Kaprogeddon: Austrálie vyhubí kapry pomocí herpesviru

Sydney - Evropskému kaprovi v Austrálii odzvonilo. Australská vláda ohlásila plán na vyčištění řek od ryby, která byla do australského povodí přivezena koncem 19. století a od té doby z říčního systému Murray-Darling stihla vytlačit 80% místních ryb. Kapry by měl usmrtit herpetický vir, který je upraven, aby se šířil jen mezi kapry.

Po vysazení viru se řeka naplní miliony mrtvých kaprů, vláda proto musí nejdříve vypracovat plán na vyčištění řeky. "Jak si umíte představit, čeká nás ještě spoustu práce s přípravou, protože z ničeho nic tu budou doslova stovky, tisíce, možná miliony tun kaprů, kteří budou mrtví," sdělil na nedělní tiskové konferenci ministr pro vědu Christopher Pyne.

Herpetický vir je pro kapry smrtelný, protože útočí na jejich ledviny, kůži a žábry a výrazně jim ztěžuje dýchání, vysvětlil Ken McColl ze Svazu vědců a průmyslových organizací (CSIRO) stojícího za virem . "Virus se v rybě množí kolem sedmi dní a potom zabere přibližně 24 hodin od prvních příznaků, než rybu zahubí," doplnil.

Jedná se o první pokus o kontrolu zvířecí populace pomocí herpetického viru. Cyprinid herpesvirus 3, který má být vypuštěn, není pro člověka příliš nebezpečný. Virus se poprvé začal šířit v 90. letech v Číně a Vietnamu a na místních rybářích se neprojevily žádné negativní účinky.

Protože se jedná o složitý DNA virus, je zde jen malé riziko, že by se mohl šířit mezi dalšími druhy ryb. Podobnou strategii se již podařilo úspěšně aplikovat na populaci králíků. Nicméně jako u každého viru, i u tohoto si kapři časem vybudují rezistenci.

I přes veškeré testování zde stále hrozí nebezpečí, protože je ve hře velké množství proměnných. "Myslím, že je to skvělý nápad, ale stejně jako u každé snahy o biologickou kontrolu hrozí nějaké nebezpečí," sdělil portálu NewScientist Richard Kingsford z univerzity v Novém Jižním Walesu.

Vláda by ke "kaprogeddonu" (v angličtině "carpageddon"), jak plán na konferenci nazval Pyne, měla kvůli nutným přípravám přistoupit v roce 2018.

Související

Policie Austrálie

Pobodal 16 lidí za pouhé tři minuty. Vrah v Austrálii zabil i batole

Joel Cauchi potřeboval podle BBC pouhé tři minuty na to, aby smrtelně pobodal šest lidí a dalších deset zranil během vražedného běsnění v oblíbeném nákupním centru v Sydney. Podrobnosti hrůzného řádění odhalilo vyšetřování útoku, které probíhá před soudem Nového Jižního Walesu.

Více souvisejících

Austrálie Ryby

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy