KLDR otestovala novou pumu, armáda Jižní Koreje posiluje obranné pozice

Soul - Záhadné otřesy, které byly zaznamenány v Severní Koreji, vedou k vlně spekulací. Pchjongjang sice tvrdí, že šlo o úspěšný test vodíkové bomby, experti ale pochybují. Světové mocnosti každopádně politiku KLDR rázně odsoudily.

Severní Korea možná do testované pumy přidala malé množství vodíku, domnívá se ministerstvo obrany Jižní Koreje.

Podle jihokorejských zpravodajských služeb měl výbuch sílu šesti kilotun TNT, což zhruba odpovídá síle posledního jaderného testu z roku 2013, která měla sílu šesti až sedmi kilotun TNT. "Vzhledem k rozsahu je těžké uvěřit, že to byla skutečně vodíková bomba," uvedl Čang Uk z Korejského obranného a bezpečnostního fóra. "Mohli testovat nějaký druh přechodové (pumy) mezi jadernou a vodíkovou bombou, ale pokud nedodají jasný důkaz, je těžké tomu tvrzení uvěřit," dodal.

Také podle dalších odborníků Severokorejci pravděpodobně přidali izotop vodíku do běžné jaderné bomby. "Protože je to skutečně vodík, mohou tvrdit, že jde o vodíkovou bombu," uvedl jaderný expert Joe Cirincione citovaný agenturou Reuters. "Není to ale skutečná termonukleární bomba," dodal.

Světové mocnosti výbuch odsoudily

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje v reakci na údajný test nařídila armádě země, aby ve spolupráci s americkými jednotkami posílila své obranné pozice. Prohlásila také, že se Soul rozhodně postaví proti jakékoli další provokaci ze strany KLDR a ve spolupráci s mezinárodním společenstvím se postará, aby severní soused za jaderný test tvrdě zaplatil. Aktuální zkouška by podle jihokorejské prezidentky mohla zásadně změnit situaci kolem severokorejského jaderného programu. Vyzvala rovněž k posílení mezinárodních sankcí vůči KLDR.

Zdroj: YouTube

Proti údajnému testu vodíkové pumy ostře protestovalo také Japonsko. Mluvčí tokijské vlády uvedl, že premiér Šinzó Abe bude v úzkém kontaktu s vládami USA, Jižní Koreje, Číny a Ruska.

Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že je ostře proti severokorejskému testu, který byl proveden "přes nesouhlas mezinárodního společenství" a že předloží KLDR oficiální protest. Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing rovněž vyzvala Pchjongjang, aby "dodržel svůj závazek týkající se jaderného odzbrojení a vzdal se jakýchkoli akcí, které by mohly situaci dále zhoršit".

Čína je nejvýznamnějším diplomatickým a ekonomickým spojencem severokorejského režimu, v posledních letech se ale vztahy obou zemí zhoršily právě vzhledem k rozhořčení Pekingu nad severokorejskými jadernými a raketovými testy.

Britský ministr zahraničí Philip Hammond na twitteru uvedl, že pokud se zprávy o testu potvrdí, bude to "provokace", kterou bezvýhradně odsuzuje, a "závažné porušení" rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Šéf britské diplomacie je právě na dvoudenní návštěvě Pekingu. Za "nepřijatelné porušení" rezoluce Rady bezpečnosti OSN zkoušku označila také Francie.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Jižní Korea vodíková bomba

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 6 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy