Pět let od zkázy ve Fukušimě: Tisíce mrtvých, zničená města. Lidé mají dodnes psychické problémy

Tokio - Severovýchod Japonska před pěti lety zasáhlo zničující zemětřesení o síle 9,0 Richterovi škály, které následovala série tsunami vysoké až 38 metrů. Ani pět let po této hrozivé katastrofě se Japonsko stále zcela nevzpamatovalo, bez domova je pořád kolem 174 000 lidí a obnova zasažených oblastí potrvá podle plánu až do roku 2020.

V pátek 11. března 2011 zasáhlo Japonsko jedno z nejsilnějších zemětřesení v posledních sto letech. Následky děsivých otřesů byly vnímatelné po celém světě, od norských fjordů až po Antarktidu, dva roky po katastrofě vyplavoval oceán na březích Severní Ameriky trosky ze zničených měst. Zemská osa se díky těmto ohromným otřesům posunula o 10 cm, což změnilo délku dne, zkrátil se o 1,8 mikrosekundy, a naklonění zemské osy.

Epicentrum zemětřesení bylo u ostrova Honšů, přibližně 130 kilometrů od města Sendai v hloubce 24 kilometrů. Ostrov se vlivem otřesů posunul o 2,4 metrů blíže k Severní Americe a poklesl místy až o 0,6 metrů. Hlavní otřes následovalo několik slabších a vzápětí pobřeží Japonska zasáhla série ničivých až 38 metrů vysokých tsunami. Ohromné vlny také překročily Pacifik a zasáhly Aljašku, Havaj a Chile, kde podle Pacifického centra výstrahy před tsunami vlny dosahovaly dvou metrů.

Počet obětí přírodní katastrofy byl v roce 2015 stanoven na 15 891, přičemž se stále pohřešuje více než 2 600 lidí. Japonsko zasáhlo přes 900 otřesů, ale nejničivější byly následné tsunami. Ty zasáhly vnitrozemí Japonska, kde devastovaly celé oblasti, zničily celá města, místy vlny došly až 15 kilometrů do vnitrozemí.

Zasaženy byly také japonské jaderné elektrárny, v prvním reaktoru jaderné elektrárny Fukušima I, selhalo nouzové chlazení, což způsobilo poškození reaktorů a díky zatopení uniklo ohromné množství radioaktivního materiálu do vody. Dva roky po katastrofě japonská firma TEPCO přiznala, že z elektrárny stále uniká až 300 tun radioaktivní vody denně. V roce 2014 zaznamenaly úřady radioaktivní stopy z katastrofy na pobřeží Kanady a Kalifornie.

Dopady katastrofy jsou strašlivé a i pět let po tomto ohromném zemětřesení lidé pociťují následky, nejvíce samozřejmě Japonsko.

"Z hlouby svého srdce bych rád poděkoval neziskovým organizacím a dobrovolníkům, kteří pomáhali obětem od samotného začátku, soukromému sektoru za spolupráci při obnovování průmyslu i bydlení, těm, kteří přišli pomoci s neodkladnými záležitostmi, například odpověď na nukleární katastrofu, odstraňování ohromného množství trosek a relokací obyvatel," děkuje ministr pro rekonstrukci Tsuyoshi Takagi ve svém prohlášení po pěti letech. "I když je obtížné zmínit veškerou podporu, rád bych vyjádřil své upřímné uznání," píše ministr Takagi.

Jaderná katastrofa v japonské Fukušimě má největší dopad stále na psychiku a život tamních obyvatel. Dají se s ní spojit sebevraždy i neustálé obavy z radiace, řekl dnes na semináři Akademie věd ČR jaderný fyzik Vladimír Wagner.

Jaderná havárie byla označena nejvyšším, sedmým stupněm škály INES a zapsala se po bok nejvážnější jaderné katastrofy v dějinách v ukrajinském Černobylu v roce 1986. Podle vědců se ale obě události těžko srovnávají.

Černobylská havárie byla jediná, která přímo zabíjela, uvedla jaderná fyzička Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Katastrofa podle ní ukázala nejhorší možný scénář, v němž roli hrály i nízká bezpečnost, utajování informací a tehdejší politické souvislosti. V případě Japonska šlo o přírodní katastrofu a lidé byli evakuováni před hlavním únikem radioaktivity.

"To, že lidé museli odejít, přišli o výsledky své práce a někteří z nich už pět let žijí v přechodných obydlích, se pochopitelně stále silně odráží v jejich kondici a psychickém stavu," upozornil Wagner. Z oblasti bylo evakuováno přes 300.000 lidí, první se mohli vrátit domů na jaře 2014.

Související

Japonská armáda, ilustrační foto

U Japonska při výcviku havarovaly dva vojenské vrtulníky

Jeden člověk zahynul a sedm se pohřešovalo poté, co se nad Tichým oceánem zřítily dva vrtulníky japonského námořnictva. K neštěstí údajně došlo během nočních cvičení. Původně bylo hlášeno, že jeden z vojáků byl vytažen z vody, ale vojenský mluvčí později oznámil, že osoba zemřela. Pátrání po ostatních pokračuje.

Více souvisejících

Japonsko Jaderná elektrárna Fukušima

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kim Čong-un

KLDR se nevzdá projektu vesmírného průzkumu, vzkázal Kim Čong-un

Severokorejský diktátor Kim Čong-un prohlásil, že KLDR se nikdy nevzdá projektu vesmírného průzkumu. Vojenské průzkumné satelity jsou podle něj klíčové pro národní sebeobranu proti nepřátelským hrozbám. S odvoláním na severokorejská média to uvedla agentura Reuters. 

před 3 hodinami

včera

Premiér Ukrajiny Denys Šmyhal, lotyšská premiérka Evika Silinová, polský prezident Andrzej Duda, premiér Petr Fiala (ODS), dánská premiérka Mette Frederiksenová, nizozemský premiér Mark Rutte

Česká iniciativa může změnit situaci na frontě, shodli se v Praze lídři pěti zemí

Lídři pěti zemí Evropské unie se dnes v Praze shodli na pokračování vojenské podpory Ukrajiny proti ruské agresi. Na setkání svolaném premiérem Petrem Fialou vyslechli výzvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k navýšení a urychlení dodávek munice a protivzdušné obrany, které jsou klíčové pro ochranu ukrajinských obyvatel, měst a kritické infrastruktury. Uvedli to ve společném prohlášení, které zveřejnila Strakova akademie.

včera

Zleva: Frank Lowenstein, John Kerry, Benjamin Netanjahu, Yossi Cohen

"Nechcete ohrozit svou rodinu." Bývalý šéf izraelského Mossadu údajně vyhrožoval hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.

včera

včera

Shein, ilustrační fotografie

Výrobky Shein mohou být zdraví nebezpečné, oznámil Soul

Obří singapurská online společnost zaměřující se na levnou módu prodávanou skrze e-shop, podobně jako Tema a Alibaba, si stále více zasluhuje nechtěnou pozornost kvůli svým prodejním praktikám, vykořisťovatelské pracovní politice a možnému poškození životního prostředí.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Radoslaw Sikorski

Polsko nevylučuje vyslání svých vojáků na Ukrajinu

Polsko by nemělo vyloučit vyslání vojáků na Ukrajinu, uvedl polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski v rozhovoru, který zveřejnil polský deník Gazeta Wyborcza. Nespecifikoval však, jakou roli by polští vojáci na Ukrajině mohli plnit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Čapí hnízdo je areál, který se nachází v části obce Dvůr Semtín v katastrálním území Tomice u Votic v obci Olbramovice ve Středočeském kraji, na okraji Přírodního parku Džbány-Žebrák. Areál staveb, určený k rekreačním a odpočinkovým účelům, vlastní podle zdrojů prostřednictvím několika firem politik a podnikatel Andrej Babiš.

Reklamní větev kauzy Čapí hnízdo je definitivně u konce

Reklamní větev kauzy Čapí hnízdo definitivně končí odkladem. Pražské vrchní státní zastupitelství do případu podle informací České televize už podruhé nezasáhne. Policie případ, ve kterém šlo o podezření z daňových úniků, v březnu odložila. 

včera

Sněmovna jedná o důchodové reformě. Každý další odklad by byl problém, tvrdí Jurečka

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že každý další odklad důchodové reformy by znamenal stále větší problémy pro budoucí vlády, občany i budoucí důchodce. Toto prohlášení učinil před dnešním zahájením projednávání reformy ve Sněmovně.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy