výjezdů šplhají až ke čtyřem stovkám výjezdů za 24 hodin. Zdravotníci proto vydali naléhavou výzvu veřejnosti, aby lidé zvážili, zda je příjezd sanitky v jejich situaci skutečně nezbytný.
Zdroj: Libor Novák